Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Blokujący się łańcuch gąsienicy - przyczyny i rozwiązania

2023-07-06
Blokujący się łańcuch gąsienicy - przyczyny i rozwiązania

Łańcuch gąsienicy może się blokować z różnych powodów, uniemożliwiając przy tym dalszą pracę koparką. Chcesz wiedzieć, co może być tego przyczyną i co w takiej sytuacji zrobić? Przybywamy z odpowiedziami!

Przedmioty obce i zanieczyszczenia

Jeśli wjedzie się koparką na duży kamień, gałąź lub inne przeszkody, może to spowodować blokadę łańcucha gąsienicy. Przedmiot ten lub jego fragment może wpaść między ogniwa łańcucha i tam utknąć, przyczyniając się do zablokowania ruchu gąsienicy.

Oprócz tego podczas codziennej pracy i jazdy po trudnym terenie gąsienica zbiera brud, ziemię, błoto oraz inne zanieczyszczenia. Jeśli zgromadzi się ich zbyt dużo, mogą one zakłócać ruch ogniw łańcucha i prowadzić do blokady.

zabrudzenia w podwoziu gąsienicowym koparki

Jeśli zauważysz, że łańcuch jest brudny lub zakurzony, oczyść go dokładnie. W przypadku, gdy łańcuch jest silnie zabrudzony, można użyć miękkiej szczotki lub strumienia wody pod niskim ciśnieniem, dzięki czemu usunie się większość „luźnego” brudu. Unikaj używania wysokiego ciśnienia wody, ponieważ może to uszkodzić elementy koparki.

Aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia i osady z łańcucha gąsienicy skorzystaj z rozpuszczalnika lub odtłuszczacza. Nasącz miękką szmatkę lub pędzel rozpuszczalnikiem i delikatnie przecieraj łańcuch, pozbywając się brudu. W miejscach, gdzie brud jest trudno dostępny, można użyć małej szczoteczki do zębów lub starego pędzla do malowania.

Po oczyszczeniu łańcucha gąsienicy upewnij się, że jest on całkowicie suchy, aby uniknąć korozji. Dla pewności możesz użyć sprężonego powietrza. Kiedy łańcuch będzie oczyszczony i osuszony, należy nałożyć odpowiednią ilość smaru do łańcucha. Użyj smaru przeznaczonego specjalnie do łańcuchów gąsienicowych i zastosuj go zgodnie z zaleceniami producenta.

Pamiętaj, że czyszczenie łańcucha gąsienicy koparki wymaga ostrożności i dokładności. Jeśli nie jesteś pewien, jak wykonać tą czynność, sprawdź w instrukcji obsługi koparki lub skontaktuj się z profesjonalnym serwisem koparek.

koło napinające w koparce

Zły stan kół napinających

Sprawdź koła napinające, upewnij się, że są w dobrym stanie i pracują prawidłowo. Jeśli mają one zbyt duże luzy lub są uszkodzone, mogą powodować wibracje i nadmierne hałasy podczas pracy koparki, ale także właśnie prowadzić do blokowania się łańcucha.

Uszkodzone ogniwa łańcucha

Jeśli jedno z ogniw łańcucha gąsienicy jest uszkodzone lub złamane, może to prowadzić do blokady. Dlaczego? Ponieważ złamane ogniwo może utknąć w prowadnicach lub innych częściach mechanizmu napędowego i uniemożliwić płynne poruszanie się gąsienicy.

Niewłaściwe lub niewystarczające smarowanie łańcucha

Niewłaściwe lub niewystarczające smarowanie łańcucha gąsienicy może prowadzić do zatarcia i blokady. Jeśli łańcuch jest zbyt suchy, ogniwa mogą zaczepiać się o siebie nawzajem, powodując trudności w poruszaniu się. Tak, jak już wspominaliśmy, korzystaj ze smarów przeznaczonych specjalnie do łańcuchów gąsienicowych.

ogniwa łańcucha gąsienicy w koparce

Łańcuch można stosować smar ręcznie lub za pomocą specjalnego smarownika. Wybierz punkt początkowy i równomiernie rozprowadź smar na całej długości łańcucha. Aby robić to poprawnie, pamiętaj, aby smarować zarówno u góry, jak i na dole.

Upewnij się także, że smar równomiernie pokrywa ogniwa łańcucha, rolki jedne, rolki podtrzymujące, koła napinające i inne części. Możesz użyć szczotki lub pędzla, aby zapewnić dokładne rozprowadzenie smaru.

Po nałożeniu smaru, sprawdź i dostosuj napięcie łańcucha gąsienicy zgodnie z instrukcjami producenta. Jest to bardzo ważna kwestia, która odpowiada za efektywne działanie maszyny.

Sprawdzaj regularnie poziom smaru i uzupełniaj go, gdy jest to konieczne.

W przypadku blokady łańcucha gąsienicy zaleca się zatrzymanie maszyny i staranne sprawdzenie przyczyn. Często wystarczy ręczne usunięcie obcego przedmiotu lub oczyszczenie gąsienicy z brudu. Jeśli po wykonaniu zalecanych przez nas czynności problem nadal występuje, konieczne może być zaangażowanie mechanika lub serwisu technicznego.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-20
super
2023-12-31
Szybka realizacja zamówienia. Polecam
pixel