Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Dlaczego olej hydrauliczny się przegrzewa?

2022-09-14
Dlaczego olej hydrauliczny się przegrzewa?

Przegrzany olej hydrauliczny może być niebezpieczny dla całego układu hydraulicznego, a w skrajnych przypadkach może negatywnie wpływać na pracę całej maszyny. Na przykład, gdy zbyt gorący olej zagrzeje metalowe elementy znajdujące się w hydromotorze czy pompie hydraulicznej, zwiększy się ich objętość, a co za tym idzie zwiększy się także poziom tarcia między nimi, co jedynie przyspieszy ich zużycie. Jak rozpoznać przegrzany olej i dlaczego w ogóle dochodzi do jego przegrzania?

W optymalnych warunkach temperatura oleju hydraulicznego nie powinna przekraczać 83°C. Powyżej tej temperatury olej będzie się starzał i ulegał degradacji: jego lepkość spadnie, a dodatki uszlachetniające stracą swoje właściwości. Mniejsza lepkość to w konsekwencji mniejsza zdolność oleju do przenoszenia mocy. Zbyt duże ciepło działa destrukcyjnie także na gumowe uszczelnienia i węże hydrauliczne, powodując wszelkie nieszczelności w układzie.

Co więcej, utleniony, stary olej hydrauliczny tworzy osad koloidalny i zapycha filtr oleju.

Co wpływa na przegrzewanie się oleju hydraulicznego?

olej hydrauliczny do koparki
 • zmiana ciśnienia w układzie
  Zmiana ciśnienia w układzie hydraulicznym na inne niż ustalił producent z pewnością spowoduje (między innymi) przegrzanie oleju hydraulicznego. Ciśnienie w układzie zostało dokładnie ustalone przez inżynierów, którzy zaprojektowali daną maszynę w oparciu o swoją specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Dlatego też nie należy go zmieniać.
 • problemy z chłodnicą oleju
  Zabrudzona lub zatkana chłodnica oleju hydraulicznego również może powodować wzrost temperatury oleju. Wystarczy poświęcić trochę czasu na oczyszczenie żeberek chłodnicy. Oprócz tego, problem z grzaniem się oleju może powodować też uszkodzony wentylator chłodzący.
 • niewłaściwy typ oleju hydraulicznego
  Kolejnym źródłem przegrzewania się oleju hydraulicznego stanowi jego nieodpowiedni dobór lub mieszanie kilku typów oleju jednocześnie. W takim przypadku rozwiązaniem problemu będzie wymiana oleju na odpowiedni. Jeśli masz problem z wyborem właściwego oleju, skontaktuj sie z naszą obsługą, która z chęcią Ci pomoże.
 • zbyt niski poziom oleju
  Zbyt mała ilość oleju płynącego w przewodach koparki również może powodować jego przegrzewanie. Warto przy okazji zastanowić się, dlaczego oleju jest za mało: być może doszło do uszkodzenia elementów uszczelniających. Oprócz uzupełnienia oleju do odpowiedniego poziomu, należy sprawdzić również, czy nie ma wycieków, które mogłyby być odpowiedzialne za jego niski poziom.

Wszystkie wymienione czynniki znacząco wpływają na wydajność pracy całego systemu hydraulicznego i mogą skutkować dodatkowymi problemami.

Olej hydrauliczny jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania koparki. Zarówno jego typ, rodzaj, temperatura, a także stopień zużycia mają wpływ na bezawaryjność i żywotność całego układu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2024-01-08
jak zawsze, wszystko ok
pixel