Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak dbać o koparkę latem?

2023-06-30
Jak dbać o koparkę latem?

Latem rosnące temperatury i zwiększona ekspozycja na słońce stanowią nie lada wyzwanie dla koparek i ich operatorów. Ważne jest, między innymi, aby koparka była chłodna, żeby nie dopuścić do jej przegrzania i uniknąć problemów z silnikiem. Jeśli koparka jest narażona na bezpośrednie działanie słońca, może to prowadzić do kondensacji wewnątrz zbiornika paliwa, co z kolei może wpływać na wydajność silnika.

Aby zapewnić sprawne działanie sprzętu i zminimalizować ryzyko awarii podczas pracy środowisku o wysokiej temperaturze, należy pamiętać o szczególnych dla tego czasu czynnościach konserwacyjnych. Dzięki ścisłemu monitorowaniu koparki będziesz w stanie zapobiegać awariom, kosztownym naprawom i przestojom. Zastanawiasz się, jak dbać o koparkę latem? Podpowiadamy!

Pilnuj przepływ powietrza

W letnie dni słońce powoduje, że gleba wysycha i poziom zakurzenia staje się wyższy. Jeśli urządzenie nie jest prawidłowo czyszczone, w końcu w urządzeniu gromadzą się zanieczyszczenia. Dlatego zaleca się dbanie o to, aby kurz, brud i liście nie blokowały przepływu powietrza w koparce.

zniszczona chłodnica z koparki

Co więcej, chłodnice powinny być regularnie czyszczone, tym bardziej, jeśli pracuje się w suchym, zapylonym środowisku. Zanieczyszczone chłodnice mogą prowadzić do przegrzewania silnika i innych układów, co może wpływać na wydajność koparki

Utrzymuj prawidłowy poziom płynów

To dość oczywiste, że w okresie letnim należy kontrolować poziom m.in., płynu chłodniczego czy oleju hydraulicznego. Płyn chłodniczy pochłania nadmiar ciepła z silnika i chłodzi go przez chłodnicę. Dzięki temu silnik może pracować w prawidłowym zakresie temperatur roboczych

Dobrą praktyką jest pilnowanie, aby zbiornik wyrównawczy był cały czas pełny. Dlaczego? Ponieważ pozwala to ograniczyć ilość powietrza, które może dostać się do układu chłodzenia.

Oprócz tego, warto też codziennie sprawdzać, czy węże i chłodnice są nienaruszone pod kątem wycieków lub pęknięć.

Natomiast przegrzanie oleju hydraulicznego ma negatywny wpływ na wydajność całej koparki. „Zagotowany” olej hydrauliczny, powoduje nie tylko uszkodzenie uszczelnień w układzie hydraulicznym, ale także może się przyczynić do zmatowienie powierzchni roboczej tłoczków oraz innych elementów silnika jazdy. A to w konsekwencji może spowodować poważne problemy w działaniu hydromotoru.

Pamiętaj o właściwym i częstym smarowaniu

smarowanie do koparki aplikacja smaru

Prawidłowe smarowanie koparki jest kluczowe dla zapewnienia jej sprawnej pracy i długiej żywotności. Jakość smaru używanego do smarowania części maszyny jest ważna, ponieważ niektóre smary w wysokich temperaturach po prostu miękną, a co za tym idzie, przestają spełniać swoje funkcje.

Kiedy smar mięknie, traci swoje właściwości adhezyjne i smarne. Właśnie dlatego należy stosować smar o wysokiej odporności termicznej, aby zachować przyczepność w wyższych temperaturach. Przede wszystkim, przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących rodzaju i ilości smaru dla poszczególnych elementów koparki, jakie należy stosować do różnych elementów koparki w tym czasie

Zaplanuj pracę poza godzinami największego skwaru

Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe, ale staraj się unikać pracy w godzinach, w których słońce świeci najmocniej, czyli pomiędzy 12:00, a 14:00. W tym czasie wspomniane wcześniej silniki i chłodnice koparek są najbardziej narażone na przegrzanie. Planowanie pracy poza tymi godzinami to korzyść nie tylko dla żywotności sprzętu, ale także dla zdrowia pracowników.

Przechowuj koparkę w zacienionym miejscu

Jest to dość oczywiste, ale nie warto o tym zapominać. Maszyny budowlane nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Parkowanie ich w zacienionym miejscu (pod drzewami lub pod plandekami) znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo przegrzania.

Wierzymy, że postępowanie zgodnie z naszymi powyższymi wskazówkami pomoże uniknąć przestojów i wydłużyć żywotność floty maszyn.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-31
Szybka realizacja zamówienia. Polecam
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
pixel