Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Wszystko, co musisz wiedzieć o rolkach podtrzymujących w koparce!

2024-03-08
Wszystko, co musisz wiedzieć o rolkach podtrzymujących w koparce!

Koparki, ładowarki, spycharki, dźwigi to potężne maszyny, które są sercem każdej budowy i wykonują ciężką pracę w różnych warunkach. Jednymi z elementów, które wpływają na funkcjonalność, efektywność i płynność pracy tych maszyn są rolki podtrzymujące (nazywane także rolkami górnymi).

Rolki podtrzymujące znajdują się w górnej części podwozia gąsienicowego i wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal, która jest poddawana obróbce cieplnej w celu zapewnienia trwałości produktu pod względem zużycia i uderzeń.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej funkcjom jakie pełnią rolki podtrzymujące, jakie są oznaki ich zużycia i dlaczego regularna konserwacja może być kluczowa dla efektywnej pracy maszyny.

Jaką rolę pełnią rolki podtrzymujące w maszynach budowlanych?

Ich głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest podtrzymywanie i prowadzenie gąsienicy lub łańcucha. Po którym porusza się sprzęt. Rolki te pomagają w rozłożeniu ciężaru maszyny na podwoziu, minimalizując nacisk na podłoże oraz zapewniając stabilność i mobilność w różnych terenach.

Dobry stan rolek górnych to mniejsze ryzyko wcześniejszego zużycia pozostałych elementów podwozia w maszynie. Poprzez równomierne rozłożenie ciężaru maszyny, rolki zwiększają żywotność sprzętu. A zapewniając prawidłowe funkcjonowanie podwozia, rolki przyczyniają się także do ogólnej wydajności i produktywności maszyny, umożliwiając jej efektywną pracę nawet w trudnych warunkach.

Jak zapobiec zużyciu rolek podtrzymujących?

Niestety, ze względu na ciężkie warunki w jakich pracują, rolki górne narażone są na zużycie poprzez m.in. tarcie, uderzenia, brud, warunki atmosferyczne, a także nierówności terenu. Aby zapewnić ich optymalną żywotność, niezbędna jest regularna konserwacja i kontrola jej stanu. Takie rutynowe kontrole rolek pod kątem zużycia, smarowania i prawidłowego osiowania mają kluczowe znaczenie dla wczesnego zidentyfikowania wszelkich problemów i podjęcia niezbędnych środków zapobiegawczych.

Rolki podtrzymujące zużywają się w podobny sposób co rolki jezdne. Do typowych oznak tego, że rolki nie są już w idealnym stanie należą: zużycie powierzchni bieżnej, zużycie kołnierza rolki czy wyciek środka smarnego wskazujący na jej nieszczelność.

Pęknięcia i uszkodzenia rolek podtrzymujących mogą być spowodowane uderzeniami o przeszkody lub nadmiernym obciążeniem spowodowanym np. przez uszkodzony hydromotor.

Jeśli rolka podtrzymująca jest z jednej strony płaska, ma wyraźnie starta powierzchnię, oznacza to, że się zablokowała. Jest to zazwyczaj spowodowane obecnością piasku, błota lub innych zanieczyszczeń pomiędzy rolką, a łańcuchem gąsienicy lub innymi elementami. Między innymi to właśnie dlatego dbanie o czystość podwozia jest częścią codziennej konserwacji i pomaga zapobiec zniszczeniu rolek.

Rolki mogą się nadmiernie zużywać także z powodu warunków pracy, takich jak, np.: praca na zboczach, kamienistych terenach, pod dużymi nachyleniami lub z nieprawidłowo naprężonymi gąsienicami.

Rolki podtrzymujące to niepozorne, ale niezwykle ważne elementy podwozia koparki, a ich prawidłowe działanie ma wpływ na płynną i bezpieczną pracę maszyny. Rozumiejąc ich funkcje i wdrażając odpowiednie praktyki konserwacji, operatorzy mogą zminimalizować ryzyko awarii innych elementów.

Gdy jednak nadejdzie czas, że rolki są już na tyle zniszczone, że w grę wchodzi tylko ich wymiana, pamiętaj, że najważniejszy jest wybór wysokiej jakości rolek nośnych kompatybilnych z konkretnym sprzętem. Inwestowanie w trwałe i dobrze wykonane komponenty może znacząco wpłynąć na wydajność i żywotność maszyn, a także rentowności inwestycji.

Jesteś zainteresowany kupnem nowej rolki?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 716 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Szybko i sprawnie. Polecam
2024-07-06
Wszystko super polecam
pixel