Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Poznaj najpopularniejsze typy łyżek do koparek!

2024-05-06
Poznaj najpopularniejsze typy łyżek do koparek!

Wszechstronność koparek pozwala na wykonywanie szerokiego zakresu zadań, od wykopywania rowów po przesiewanie kruszyw. Ale czy wiesz, że kluczowym elementem ich funkcjonalności są łyżki? Bo wybór odpowiedniego rodzaju koparki do konkretnej pracy to jedno, ale znalezienie odpowiedniej łyżki to także bardzo ważna kwestia.

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór różnych typów łyżek, więc decyzja, którą wybrać może sprawiać trudność. Można znaleźć, m.in., łyżki do kopania, przesiewania, czy grabienia - każda z nich jest stworzona do wykonywania określonego zadania, chociaż niektóre z nich mają wspólne cechy.

Łyżka do kopania

Kiedy myślimy o tradycyjnej łyżce koparki, najczęściej wyobrażamy sobie właśnie łyżkę kopiącą. Łyżka ta ma wiele zastosowań, ale jej główne przeznaczenie to, jak sama nazwa wskazuje, urabianie ziemi i gruzu. Łyżka do kopania zazwyczaj posiada solidne zęby na końcu łyżki, dzięki którym bez trudu radzi sobie z twardymi powierzchniami. Doskonale sprawdzi się do ogólnych celów budowlanych i kształtowania terenu.

Łyżka do kopania ogólnego przeznaczenia jest zwykle dostępna w wielu różnych szerokościach, aby jak najlepiej dopasować się do wykonywanej pracy. Chociaż jest to najpopularniejszy typ łyżki, nie zawsze jest ona najlepszym wyborem. W projektach, które wymagają wykopania znacznie twardszych powierzchni, lepiej skorzystać np. z łyżki do skał, a następnie zakończyć prace używając łyżki do kopania.

Szeroka gama rozmiarów łyżek do kopania ogólnego przeznaczenia pozwala na idealne dopasowanie narzędzia do wykonywanego zadania. W naszej ofercie znajdziesz łyżki kopiące o szerokościach: 15cm, 23 cm, 30cm, 45cm oraz 60cm.

Łyżka typu skandynawskiego

Łyżki typu skandynawskiego to doskonały wybór do prac, takich jak wyrównywanie terenu, skarpowanie, kopanie rowów. Ma charakterystyczny, zwężający się kształt, który ułatwnia napełnianie łyżki i sprawne wysypywanie materiału, zapewniając lepszą kontrolę nad całym procesem.

Łyżka uniwersalna

Łyżki uniwersalne stanowią niezastąpiony element w projektach realizowanych w obszarach mieszkalnych z uwagi na ich wszechstronność i przydatność w wykonywaniu różnorodnych zadań. Łyżki te są często wykorzystywane w obszarach, w których znajdują się sieci wodociągowe, gazowe, elektryczne i telekomunikacyjne, gdzie precyzja i ostrożność są kluczowe.

Mogą być stosowane do różnych zadań, od kopania rowów i fundamentów po wykopywanie korzeni drzew i usuwanie gruzu. Ich uniwersalność eliminuje potrzebę stosowania wielu różnych narzędzi, oszczędzając czas i pieniądze.

Łyżka do skał

Można powiedzieć, że łyżka do skał to wytrzymalsza wersja standardowej łyżki do kopania. Przeznaczona jest do zwartych i twardych powierzchni, przez które trzeba się przebić. Jest wzmocniona dla dodatkowej wytrzymałości, by mogła wytrzymać duży nacisk.

Wzmocniona jest grubymi płytami ściernymi i wyposażona jest w ostre zęby, które mogą lepiej penetrować i rozbijać szczególnie twarde powierzchnie, takie, przy których łyżka do kopania po prostu nie wystarczy. Jej zwiększona objętość pozwala na szybsze przemieszczanie materiału, a odpowiednio utwardzone zęby bez trudu rozprawiają się z twardymi przeszkodami.

Łyżka do skał jest niezwykle wszechstronną opcją, ponieważ można jej używać do różnych projektów, w których konieczne jest kopanie w twardych, skalistych terenach, a również usuwanie asfaltu lub wydobywanie kamieni.

Łyżka do skarpowania

Łyżka do skarpowania, tzw. ”skarpówka” przeznaczone do przenoszenia ciężkich materiałów, ale za to najlepiej sprawdzi się do wygładzania i wyrównywania powierzchni. Operator koparki uzyskuje gładką powierzchnię, przeciągając długą, płaską krawędź łyżki po ziemi w celu rozprowadzenia drobnego kruszywa. Oczywiście nie jest to jedyne ich zastosowanie. Mogą być również wykorzystywane do wielu innych zadań, takich jak: czyszczenie rowów lub zasypywanie.

