Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak starzejący się olej przekładniowy wpływa na zwolnicę w Twojej koparce?

2023-02-03
Jak starzejący się olej przekładniowy wpływa na zwolnicę w Twojej koparce?

Stale zachęcamy naszych klientów do regularnej wymiany oleju przekładniowego w koparkach gąsienicowych. Jest on niezbędny do smarowania kluczowych elementów przekładni planetarnej, takich jak zębatki, czy łożyska. Niestety pod wpływem czasu oraz nadmiernego ciepła olej przekładniowy ulega starzeniu.

Zdejmując pokrywę zwolnicy od razu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy właściciel koparki odpowiednio dbał o regularne wymiany oleju, chociażby po samym zapachu. Starzejący się olej wydziela charakterystyczny zapach siarki. Dowiedz się, co to oznacza dla Twojej zwolnicy!

Skutki starzenia się oleju przekładniowego dla zwolnic

Jednymi z najważniejszych następstw pracy na starym oleju przekładniowym są utrata smarowania oraz zmniejszona zdolność przewodzenia ciepła. Co więcej, dodatki uszlachetniające odpowiedzialne za lepsze właściwości przeciwzużyciowe oleju zaczynają się po prostu rozkładać chemicznie.

starzejący się olej w zwolnicy koparki

Utrata smarowania w zwolnicy

Starzejący się olej przekładniowy gęstnieje, a efekcie czego nie jest w stanie pełnić funkcji środka smarnego. Dzieje się tak, ponieważ gęsty olej przemieszcza się wolniej niż ten świeży i nie jest w stanie wytworzyć filmu ochronnego w miejscach styku elementów pracujących w zwolnicy. Z tego powodu dochodzi do wzrostu tarcia, a co za tym idzie także wzrostu temperatury w przekładni i wcześniejszego zużycia tych elementów. Zużywające się części mogą skutkować tym, że do oleju przedostaną się metalowe drobiny, a to z kolei prowadzi do jeszcze większego tarcia.

Ograniczona zdolność przewodzenia ciepła

Gdy olej w zwolnicy jest zbyt gęsty, nie jest w stanie skutecznie odprowadzać ciepła, w wyniku czego temperatura może wzrosnąć do tego stopnia, że przekładnia ulegnie przegrzaniu. Co więcej, zwiększone ciepło jeszcze szybciej przyspiesza tempo starzenia się i rozkładu oleju przekładniowego.

Przekładnia planetarna przekształca prędkość generowaną przez silnik hydrauliczny w moment obrotowy konieczny do poruszania się koparki. Jej zużycie wpływa negatywnie na wydajność całego hydromotoru. Aby utrzymać najwyższą wydajność przekładni i maksymalnie wydłużyć jej żywotność, zachęcamy do regularnej kontroli i wymiany oleju przekładniowego.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
polecam
2024-07-06
Bardzo mila obsluga
pixel