Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

PORADY EKSPERTA: Na co zwrócić uwagę podczas kupowania używanej koparki?

2023-03-30
PORADY EKSPERTA: Na co zwrócić uwagę podczas kupowania używanej koparki?

Ceny nowych koparek gąsienicowych są na tyle wysokie, że znaczna większość polskich przedsiębiorców nie może sobie pozwolić na kupno nowego sprzętu. Właśnie dlatego używane maszyny cieszą się tak dużą popularnością. Koparka gąsienicowa z rynku wtórnego wydaje się być zatem idealnym rozwiązaniem, jednak każdy medal ma dwie strony: kupowanie używanego sprzętu wiąże się także ze sporym ryzykiem. Bo przecież nigdy nie wiadomo, czy poprzedni operator dbał o niego w należyty sposób.

Podobnie jak w przypadku wszystkich zakupów używanych maszyn, należy jednak upewnić się, czy nie będzie ona sprawiała więcej problemów niż jest warta. Na jakie kwestie zwrócić uwagę decydując się na używaną koparkę? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości!

Ważny aspekt: czy dana koparka będzie odpowiednia do czynności, które planujesz nią wykonywać?

Różne koparki służą różnym celom, dlatego ważne jest by zainwestować w maszynę, która jest dobrana pod kątem najczęściej realizowanych prac. Na przykład, koparka zgarniakowa doskonale sprawdzi się do urabiania piasku, żwiru czy gliny i można pracować nią także pod wodą.

używana koparka gąsienicowa

Zapytaj o podstawowe informacje

Zapytaj sprzedawcę używanej koparki o podstawowe informacje, takie jak wiek maszyny i liczbę przepracowanych godzin. Jeśli koparka jest bardzo stara, znalezienie części w razie ewentualnej awarii może być problematyczne. Warto też poprosić o historię wszelkich napraw.

Skontroluj stan wizualny maszyny

Zacznij od przyjrzenia się czy na ramie koparki nie ma widocznych wgnieceń, zadrapań, rdzy lub innych uszkodzeń świadczących o tym, że poprzedni właściciel nie przykładał wagi do pielęgnacji maszyny. Zbadaj również, czy wszystkie spawane miejsca są nienaruszone i czy każdy zawias i zatrzask działają tak, jak powinny.

Kolejnym ważnym aspektem jest stan podwozia. Sprawdź czy gąsienice nie są popękane lub w inny sposób uszkodzone. Upewnij się także w jakim stanie są łańcuchy, rolki jezdne i podtrzymujące oraz koła napędowe. Przypatrz się, czy nie ma nigdzie widocznych tłustych plam – to może być oznaką wycieków oleju i uszkodzeń wewnętrznych.

wycieki oleju ze zwolnicy

Koniecznie poproś o jazdę próbną. Dzięki niej będziesz mógł przetestować każdą funkcję maszyny i upewnić się, czy koparka odpowiednio szybko reaguje na zadane funkcje i czy jazda jest płynna. Sprawdź, czy w którymkolwiek momencie obciążenie koparki nie powoduje podejrzanych oznak awarii hydromotoru, o których pisaliśmy na naszym blogu już wcześniej:

CZY OPERATOR KOPARKI JEST W STANIE WYKRYĆ AWARIĘ HYDROMOTORU?

Włącz koparkę i posłuchaj, czy nie występują nietypowe dźwięki, takie jak np. grzechotanie albo nadmierny hałas, sugerujące, że, coś może działać nie tak, jak powinno. Weź pod lupę wychylenie ramienia i panel sterowania.

Warto także przyjrzeć się osprzętowi, jeśli jest on dołączony: zwróć uwagę na jego stan i czy są kompatybilne z daną koparką.

Oceń w jakim wstanie jest układ hydrauliczny

sprawdzanie węży hydraulicznych w koparce

Jest to kluczowy układ każdej koparki gąsienicowej. Przypatrz się wszystkim siłownikom i wężom pod kątem wycieków, sprawdź także pompę hydrauliczną. Należy to robić na rozgrzanej maszynie. Jeśli pompa zauważalnie słabnie podczas gdy temperatura oleju hydraulicznego rośnie, najprawdopodobniej będziesz musiał pomyśleć o wymianie pompy na nową.

Nie zapomnij też o wieńcu obrotu – często można spotkać się, że na wieńcu są luzy lub zęby są ukruszone.

Zalety kupowania używanych koparek

Jedną z największych zalet kupna używanej koparki jest jej cena. Dotyczy to zarówno kosztu zakupu, ale także faktu, że niekiedy ubezpieczenie używanych maszyn jest tańsze w porównaniu z ubezpieczeniem nowych.

Kolejnym plusem jest różnorodność. Używanych koparek gąsienicowych jest na rynku więcej niż nowych sztuk.

Co więcej, posiadając maszynę, możesz użytkować ją kiedy tylko potrzebujesz bez martwienia się, by oddać ją w określonym terminie i godzinie, jak ma to miejsce w przypadku wynajmowania maszyny.

 

Im więcej dowiesz się na temat danego sprzętu, tym łatwiej będzie Ci znaleźć taki, który będzie w dobrym stanie i nie wyrzucisz swoich pieniędzy w błoto. Kieruj się naszymi poradami, bo dzięki nim będziesz wiedział na czym skupić się podczas oglądania i zakupu używanej koparki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-20
super
2023-12-18
szybko sprawnie polecam
pixel