Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

5 sygnałów, że gumowe gąsienice w twojej koparce nadają się do wymiany

2023-11-02
5 sygnałów, że gumowe gąsienice w twojej koparce nadają się do wymiany

W codziennej pracy na placu budowy gumowe gąsienice koparek narażone są na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Tym bardziej, jeśli koparka pracuje w ekstremalnych warunkach, na przykład podczas prac rozbiórkowych, na bardzo twardych, skalistych podłożach, lub w agresywnych środowiskach. W miarę potrzeby naprawiaj i łataj drobne uszkodzenia lub dziury w gąsienicach, aby zapobiec ich dalszym uszkodzeniom. Jeśli bieżnik jest znacząco zużyty, może być konieczna wymiana.

W gruncie rzeczy, częstotliwość wymiany gumowych gąsienic w koparce zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ziemi, na której pracuje, intensywność użytkowania, jakość gąsienic i sposób ich konserwacji. Oto kilka oznak, które mogą wskazywać, że już czas wymienić gumowe gąsienice w koparce.

1. Wyraźnie zużyty bieżnik gąsienicy

Z biegiem czasu zużycie bieżnika jest nieuniknione. Jeśli bieżnik gąsienic jest znacząco zniszczony, tj. gdy jego fragmenty są mocno starte lub nawet spękane, może być konieczna wymiana gąsienicy na nową sztukę. Pamiętaj, by zrobić to, gdy tylko zauważysz zniszczenia. Pęknięcia w gąsienicach mogą prowadzić do korozji stalowych linek i ogniw znajdujących się wewnątrz, prowadząc do dalszych uszkodzeń. Co więcej zużyte bieżniki gąsienic stwarzają ryzyko uszkodzenia innych części podwozia w wyniku poślizgu.

zalegające zanieczyszczenia w podwoziu koparki

2. Ciągłe problemy z napięciem gąsienic

Gumowe gąsienice mają tendencję do rozciągania się z czasem i jest to całkowicie naturalne. Jeśli są zbyt luźne, bieżnik może się dość szybko zetrzeć. Zbyt duże napięcie gąsienic również może przyspieszyć proces ich zużycia. Właśnie dlatego należy regularnie, najlepiej co kilka dni, sprawdzać ich napięcie.

3. Brakujące ogniwa

Kolejnym powodem, dla którego gąsienice należy już wymienić są brakujące ogniwa. Mogą one wypaść lub się uszkodzić, np. z powodu zużytego koła napędowego lub na skutek zanieczyszczeń zebranych w podwoziu (nagromadzony brud może spowodować wypchnięcie metalowych ogniw z gumy). Aby uniknąć takich sytuacji, staraj się codziennie czyścić gąsienice i podwozie.

4. Słaba elastyczność i stan gumy

Gumowe gąsienice powinny być elastyczne. Jednakże, ze względu na narażenie na działanie czynników takich jak ciepło i światło, a także inne czynniki występujące na placu budowy, na gąsienicach maszyny można znaleźć ślady niszczącej się gumy. Jeśli zauważysz, że gąsienice stają się sztywne, kruche lub tracą elastyczność, to znak, że są w złym stanie.

5. Widoczne stalowe linki

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, odsłonięte stalowe linki podatne są na wilgoć, co może powodować rdzę i zwiększać ryzyko uszkodzenia gąsienic. W takiej sytuacji wymień gąsienice i uniknij niepotrzebnych przestojów maszyny.

Jak często wymieniać gumowe gąsienice? Najlepiej robić to natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek oznak uszkodzeń. Zwlekanie w tym przypadku może tylko pogorszyć sytuację, skutkując nieefektywnością maszyny i kosztownymi naprawami.

Zalecamy, by gąsienice wymieniać parami, po obu stronach koparki jednocześnie. W ten sposób ryzyko ich szybszego zużycia jest znacznie mniejsze. Warto także mieć na uwadze, że konkretne zalecenia dotyczące wymiany gąsienic mogą się różnić w zależności od modelu koparki i producenta.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 583 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-24
Polecam.szybko profesjonalnie
2023-11-24
szybko ,sprawnie i na temat ,natychmiastowy kontakt telefoniczny ,szybka dostawa na wskazany adres .Pozdrawiam. Green Forest sp z.o.o
pixel