Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

W jaki sposób zużywają się rolki jezdne koparki?

2022-01-13
W jaki sposób zużywają się rolki jezdne koparki?

Rolki jezdne koparki produkowane są z odpowiednich stopów metali, a następnie poddawane obróbce technicznej: hartowaniu centralnemu lub indukcyjnemu. Robi się to po to, by uchronić je przed kilkumilimetrowym zużyciem i jednocześnie wydłużyć ich żywotność. Choć stalowe elementy układu jezdnego w koparkach wydają się być bardzo solidne, to tylko pozory. Tak naprawdę nie trudno o ich zużycie. Dolne rolki jezdne przenoszą większość ciężaru koparki przez gąsienice na ziemię. Górne rolki natomiast maja za zadanie prowadzić łańcuch w linii prostej. Kiedy powłoka ochronna rolek się już zetrze, zaczynają niszczyć się o wiele szybciej. Można to zaobserwować, kładąc obok siebie zużytą i nową sztukę. Kontrast jest widoczny gołym okiem.

stara i nowa rolka jezdnaZawsze zalecamy naszym klientom, by wymieniali wszystkie zużyte rolki po tej samej stronie koparki w tym samym czasie. jednocześnie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Kiedy wymienisz tylko jedną rolkę, pozostałe zużyte rolki spowodują, że ta nowa zacznie się niszczyć dużo szybciej niż powinna, przez co w szybkim czasie znów będziesz musiał ją wymienić. Co więcej, może też wystąpić ryzyko przedwczesnego zniszczenia gąsienicy oraz innych komponentów układu jezdnego. To wszystko za sprawą tego, że wymieniona rolka jezdna ma nieco większą średnicę od pozostałych zużytych i będzie powodować nadmierne obciążenie zarówno rolek, jak i gąsienicy. Idealny kształt rolki odpowiada między innymi za optymalne prowadzenie łańcucha, a pracowanie na rolkach o różnym stopniu zużycia przyczyniać się może także do obniżenia produktywności innych elementów podwozia koparki, a w najgorszym przypadku nawet ich awarii.

W konsekwencji chcąc zaoszczędzić wymieniając tylko jedna rolkę, sam generujesz sobie wydatki.

Oznaki zużycia rolki jezdnej

Obszary zużycia rolek jezdnychRolki zużywają się na skutek wzajemnego nacisku elementów i z powierzchni rolki wykruszają się drobne cząsteczki. Wykruszanie może się dodatkowo nasilić przez wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w podwoziu. Ilustracja obok przedstawia obszary, w których rolki mają tendencje do zużywania się.

Niepokojącymi oznakami, które powinny skłonić właściciela koparki do wymiany rolek są między innymi: wyciek oleju, odgłosy zgrzytania w rolce i zwiększony opór. Oprócz tego, rolki nie powinny ruszać się „na boki” podczas obracania. Zauważalne może być także zwiększone ciśnienie w układzie hydraulicznym. Jest to spowodowane tym, że wzrasta wtedy energia potrzebna do napędzania gąsienic. W związku z tym przeciążenia będą występować też na innych elementach, np. kołach napędowych lub tulejach chroniących sworznie łańcucha.

Zatem rodzi się pytanie: czy można zapobiec zużyciu rolek jezdnych? Oczywiście, że tak. Regularna konserwacja i czyszczenie to konieczność, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność rolek oraz innych elementów podwozia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-20
super
2023-12-20
Polecam
pixel