Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Samodzielna wymiana oleju silnikowego - jakich narzędzi będziesz potrzebować?

2024-01-12
Samodzielna wymiana oleju silnikowego - jakich narzędzi będziesz potrzebować?

Wymiana oleju silnikowego to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych samochodu, która powinna być regularnie wykonywana, aby utrzymać silnik pojazdu w dobrej kondycji. Chociaż wielu kierowców zleca tę czynność profesjonalnym warsztatom, samodzielna wymiana oleju może być satysfakcjonującym doświadczeniem, pozwala oszczędzić trochę gotówki i zapewnia kontrolę nad jakością używanego oleju.

Jest to czynność stosunkowo prosta i nie wymagająca specjalistycznych umiejętności. Można ją wykonać samodzielnie w garażu, w którym jest kanał, dysponując odpowiednimi narzędziami i odrobiną wiedzy. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych narzędzi potrzebnych do skutecznej wymiany oleju silnikowego.

Akcesoria ochronne

Wymiana oleju jest brudną pracą, dlatego należy zaopatrzyć się w akcesoria, które ochronią Cię przed ubrudzeniem się zużytym olejem. Okulary ochronne zabezpieczą oczy przed przypadkowymi rozpryskami oleju, a rękawice zapobiegną bezpośredniemu kontaktowi skóry z olejem, chroniąc ją przed podrażnieniem.

rękawice robocze do warsztatu

Z pewnością przyda się także zapas czyściwa, które jest nieocenionym akcesorium podczas wymiany oleju, umożliwiając utrzymanie narzędzi, rąk i powierzchni wokół w czystości. Stosowanie akcesoriów ochronnych podczas wymiany oleju silnikowego nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas pracy, ale również pomaga utrzymać czystość oraz zminimalizować ryzyko potencjalnych zagrożeń dla zdrowia skóry i oczu.

Klucz do korka spustowego oleju

Klucz do korka spustowego oleju jest podstawowym narzędziem, które będziesz potrzebować podczas wymiany oleju silnikowego. Wybierz odpowiedni rodzaj klucza, który pasuje do śruby spustowej na misce olejowej. Może to być klucz płaski, nasadowy lub specjalny klucz do oleju. Jeśli korek znajduje się w trudno dostępnym miejscu, najlepiej wybrać klucz z długim ramieniem.

Klucz do filtra oleju

klucz do filtra oleju trójramienny

Podczas wymiany oleju nie zapominajmy także o wymianie filtra oleju silnikowego. Większość filtrów oleju jest wyposażona w gwint o niestandardowym rozmiarze. Do ich odkręcenia potrzebny jest specjalny klucz, który umożliwi łatwe odkręcenie starego filtra i zamontowanie nowego. Takie klucze są specjalnie zaprojektowane, aby idealnie pasować do kształtu filtra, co minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia filtra podczas wymiany.

Lejek

Lejek dzięki swojemu precyzyjnemu kształtowi ułatwi wlewanie nowego oleju do silnika bez rozlewania go na inne części pojazdu lub podłogę. Pozwala także bezproblemowo kontrolować ilość wlewanego oleju. Lejki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala dostosować je do różnych modeli i typów pojazdów.

Miska na zużyty olej

Ważne jest, aby odpowiednio zutylizować zużyty olej. Posiadanie specjalnego miski na zużyty olej pomoże w utrzymaniu porządku i umożliwi prawidłową utylizację. Pojemnik powinien mieć pojemność co najmniej 5 litrów, aby pomieścić cały zużyty olej z silnika, unikając zabrudzenia podłoża warsztatu lub garażu.

Dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jak się przygotować do wymiany oleju i filtrów w swoim samochodzie. Wymiana oleju silnikowego to ważny element konserwacji pojazdu, który możesz wykonać samodzielnie. Posiadanie odpowiednich narzędzi sprawi, że ta czynność będzie szybka i skuteczna. Pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta dotyczących rodzaju oleju i filtrów do konkretnego modelu pojazdu. Regularna wymiana oleju przyczyni się do dłuższego życia silnika i poprawi jego wydajność.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Rękawice ogrodowe FLO

Rękawice ogrodowe FLO

3,20 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Szybka realizacja zamówienia
2024-01-20
super
pixel