Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Dlaczego regularna konserwacja koparki opłaca się bardziej niż jej naprawy?

2023-12-14
Dlaczego regularna konserwacja koparki opłaca się bardziej niż jej naprawy?

Koparki to urządzenia, które są wykorzystywane w wielu różnych branżach, od budownictwa i wydobycia do rolnictwa i leśnictwa. Są to maszyny o dużej mocy i wydajności, ale jednocześnie są narażone na duże obciążenia. Dlatego regularne czynności konserwacyjne są niezbędne, aby zapewnić ich prawidłowe działanie i wydłużyć ich żywotność.

Dla większości z nas wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne związane z koparkami nie należą do ulubionych czynności. Chociażby dlatego, że nierzadko wiąże się to z wyłączeniem maszyny z eksploatacji na jakiś czas. Często przez goniące terminy po prostu odkładamy prace konserwacyjne do czasu zakończenia danej pracy czy projektu. Nie jest to nic złego, o ile później nie zaczyna się kolejne zlecenie, a konserwacja sprzętu nie przekładana na dalszy plan.

Nie ulega jednak wątpliwości, że systematyczne czynności konserwacyjne maszyn budowlanych w dłuższej perspektywie są bardziej opłacalne w porównaniu z sytuacją, gdy czeka się na awarię i konieczność przeprowadzenia naprawy. Dlaczego? Poznaj kilka z wielu powodów, dlaczego regularna konserwacja jest bardziej opłacalna.

Koszty konserwacji maszyn budowlanych

smarowanie koparki - czynności konserwacyjne

Konserwacja koparek wiąże się z niemałymi kosztami, a im częściej maszyna jest używana, tym wyższe są koszty jej konserwacji. Szczególnie, jeśli zachodzi konieczność wynajęcia specjalnie do tego specjalisty z zewnątrz. Regularne przeglądy techniczne i diagnostyka pozwalają wykryć potencjalne problemy przed ich eskalacją, co minimalizuje ryzyko długotrwałych przestojów i kosztownych napraw.

Istnieją także koszty związane z zakupem materiałów eksploatacyjnych. Regularna wymiana smarów, olejów i filtrów jest niezbędna do utrzymania właściwego funkcjonowania maszyn oraz zapobiegania awariom związanym z zużytymi lub zanieczyszczonymi elementami. Nie zapominajmy również o konserwacji układu elektrycznego, czyli m.in., wymianę żarówek, bezpieczników i innych elementów.

Należy wziąć pod uwagę także skrupulatne utrzymanie czystości koparek i ich elementów, takich jak chłodnice czy filtry powietrza, przeciwdziała nagromadzeniu się zabrudzeń, mogących prowadzić do utraty wydajności.

Dlaczego regularne konserwacje koparek zdają się być bardziej korzystne niż kosztowne naprawy?

Maszyny w pełni sprawne i odpowiednio zadbane działają z większą wydajnością. Oznacza to, że wykonują swoje zadania bardziej efektywnie, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów. Szacuje się, że regularna konserwacja może zmniejszyć koszty napraw maszyn budowlanych o 20-30%.

naprawa hydromotoru

Konserwacja koparki wiąże się z wydatkami, ale brak konserwacji również może skutkować kosztami. Po pierwsze, choć to mało oczywiste, konsekwencją może być utrata wydajności maszyny zauważalna dopiero po upływie pewnego czasu.

Istnieje też ryzyko wystąpienia awarii. Na przykład, zaniechanie wymiany filtra hydraulicznego może skutkować koniecznością wymiany całego hydromotoru. Regularna konserwacja pozwala na bieżąco znajdować i rozwiązywać drobne problemy zanim staną się poważnymi awariami. Działa to jak forma zapobiegawcza, co z kolei ogranicza czas przestoju maszyny.

Systematycznie wykonywane czynności konserwacyjne przyczyniają się do utrzymania maszyny w dobrym stanie, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność. W przypadku maszyn budowlanych, które są inwestycją o dużej wartości, przedłużenie ich użytkowania jest istotnym aspektem ekonomicznym.

Regularne przeglądy wpływają na bezpieczeństwo pracy. Sprawne i prawidłowo działające maszyny są mniej narażone na nagłe usterki, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo operatorów i osób pracujących w otoczeniu maszyny.

Co więcej, to pozwoli także na zachowanie wartości inwestycji, ponieważ utrzymanie maszyn w dobrym stanie wpływa pozytywnie na ich wartość rynkową w przypadku ewentualnej sprzedaży.

Podsumowując, mimo, że konkretne korzyści ekonomiczne wynikające z regularnej konserwacji maszyn budowlanych mogą być trudne do oszacowania (ponieważ zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj maszyny lub intensywność jej użytkowania), są one znacznie mniejsze w porównaniu z kosztami naprawy awarii i utraty czasu związanego z przestojem maszyny. W dłuższej perspektywie czasowej, regularna konserwacja maszyn budowlanych jest zazwyczaj bardziej opłacalna.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Szybka realizacja zamówienia
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
pixel