Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jakie błędy operatorzy koparek popełniają najczęściej? Sprawdź!

2023-04-21
Jakie błędy operatorzy koparek popełniają najczęściej? Sprawdź!

Ochrona inwestycji budowlanej to jeden z podstawowych i najważniejszych kroków do jej pozytywnego zakończenia. Nagła, niespodziewana awaria koparki niesie za sobą niemałe straty finansowe — zarówno te związane z przestojami w pracy maszyn, jak i te dotyczące ich napraw. To także niższy zysk w przypadku odsprzedaży sprzętu.

Co więcej, niesprawna koparka zagraża nie tylko efektywności wykonywanych prac, ale także bezpieczeństwu operatora i innych osób w pobliżu.

Duży wpływ na częstotliwość występowania awarii oraz ich zakres ma sposób obsługi maszyny, bo nawet z pozoru błahe zaniedbania mogą skutkować poważnymi usterkami. Właśnie dlatego jednym z patentów, jak przedłużyć sprawność i żywotność sprzętu jest ograniczenie złych nawyków operatorów, by nie doprowadzać do wcześniejszego zużycia maszyny.

Zastanawiasz się, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas obsługi koparki? Przychodzimy z odpowiedziami!

obsluga codzienna koparki

Zaniedbywanie OC – obsługi codziennej koparki

Operatorzy, którzy na co dzień użytkują koparki, muszą pilnować jej stanu technicznego. Obsługa codzienna i szybko zauważone nieprawidłowości mają duży wspływ na uniknięcie poważnych awarii. Ważne, by OC wykonywać każdego dnia przed rozpoczęciem pracy. Warto w szczególności zwrócić uwagę na różnego rodzaju wycieki i uszkodzenia mechaniczne.

Zbyt pobieżne oględziny koparki mogą skutkować przeoczeniem drobnych usterek, które z czasem mogą się kumulować i ostatecznie prowadzić do poważnych problemów z maszyną. Więcej na temat Obsługi codziennej koparki znajdziesz na naszym blogu: JAK POPRAWNIE WYKONAĆ OBSŁUGĘ CODZIENNĄ KOPARKI?

Naprawa podzespołów na własną rękę

Zdarza się, że operatorzy wczuwają się w rolę mechaników i próbują na własną rękę naprawiać uszkodzone podzespoły. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, o ile faktycznie się na tym znają. Lecz należy mieć na uwadze, że nieumiejętna naprawa może skończyć się pogorszeniem problemu i koniecznością zakupu nowych części.

Nieprawidłowe wyłączanie maszyny pod koniec dnia

Kolejnym często spotykanym błędem jest całkowite wyłączanie maszyny od razu po zakończeniu prac, zamiast pozwolić silnikowi pracować na biegu jałowym przez kilka minut. Z czasem może to skutkować awarią turbosprężarki.

łyżka koparki

Źle dobrana łyżka do wykonywanych prac

Nie ulega wątpliwości, że łyżka to jeden z kluczowych elementów koparki. Bez względu na to, czy wykonywane są prace rozbiórkowe, zagęszczanie gleby, czy rozbijanie skał – każdy rodzaj prac, wymaga innego typu łyżki.

Korzystanie z łyżki nie dobranej do konkretnych prac mocno wpływa na zużycie koparki. Wbrew pozorom większa łyżka nie zawsze oznacza większą produktywność. Na przykład, podczas prac związanych z wydobywaniem materiału o dużej gęstości, duża łyżka nie zda egzaminu, ponieważ może być wtedy zbyt obciążona.

Nieprawidłowe wykorzystywanie przeciwwagi

Przeciwwaga to wystająca tylna część koparki. Część operatorów podczas transportowania przedmiotów o dużych gabarytach wykorzystuje przeciwwagę koparki, by zwiększyć siłę podnoszenia. Niestety nie jest to dobry pomysł. Tego typu czynności mogą uszkodzić elementy podwozia, takie jak rolki jezdne czy koła napędowe, a także mieć negatywny wpływ na hydromotory oraz inne części należące do układu hydraulicznego.

Choć maszyny budowlane to ciężki i wytrzymały sprzęt, mogą ulegać usterkom jeśli są nieprawidłowo użytkowane. Działania operatora ma wpływ nie tylko na kondycję sprzętu, ale także na rentowność całej inwestycji. Dlatego też dobrą praktyką jest sugerowanie się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji maszyny.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-08
jak zawsze, wszystko ok
2024-01-08
Zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie , kompetentne doradztwo ! Oprócz tego , przejrzysta komunikacja mailowa i telefoniczna !
pixel