Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak rozpoznać awarię pompy hydraulicznej w koparce?

2022-10-19
Jak rozpoznać awarię pompy hydraulicznej w koparce?

Mimo tego, że pompy hydrauliczne w maszynach budowlanym są skonstruowane tak, by mogły pracować w ciężkich warunkach, żadna pompa nie będzie działać w nieskończoność i z upływem czasu każda pompa hydrauliczna się psuje. Usterki pompy mogą być niekiedy trudne do wykrycia, ponieważ na pierwszy rzut oka może wydawać się, że awaria dotyczy innego elementu układu hydraulicznego w maszynie.

Usterka pompy hydraulicznej może być zarówno długim i ledwo zauważalnym procesem, jak i nagłym i poważnym wypadkiem. W wielu sytuacjach czujny operator jest w stanie zauważyć oznaki awarii pompy zanim całkowicie się ona zepsuje. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę i regularne sprawdzenie pomp hydraulicznych może się okazać bardzo pomocna, bo dzięki niej w razie drobnych szwanków wystarczą szybkie i proste naprawy, zamiast przedłużających się i pracochłonnych przestojów w przypadku poważnej awarii.

Pompa hydrauliczna wyje

pompa hydrauliczna volvo ec360b

Jednym z najczęściej występujących objawów, że z pompą hydrauliczną dzieje się coś złego są dźwięki, które zaczynają się z niej wydobywać: wycie, stukanie i inne niepokojące hałasy. Doświadczony operator z pewnością rozpozna, kiedy pompa hydrauliczna wydaje inne dźwięki niż dotychczas.

Podejrzane, odbiegające od normy dźwięki mogą wskazywać na wiele problemów, ale często przyczyną jest kawitacja lub napowietrzanie w pompie.

Nieszczelne uszczelnienia

Warto poświęcić czas na sprawdzenie pompy pod kątem obecności oleju, który wyciekł na zewnątrz. Niekiedy zauważalne są także bryłki powstałe z połączenia się oleju hydraulicznego z brudem. Niestety, w niektórych koparkach pompy hydrauliczne są wbudowane głęboko w korpus maszyny i taka kontrola może być problematyczna, ale dzięki niej możliwe jest wykrycie usterki na wczesnym etapie. Jeśli wyciek spowodowany jest po prostu poluzowanymi przyłączeniami, szybkie dokręcenie ich powinno powstrzymać rozwój problemu.

Uszczelnienia w pompach hydraulicznych mają za zadanie zapobiegać wyciekom oleju hydraulicznego z pompy, ale także wyciekom wewnętrznym z jednej komory do drugiej wtedy kiedy nie powinno się to dziać.

Zauważenie zewnętrznego wycieku jest oczywiście o wiele prostsze, ale trzeba mieć także świadomość tego, a których miejscach w pompie znajdują się wewnętrzne uszczelnienia, by móc również określić ich zużycie.

sygnały awarii pompy hydraulicznej w koparce

Pompa hydrauliczna się grzeje

To normalne, że przy długotrwałej pracy w ekstremalnych warunkach pompa hydrauliczna się nagrzewa, ale nadmierne nagrzewanie jest często oznaką jej wewnętrznych problemów.

Kiedy pompa hydrauliczna osiąga nadmierną temperaturę, może dojść do rozrzedzenia oleju hydraulicznego i przedwczesnego zużycia elementów wewnątrz pompy, a to z kolei nie wpływa dobrze na bezpieczeństwo pracy koparki. Przegrzewanie się pompy jest zarówno oznaką aktualnych usterek, jak i przyczyną następnych problemów.

Okresowe sprawdzanie pompy pod kątem nadmiernego nagrzewania się, pozwoli operatorowi odkryć, czy pracuje ona pod nadmiernym obciążeniem lub czy jest na prostej drodze do awarii.

Niepłynna praca pompy

Niespodziewane i niepłynne ruchy pompy mogą być spowodowane jej usterką, ale z racji tego, że przyczyną może być wiele innych części w układzie hydraulicznym, diagnozowanie awarii pompy na podstawie tych ruchów nie zawsze jest proste. Mimo to, jeśli te wystąpią te symptomy, ważne jest, by poświęcić trochę czasu i wykluczyć awarię pompy hydraulicznej.

Pompa hydrauliczna w koparce, ładowarce, spycharce lub innym sprzęcie budowlanym często jest ignorowanym przez naszych klientów elementem maszyny - dopóki nie zaczyna dawać o sobie znać i sprawiać problemy. Śledź nasz blog na bieżąco, wkrótce dowiesz się jakie są najczęstsze przyczyny, dla których pompy hydrauliczne ulegają awarii.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
2023-12-29
pixel