Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Twoja koparka ma problem z jazdą? Sprawdź, co może być przyczyną!

2023-04-14
Twoja koparka ma problem z jazdą? Sprawdź, co może być przyczyną!

Koparki to maszyny, które wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych sektorach przemysłu, jak np., w górnictwie, rolnictwie, w pracach melioracyjnych i przy instalacji światłowodów. Kiedy koparka ma problem z jazdą, nie jest w stanie sprawnie wykopywać urobku czy podnosić ciężkich ładunków, a to może skutkować opóźnieniami i zakłóceniami w realizacji inwestycji.

Okazuje się, że kłopoty w jeździe koparką mogą pojawiać się z kilku powodów. Kilkoma z nich są awaria zwolnicy, układu hydraulicznego, usterki związane z układem hamulcowym. Wyjaśniamy, jak temu zaradzić!

Niski poziom płynu hamulcowego

Układ hamulcowy koparki wymaga określonej ilości płynu hamulcowego, aby występowało odpowiednie ciśnienie pozwalające na zaciągnięcie hamulca i zatrzymania ruchu gąsienic. Jeśli ilość płynu jest niewystarczająca, maszyna może nie mieć wystarczającej mocy, by się poruszać. W takiej sytuacji należy uzupełnić poziom płynu hamulcowego, kierując się zaleceniami producenta w zakresie jego rodzaju ilości.

Problemy z jazdą koparki

Pamiętaj, by po tej czynności odpowietrzyć układ hamulcowy, ponieważ powietrze, które mogło się tam dostać może zaburzać pracę hamulców.

Warto przy okazji upewnić się, czy obniżony poziom płynu nie jest wynikiem wycieków płynu przez zużyte przewody lub uszkodzone uszczelnienia.

Niski poziom oleju przekładniowego

Kolejnym powodem problemów z jazdą może być zbyt niski poziom oleju przekładniowego w zwolnicy. Olej ten jest niezbędny w przekładni, by zapewnić prawidłowe smarowanie jej elementów, zmniejszać tarcie i odprowadzać wytworzone ciepło z kluczowych miejsc. Zbyt niski poziom oleju lub zużyty olej mogą spowodować uszkodzenie przekładni i uniemożliwić poruszanie się koparki.

Kompleksowy poradnik na temat tego, jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju w zwolnicy znajdziesz w naszym artykule: Jak wymienić olej w zwolnicy?

Awaria hydromotoru lub zwolnic

awaria zwolnicy, przekładni planetarnej

Hydromotor czy zwolnica, to urządzenia, które utrzymują Twoją koparkę w ciągłym ruchu poprzez przenoszenie mocy z silnika na gąsienice. Jednak w dalszym ciągu są to podzespoły podatne na nieoczekiwane awarie. Kiedy podzespół ten ulegnie usterce, koparka wolniej reaguje tak szybko na sterowanie ruchem, takie jak, jazda do przodu, do tyłu, czy skręcanie. Awarie zwolnic mogą być spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem koparki, zużyciem wynikającym z upływu czasu pracy podzespołu, a nawet awarią innych podzespołów maszyny.

Nieprawidłowe ciśnienie w pompie hydraulicznej

Pompa hydrauliczna zapewnia ciśnienie hydrauliczne potrzebne do napędzania ruchu koparki. W przypadku problemów z poruszaniem się maszyną, dobrym pomysłem będzie kontrola ciśnienia w pompie głównej. Ciśnienie możesz sprawdzić na manometrach koparki, które zazwyczaj znajdują się w pobliżu głównego zaworu sterującego.

Zbyt niskie ciśnienie sugeruje problemy z pracą pompy lub nawet awarię w całym układzie hydraulicznym. Typowe przyczyny tych awarii to zatkany filtr oleju hydraulicznego, zużyte uszczelnienia, zanieczyszczony olej oraz zbyt niski poziom oleju. Dobrze jest także sprawdzić cały układ hydrauliczny pod kątem wycieków.

 

Bez względu na przyczynę problemów z jazdą koparki, najważniejsze są prawidłowe rozpoznanie problemu i naprawienie go możliwie jak najszybciej, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Szybka realizacja zamówienia
2024-01-08
Zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie , kompetentne doradztwo ! Oprócz tego , przejrzysta komunikacja mailowa i telefoniczna !
pixel