Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czy można stosować olej silnikowy w układzie hydraulicznym koparki?

2023-08-10
Czy można stosować olej silnikowy w układzie hydraulicznym koparki?

Układ hydrauliczny koparek wykorzystuje olej jako główny środek smarny do wszystkich elementów układu. Jednak nieraz już spotkaliśmy się z tym, że właściciele maszyn budowlanych stosują wielosezonowe oleje silnikowe zamiast olejów hydraulicznych. Pomaga im to w pewien sposób obniżyć koszty, ponieważ kupowany jest tylko jeden uniwersalny środek smarny do kilku sprzętów. Czy słusznie? Podpowiadamy!

Dlaczego wykorzystuje się olej silnikowy zamiast hydraulicznego?

Jednym z czynników wpływających na taki wybór jest to, że wielosezonowe oleje silnikowe, np. o klasie lepkości 15W-40 sprawdzą się w szerokim zakresie temperatur. Oprócz tego nowoczesne oleje silnikowe są wzbogacone o dodatki czyszczące, które chronią smarowane układy przed osadzaniem się szlamów.

Mimo to, nie jest zalecamy stosowania oleju silnikowego w układzie hydraulicznym koparki ani innego ciężkiego sprzętu. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że są to dwa bardzo różne rodzaje środków smarnych — każdy przeznaczony do określonej roli i posiadający różne właściwości fizyczne i chemiczne, które są dostosowane do różnych zastosowań.

wielosezonowy olej silnikowy

Olej silnikowy, który nie jest przystosowany do pracy przy wysokim ciśnieniu będzie rozkładał się znacznie szybciej i stanie się nieskuteczny. Co więcej, olej silnikowy posiada właściwości emulgowania wody, natomiast hydrauliczny powinien mieć właściwości ograniczające mieszalność oleju z wodą.

Oleje silnikowe mogą także zawierać dodatki uszlachetniające, które niekoniecznie są bezpieczne filtów oleju hydraulicznego, czy uszczelnień, powodując nieszczelności i wycieki. To prosta droga do awarii, a nieprawidłowe działanie układu hydraulicznego może również prowadzić do niekontrolowanych ruchów maszyny, niebezpiecznych dla operatora i otoczenia.

Aby lepiej naświetlić dlaczego te oleje nie są zamiennymi produktami, przedstawmy, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Olej silnikowy

Olej silnikowy jest zwykle produkowany na bazie ropy naftowej i wykorzystywany do smarowania ruchomych części silnika pojazdów i maszyn. Jego zadaniem jest wsparcie w utrzymaniu odpowiedniej temperatury silnika i zabezpieczanie go przed osadami oraz zapobieganie powstawania korozji.

olej hydrauliczny HL 46 do koparki

W większości przypadków olej silnikowy ma niższą lepkość niż olej hydrauliczny. Oznacza to, że płynie szybciej i łatwiej od hydraulicznego, mimo tej samej temperatury roboczej.

Olej hydrauliczny

Olej hydrauliczny powstaje na bazie oleju mineralnego, i stosowany w celu zapewnienia chłodzenia i płynnej pracy układów hydraulicznych. Powinien radzić sobie z pracą przy bardzo wysokich ciśnieniach i wytrzymywać ekstremalne temperatury.

Olej silnikowy zastosowany w układzie hydraulicznych może skutkować słabą wydajnością koparki, a olej hydraulicznych w silniku może uszkodzić jego elementy. Oleje hydrauliczne mają niższą temperaturę zapłonu, czyli są bardziej podatne na zapłon, stwarzając ryzyko awarii i wypadków.

Podsumowując, olej silnikowy i olej hydrauliczny to dwa różne rodzaje smarów i nigdy nie należy traktować ich zamiennie. Oleje hydrauliczne są zoptymalizowane pod kątem działania w układach hydraulicznych, zapewniając wysoką wydajność, stabilność w szerokim zakresie temperatur oraz odpowiednią ochronę przed zużyciem i korozją w elementach hydraulicznych.

Operatorzy ciężkiego sprzętu podczas doboru odpowiedniego oleju powinni zawsze kierować się zaleceniami producenta maszyny. Dzięki temu utrzymana zostanie wydajność maszyny bez uszkadzania jej wewnętrznych mechanizmów.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Olej hydrauliczny Orlen HYDROL L-HL 46 5L

Olej hydrauliczny Orlen HYDROL L-HL 46 5L

70,07 zł brutto/1szt.(14,01 zł / l brutto)
Olej hydrauliczny Orlen HYDROL L-HL 46 20L

Olej hydrauliczny Orlen HYDROL L-HL 46 20L

279,74 zł brutto/1szt.(13,99 zł / l brutto)
Olej hydrauliczny Orlen L-HL 46 205L

Olej hydrauliczny Orlen L-HL 46 205L

2 047,68 zł brutto/1szt.(9,99 zł / l brutto)
Olej hydrauliczny JASOL HL 46 5L

Olej hydrauliczny JASOL HL 46 5L

60,68 zł brutto/1szt.(12,14 zł / l brutto)
Olej hydrauliczny JASOL HL 46 20L

Olej hydrauliczny JASOL HL 46 20L

222,79 zł brutto/1szt.(11,14 zł / l brutto)
Olej hydrauliczny JASOL HL 46 30L

Olej hydrauliczny JASOL HL 46 30L

425,20 zł brutto/1szt.(14,17 zł / l brutto)
Olej hydrauliczny Lotos L-HL 46 5L

Olej hydrauliczny Lotos L-HL 46 5L

75,98 zł brutto/1szt.(15,20 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 724 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-01
Produkt zgodny z opisem szybką wysylka
2024-06-23
Szybka realizacja zamówienia
pixel