Łyżki te zazwyczaj są krótkie, płytkie, ale szerokie, co umożliwia im na wyprofilowanie większej powierzchni jednym ruchem. W naszej ofercie dostępne są łyżki skarpowe o szerokościach: 75cm, 91,5cm, 100cm i 120cm.

Łyżka skarpowa hydrauliczna

Jest to łyżka skarpowa do równania, z możliwością przechylania. Jest to idealne rozwiązanie do wygładzania, czyszczenia i wykańczania powierzchni w bardziej złożonych projektach osadzonych na zboczu lub innej nierównej powierzchni. Hydrauliczna łyżka skarpowa jest podłączana bezpośrednio do standardowej hydrauliki pomocniczej lub hydrauliki młota, dzięki czemu można ją szybko i łatwo podłączyć.

Cechą wyróżniającą tę łyżkę jest to, że są one wyposażone w hydrauliczny zaczep, który umożliwia ich przechylanie o 45 stopni w lewo lub w prawo, zapewniając większą elastyczność podczas pracy z bardziej złożonymi formami i kształtami, takimi jak wyrównywanie zboczy, czyszczenie rowów i kształtowania pochyłych terenów.

Łyżka do kabli

Wąska łyżka do kabli, kształtem przypominająca pazur, tworzy rowy o szerokości kilku/kilkunastu centymetrów, ale za to o znacznej głębokości. Sprawdzi się do głębokich wykopów, np. w celu instalacji kabli światłowodowych, układania standardowych kabli, rur lub nawadniania.

Jest to o wiele węższa i głębsza łyżka w porównaniu z innymi typami łyżek. Główną zaletą tej łyżki jest to, że z racji swojego kształtu, kopie znacznie węższe rowy, dzięki czemu może zaoszczędzić wykonawcom znaczną ilość czasu na kopanie, zasypywanie i rekultywację powierzchni.

Łyżka trapezowa

Łyżka trapezowa to łyżka o trapezowym kształcie, zaprojektowana do formowania rowów, w których można układać kable i rury, a także rowów odwadniających. Jej unikalny kształt umożliwia tworzenie czystych rowów w kształcie litery V za pomocą jednego ruchu ramienia koparki.

Chociaż z pozoru łyżka ta nie wydaje się być duża, jest to skomplikowany osprzęt, który wymaga dużej mocy do jej napędzania. Z tego powodu łyżki trapezowe zazwyczaj stosowane są w większych koparkach.

Łyżka ażurowa

Łyżka ażurowa, zwana również łyżką do przesiewania, przypomina łyżkę do kopania, ale posiada jedną kluczową różnicę: tył łyżki posiada duże szczeliny, przepuszczające drobne materiały, odsiewając jednocześnie większe elementy.

Łyżka ta może kopać duże ilości materiału, jednocześnie oddzielając duże kawałki kamienia, cegieł, zbrylonej ziemi, betonu, a nawet usuwania korzeni z gleby. Zaletą oddzielania drobniejszych materiałów od większych jest ponowne wykorzystanie oddzielonych materiałów do zasypywania wykopów i do innych prac.

Łyżka ażurowa do grabienia

Jest to połączenie wcześniej wspomnianej łyżki ażurowej z łyżką do grabienia. Jednak służy ona do nieco innych celów niż standardowa łyżka ażurowa. Jak sugeruje jej nazwa, łyżka ta umożliwia grabienie materiałów w ziemi, takich jak korzenie drzew oraz krzewów przy jednoczesnym przepuszczaniu ziemi i innych drobnych kruszyw, wykorzystując długie zęby.

Podsumowując, wybór odpowiedniej łyżki do koparki może znacząco wpłynąć na efektywność i skuteczność wykonywanych prac budowlanych. Istnieje szeroki wybór łyżek dostosowanych do różnych zastosowań - od kopania i załadunku, po precyzyjne prace wykończeniowe. Dzięki odpowiedniemu wyborowi łyżek dopasowanych do rodzaju czynności i charakterystyki terenu, można zwiększyć skuteczność pracy.

Potrzebujesz nowej łyżki do swojej koparki?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 716 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Obsługa sklepy bardzo pomocna i miła. Zamówienie zrealizowane bardzo szybko. Polecam
2024-06-21
super
pixel