Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak wymienić alternator w koparce? – poradnik krok po kroku

2023-05-18
Jak wymienić alternator w koparce? – poradnik krok po kroku

Może się wydawać, że wymiana alternatora w koparce bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi nie należy do najprostszych czynności, jednak nie jest to skomplikowany proces. Dowiedz się, jak robić to bezpiecznie.

Zacznij od wyłączenia koparki i odłączenia akumulatora

Pierwszym i dość oczywistym krokiem powinno być zgaszenie silnika koparki. Następnie należy odczekać kilka minut, aby układ elektryczny się schłodził i odłączyć masę od akumulatora. Dzięki temu cały proces przebiegnie bezpieczniej.

W większości koparek akumulatory znajdują się pod pokrywą silnika lub w oddzielnym przedziale wewnątrz maszyny. Jeśli masz problem ze zlokalizowaniem akumulatora, sprawdź w instrukcji obsługi maszyny.

Najpierw odłącz przewód ujemny (czarny kabel). Odkręć śrubę mocującą przewód i delikatnie odłącz przewód od zacisku akumulatora. Upewnij się, że przewód nie ma kontaktu z żadnymi metalowymi elementami, aby uniknąć zwarcia. Następnie odłącz przewód dodatni (czerwony kabel) w ten sam sposób.

alternator do koparki cat 320C

Zdemontuj alternator

W większości koparek alternator znajduje się zwykle z przodu lub z boku silnika, ale dokładne umiejscowienie może się różnić w zależności od modelu koparki. Zdemontuj alternator, przecinając opaski zaciskowe, tak, by uwolnić przewody alternatora. Dzięki temu manewrowanie alternatorem będzie prostsze. Ułatwia to manewrowanie alternatorem.

Odłącz przewody elektryczne, którymi alternator jest podłączony do koparki, odkręcając śruby mocujące lub rozłączając złączki. Upewnij się, że pamiętasz, które przewody są podłączone do których złączek, żeby nie pomylić się przy ponownym podłączaniu.

Wyreguluj napięcie paska osprzętu i zdejmij go z koła pasowego alternatora. Po odkręceniu śrub i usunięciu paska klinowego, alternator powinien być gotowy do usunięcia. Opuść alternator i zdemontuj go z silnika.

Zamontuj nowy alternator

Kolejny etap to instalacja nowego alternatora w miejscu poprzedniego i dokręcenie go za pomocą śrub mocujących. Zrób to w taki sam sposób, jak go zdemontowałeś, tylko w odwrotnej kolejności.

Jeśli stary pasek klinowy jest zużyty, dobrze jest założyć nowy pasek na alternator i na pozostałe koła pasowe. Zwróć uwagę, czy pasek znajduje się na kole pasowym podczas zakładania. Powinien być na wale korbowym i na wentylatorze.

Kiedy alternator jest ponownie zamontowany, przejdź do podłączenia przewodów zgodnie z instrukcją producenta. Użyj opasek zaciskowych, aby przewody nie uległy zniszczeniu ocierając się o alternator.

nowy alternator do koparki

Podłącz akumulator

Po zamontowaniu alternatora przejdź do ponownego podłączenia akumulatora. Podłącz jeden koniec przewodu dodatniego do zacisku dodatniego (+) akumulatora. Następnie podłącz drugi koniec przewodu do zacisku dodatniego (+) koparki. Przewód ujemy, analogicznie, podłącz w ten sam sposób do zacisków ujemnych (-).

Sprawdź, czy przewody są prawidłowo zamocowane i odpowiednio zabezpieczone oraz czy nie mają żadnych uszkodzeń ani oznak luzu. Staraj się unikać zagięcia lub mocnego naciągania przewodów.

Sprawdź za pomocą multimetru napięcie akumulatora. Przy wyłączonym silniku miernik powinien wskazywać wartość 12,5 V, natomiast przy uruchomionym – 14V.

Sprawdź, czy koparka działa prawidłowo

Po wykonaniu powyższych czynności ruchom maszynę i sprawdź, czy działa ona prawidłowo.

Teraz już wiesz, co robić kiedy zauważysz sygnały uszkodzenia alternatora, jak np., problemy z ładowaniem akumulatora, spadek wydajności elektrycznej, czy wzrost zużycia paliwa. Jeśli masz doświadczenie w naprawie maszyn, wymiana alternatora w koparce nie powinna sprawić problemu. Jeśli jednak nie jesteś pewny swoich umiejętności, warto zwrócić się serwisu koparek i skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
wszystko przebiegło ok .
2024-01-08
Zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie , kompetentne doradztwo ! Oprócz tego , przejrzysta komunikacja mailowa i telefoniczna !
pixel