Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak rozpoznać zużyty olej hydrauliczny?

2023-04-27
Jak rozpoznać zużyty olej hydrauliczny?

Jakość oleju znajdującego się w układzie hydraulicznym ma znaczący wpływ na pracę i żywotność całej maszyny. Gra on kluczową rolę jeśli chodzi o sprawność silnika jazdy, pompy hydraulicznej, czy siłowników: m.in. przenosi moc, zapewnia odpowiednie smarowanie, chroni przed korozją i odprowadza ciepło.

Jak każdy płyn eksploatacyjny, z biegiem czasu ulega zużyciu i nie nadaje się do dalszego użytkowania. Zastanawiasz się, po czym rozpoznać, że olej hydrauliczny jest już zużyty? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Pieniący się olej hydrauliczny

Jeśli zauważyłeś, że olej hydrauliczny w twojej koparce zmienia kolor na mętni i pieni się, możesz być niemal stuprocentowo pewien, że został zanieczyszczony powietrzem. Powietrze wpływa na objętość oleju i jego parametry fizyko-chemiczne. Jedną z przyczyn powstawania piany na powierzchni oleju jest zapchany lub całkowicie zużyty filtr oleju hydraulicznego.

zużyty filtr oleju hydraulicznego w koparce

Zapowietrzony olej hydrauliczny może to skutkować znaczącą redukcją efektywności całego układu, wystąpieniem kawitacji oraz szeregiem innych problemów. Oznaką tego będą zauważalne zakłócenia w pracy, wycie i nietypowe odgłosy maszyny oraz szarpnięcia podczas manewrów.

Co prawda, całkowite pozbycie się powietrza z układu hydraulicznego jest niemożliwe, ponieważ w miejscach takich jak regulatory, zawory czy łączenia, w których wysokość ciśnienia zmienia się skokowo, wydzielają się pęcherzyki powietrza. Natomiast podzespoły zwykle konstruowane są tak, by na bieżąco odpowietrzać olej.

Dlatego oprócz sprawdzenia w jakim stanie jest filtr, warto również przyjrzeć się, czy w układzie hydraulicznym nie ma żadnych nieszczelności, przez które mogło dostać się niechciane powietrze.

Obecność wody w oleju hydraulicznym

Kiedy olej hydrauliczny zostaje zanieczyszczony wodą, traci na klarowności, staje się mętny i zmienia kolor na „mleczny”.

zanieczyszczony olej hydrauliczny

Woda wchodzi w reakcje z dodatkami uszlachetniającymi oraz zmniejsza lepkość oleju, który z tej przyczyny traci swoje właściwości smarne i antykorozyjne, co w ekstremalnych przypadkach może skutkować poważnymi awariami hydromotorów lub pompy hydraulicznej. Co więcej, występowanie wody w oleju może prowadzić do zatykania filtrów i, podobnie jak zanieczyszczenie powietrzem, może powodować kawitację

Starzejący się olej hydrauliczny

Nie tylko zanieczyszczenia wpływają na jakość oleju hydraulicznego, ale także upływ czasu i intensywność eksploatacji. Każdy olej prędzej czy później stanie się mniej skuteczny, ponieważ dodatki chemiczne zawarte w oleju z czasem ulegają rozkładowi termicznemu i utleniającemu, w związku z czym tracą swoje pierwotne właściwości. Jest to naturalny proces starzenia

Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, by olej hydrauliczny wymieniany był regularnie, nawet jeżeli nie wygląda na zanieczyszczony. Jest to stosunkowo niedroga czynność konserwacyjna, porównując do kosztów ewentualnych napraw w przypadku jej zlekceważenia. O tym, jak często sprawdzać poziom oleju i go wymieniać dowiesz się z zaleceń producenta zawartych w książce pojazdu oraz na naszym blogu: JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ OLEJ HYDRAULICZNY W KOPARCE?

Teraz już wiesz, że zanieczyszczenia wodą i powietrzem oraz wszystko, co utrudnia zdolność oleju hydraulicznego do spełniania swoich funkcji, może zaburzać sprawność całej maszyny.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Szybka realizacja zamówienia
2023-12-31
Szybka realizacja zamówienia. Polecam
pixel