Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czy powinno się jednocześnie wymienić wszystkie rolki jezdne w koparce?

2023-09-08
Czy powinno się jednocześnie wymienić wszystkie rolki jezdne w koparce?

Podczas awarii rolki jezdnej, niejeden operator koparki zastanawia się czy należy wymienić wszystkie rolki znajdujące się na tej stronie maszyny, czy może wystarczy wymiana tylko tej jednej zużytej.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wymiana wszystkich rolek w koparce nie zawsze jest konieczna, ale w pewnych sytuacjach może być zalecana. Zależy to od wielu różnych czynników, takich jak, np., wiek Twojej maszyny, jej stan, czy budżet jakim dysponujesz.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, postanowiliśmy przedstawić zarówno plusy, jak i minusy jednoczesnej wymiany wszystkich rolek jezdnych.

Jaką funkcję pełnią rolki jezdne w koparkach?

wymiana rolek jezdnych w koparce

Rolki jezdne w koparkach pełnią kluczową funkcję w zapewnianiu mobilności i stabilności maszyny. Są to elementy podwozia, które umożliwiają ruch koparki po różnych rodzajach terenu. Przejmują one ciężar maszyny i pomagają w równomiernym rozłożeniu go na gąsienicach, dzięki czemu można uniknąć nadmiernego obciążenia poszczególnych elementów maszyny. Górne rolki natomiast podtrzymują gąsienicę podczas jazdy i jej przesuwania się po kołach napinających i napędowych.

Niestety, ze względu na ciężkie warunki w jakich pracują, rolki jezdne narażone są na zużycie poprzez m.in. tarcie, uderzenia, brud, warunki atmosferyczne, a także nierówności terenu. Podczas pracy rolki jezdne podlegają stałemu kontaktowi z podłożem, a to powoduje naturalne zużycie materiału. Szczególnie podczas kopania w trudnych warunkach terenowych, rolki mogą doświadczać silnych uderzeń, tym bardziej jeśli koparka trafia na twarde przeszkody lub kamienie.

Dalsza praca koparką, w której są zużyte rolki może wywierać dodatkowe obciążenia na inne elementy podwozia i układu jezdnego, co z kolei może prowadzić do częstszych awarii i przestojów. Jest też po prostu niebezpieczna, ponieważ zużyte rolki jezdne mogą prowadzić do utraty stabilności koparki podczas jazdy, co zwiększa ryzyko wywrotki lub wypadku/urazu operatora i innych osób pracujących w pobliżu.

Co więcej, zniszczone rolki mogą utrudniać płynne poruszanie się maszyny i wykonywanie precyzyjnych ruchów, co ma negatywny wpływ na wydajność i efektywność wykonywanych robót.

Jakie są zalety wymiany wszystkich rolek jezdnych w koparce?

rabat na komplet rolek jezdnych

Jednoczesna wymiana wszystkich rolek na danej stronie koparki może przynieść szereg korzyści. Przykładowo, wymieniając komplet rolek jednocześnie, wiesz, że zużywają się one równomiernie. Jeśli wymienisz tylko jedną, najbardziej uszkodzoną rolkę, ta nowa będzie pracować obok pozostałych, już w jakimś stopniu zużytych rolek. Niestety, może to powodować wcześniejsze zużycie nowej sztuki ze względu na nierównomierny rozkład obciążenia.

Wbrew pozorom wymiana wszystkich rolek na stronie to również oszczędność pieniędzy oraz czasu. Mimo, że kupno całego kompletu rolek jezdnych na początku może się wydawać dużym wydatkiem, w dłuższej perspektywie opłaca się bardziej niż wymienianie rolek pojedynczo. Dlaczego? Ponieważ nie trzeba za każdym razem zatrzymywać maszyny i płaci się jednorazowo za robociznę i transport.

Jakie są wady wymiany wszystkich rolek jezdnych w koparce?

Jednak jednoczesna wymiana wszystkich rolek gąsienic koparki może mieć również pewne wady. Po pierwsze, tak jak wspomnieliśmy wyżej, zakup całego kompletu rolek to wysoki koszt początkowy.

Jeśli właściciel maszyny ma ograniczony budżet, w krótkoterminowej perspektywie wymiana pojedynczej rolki będzie znacznie tańszym rozwiązaniem niż wymiana wszystkich rolek. Zwłaszcza w przypadku dużej koparki z większą liczbą rolek.

Tym bardziej, jeśli pozostałe rolki są w dobrym stanie i nie wykazują znacznego zużycia lub uszkodzeń, nie ma konieczności ich wymiany.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wymiany rolki jezdnej w koparce?

Zużyta rolka jezdna koparki

Jeśli Twoja koparka jest stosunkowo nowa, prawdopodobnie nie zachodzi konieczność wymiany wszystkich rolek na raz, ponieważ mogą one nadal w pełni spełniać swoją funkcję. Jednak w przypadku starego i intensywnie eksploatowanego sprzętu, wymiana wszystkich rolek może być bardziej opłacalna, aby uniknąć częstych awarii i napraw.

Jeśli maszyna pracuje w ekstremalnych warunkach, takich jak kamieniołomy czy kopalnie, rolki mogą zużywać się szybciej ze względu na podwyższony poziom tarcia i duże obciążenia. Tutaj rekomendujemy wymianę wszystkich rolek dla utrzymania wydajności i bezpieczeństwa maszyny.

Podsumowując, warto pamiętać, że wymiana tylko jednej rolki niesie za sobą pewne ograniczenia i ryzyka. Jeśli pozostałe rolki są bliskie zużycia lub stanu, który może wymagać ich wymiany w niedalekiej przyszłości, konieczne może być rozważenie wymiany wszystkich rolek.

Ostateczna decyzja powinna być podejmowana na podstawie dokładnej inspekcji stanu wszystkich rolek oraz oceny kosztów i korzyści związanych z wymianą.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Super
2024-07-06
Obsługa sklepy bardzo pomocna i miła. Zamówienie zrealizowane bardzo szybko. Polecam
pixel