Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak poprawnie wykonać obsługę codzienną koparki?

2023-01-27
Jak poprawnie wykonać obsługę codzienną koparki?

Koparki gąsienicowe codziennie pracują w ciężkich, wymagających warunkach. Twardość, wilgoć i intensywna długotrwała eksploatacja mogą przyspieszyć zużycie podwozia. Dlatego tak ważnymi elementami są odpowiednia konserwacja i regularne przeglądy techniczne maszyn. Nie bez znaczenia dla zapewnienia niezawodności sprzętu jest także OC - obsługa codzienna koparki, czyli kontrola wizualna najważniejszych elementów i parametrów wykonywana przez operatora każdorazowo przed rozpoczęciem pracy. Dowiedz się, jak robić to poprawnie!

O czym należy pamiętać podczas codziennej obsługi koparki?

Operatorzy, którzy na co dzień użytkują koparki, muszą pilnować jej stanu technicznego. Obsługa codzienna i szybko zauważone nieprawidłowości mają duży wspływ na uniknięcie poważnych awarii.

sprawdzanie węży hydraulicznych w koparce

Obsługa codzienna to w szczególności wizualne sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych, elementów układu hydraulicznego i sworzni, a także sprawdzenie czy nie doszło do wycieków oleju. Należy upewnić się, że nic się nie zmieniło od ostatniego odstawienia koparki na parking. Powinno się także skontrolować wszelkie łączenia pod kątem wystąpienia pęknięć materiału.

Aby cała procedura przeszła sprawniej, dobrze żeby maszyna była wcześniej umyta i stała na w miarę możliwości równym podłożu. Dzięki temu ewentualne wycieki będą lepiej zauważalne.

Po uruchomieniu koparki operator powinien odczekać chwilę, zanim ruszy do pracy. Pozwala to na zaobserwowanie, czy maszyna nie wydaje dziwnych odgłosów, nie dymi się, nie wibruje lub nie drga w niepokojący sposób. W tym czasie operator może skontrolować stan wycieraczek, oświetlenia oraz pasów.

zanieczyszczone gąsienice koparki

Czystość maszyny jest bardzo ważna

Nie zapominajmy o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest utrzymanie sprzętu w czystości. To nie tylko kwestie estetyczne, brud obecny w podwoziu ma istotny wpływ na napięcie gąsienic oraz zużycie takich części jak rolki jedne, podtrzymujące, koła napinające itp.

Bardzo dobrze rozumiemy to, że po całym dniu na budowie operator marzy jedynie o tym, by odstawić koparkę i skończyć pracę. Niestety nie jest to właściwe podejście.

Czynności po zakończeniu pracy

Po dniu pracy na budowie należy maszynę wyczyścić i po raz kolejny zbadać, czy jej zewnętrzne elementy nie uległy zniszczeniu. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, koparkę powinno się zaparkować na równym podłożu, co pozwoli na odciążenie ogumienia i osprzętu.

Regularna kontrola stanu technicznego i wizualnego koparki to podstawa. Dzięki natychmiastowemu wyłapaniu małej usterki, naprawa może okazać się szybsza oraz tańsza niż wymiana całego osprzętu na nowy. Zignorowane proste do naprawy problemy mogą się kumulować, a w konsekwencji prowadzić do poważnej awarii.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
wszystko przebiegło ok .
2024-01-08
jak zawsze, wszystko ok
pixel