Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Kiedy trzeba nosić kask ochronny?

2022-12-22
Kiedy trzeba nosić kask ochronny?

Kask ochronny BHP to jeden ze środków ochrony indywidualnej stosowanej tam, gdzie biorąc pod uwagę panujące warunki i specyfikę pracy istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia i życia pracowników.

Są takie zawody, w których ochrona głowy jest obowiązkowa. Należą do nich prace wykonywane, np. na placu budowy, w magazynach, kopalniach, zakładach produkcyjnych i innych przestrzeniach, w których jest ryzyko urazów czaszki i mózgu. W związku z tym noszenie odpowiedniego kasku jest w takich miejscach wymagane.

Kiedy kask spełnia odpowiednie normy?

Samo noszenie kasku nie wystarczy. Aby kask ochronny mógł prawidłowo pełnić swoją funkcję, powinien on spełniać także odpowiednie normy. Co więc wchodzi w zakres odpowiadania danej normie?

pomarańczowy kask ochronny

Po pierwsze, czas użytkowania danego kasku. Nie można korzystać z niego dłużej niż 10 lat, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że po tym czasie materiał, z którego wykonany jest bardziej podatny na potencjalne usterki.

Po drugie, kask powinien mieć także kompletną dokumentację, zawierającą m.in. informacje na temat jego pielęgnacji.

Nie ulega wątpliwości, że każdy kask ochronny obowiązkowo musi mieć odpowiednią twardość. Dlaczego? Na przykład po to, by nie ugiął się podczas uderzenia i zapewniał ochronę czaszki. Niestety, niekiedy zdarzają się uszkodzenia nawet w atestowanych kaskach. Oczywiście, w takim przypadku kask nie nadaje się do ponownego użycia i należy go bezzwłocznie zastąpić nową sztuką.

Kask BHP a warunki pracy

Jak wszyscy wiemy, warunki pracy mogą się różnić w zależności od środowiska, z tego też powodu należy wybierać hełmy dopasowane do konkretnych warunków. Na przykład, gdy pracujemy w wysokich temperaturach, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kasku wyposażone w system wentylacji w skorupie oraz gąbkowe potniki.

W przypadku pracy, gdzie jest styczność z elementami pod napięciem, powinno się korzystać z hełmu o odpowiednich właściwościach izolacyjnych.

Dlaczego hełmy ochronne mają różne kolory?

kaski bhp hełmy ochronne

Kask to nie tylko ochrona Twojej głowy podczas pracy, ale także pomoc w łatwym rozróżnieniu poszczególnych osób na placu budowy. Kolorami kasków zazwyczaj określa się stanowisko i funkcję danej osoby. Najczęściej spotykane kolory kasków na budowie to żółty, czerwony, niebieski, biały, zielony, pomarańczowy i czarny. Co oznaczają kolory kasków na budowie i co warto wiedzieć o tych kolorach?

  • czarny – inspektor nadzoru autorskiego lub architekt;
  • zielony – pracownik BHP;
  • pomarańczowy – geodeta;
  • czerwony – praktykant, stażysta lub gość;
  • żółty – pracownik fizyczny;
  • niebieski – elektryk, operator maszyn, energetyk lub osoba, która pracuje na wysokościach;
  • biały – inspektor nadzoru, inżynierowie (w tym inżynier budowy) oraz kierownik budowy

Jak dobrać kask BHP?

Przy dobieraniu kasku przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo, ale także i komfort noszenia. Kask musi stabilnie trzymać się na głowie użytkownika, ale nie może w żadnym miejscu uwierać. Niektóre kaski mają też opcję ustawienia wysokości, czyli odległości między głową a skorupą hełmu.

Stosowanie kasku ochronnego jest konieczne tam, gdzie istnieje ryzyko urazów głowy, wynikających z uderzenia spadającego przedmiotu, zderzenia się z wystającym elementem konstrukcji albo maszyny, czy upadkiem z wysokości. Podczas zaopatrzenia pracowników w kaski pamiętaj o tym, by zwracać uwagę na odpowiednie atesty. Decydując się na takie produkty, możesz mieć pewność, że zapewnią one pracownikom odpowiednią ochronę.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 698 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Szybko i sprawnie. Gorąco polecam!!!!!!!!!!
2024-05-20
Wszydtko zgodne z zamówieniem i sprawnie !!!
pixel