Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

5 najczęstszych przyczyn awarii pomp hydraulicznych

2022-11-03
5 najczęstszych przyczyn awarii pomp hydraulicznych

Układ hydrauliczny w maszynie budowlanej to bardzo ważny element, który wpływa m.in. na wydajność maszyny czy wykonywanych przez nią prac. Nie ma wątpliwości, że trwałość tych układów zależy od warunków eksploatacji, tego w jakich pracują oraz od operatora i dobrze przeprowadzonej obsługi codziennej.

Wiedza na temat tego, jakie co może powodować awarie pomp hydraulicznych niekiedy bywa bardzo przydatna. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej można w porę zauważyć usterkę i zacząć działać w momencie, gdy jest ona jeszcze naprawialna.

Jakiś czas temu odpowiadaliśmy na pytanie jak rozpoznać awarię pompy hydraulicznej, dziś natomiast skupimy się na tym, dlaczego takie awarie w ogóle się pojawiają.

Pompa hydrauliczna VOLVO EC140

Zanieczyszczenia w pompie

Do najpopularniejszych przyczyn należą zanieczyszczenia z zewnątrz. Plac budowy to miejsce w którym zanieczyszczeń nie da się uniknąć, są one wszędzie. Mówiąc zanieczyszczenia, mamy na myśli nie tylko piasek i błoto, ale także i wodę.

Wewnętrzne elementy pompy hydraulicznej są zaprojektowane do pracy z olejem, spełniającym konkretne normy. Gdy olej zostaje zanieczyszczony, pompa zaczyna pracować ciężej. Wcześniej wspomniana woda jest chyba jednym z najczęściej występujących i jednym z najbardziej destrukcyjnych zanieczyszczeń. Woda może przyczynić się do wystąpienia korozji elementów pompy, a co za tym idzie, znacznie skrócić ich żywotność. Woda wpływa negatywnie również na lepkość oleju hydraulicznego, co może skutkować niewydolnością pompy i niezdolnością do prawidłowej regulacji ciepła w pompie.

Inne zanieczyszczenia, zarówno te które dostały się do środka pompy z zewnątrz, ale także i te, które pochodzą z uszkodzenia elementów wewnętrznych, mogą prowadzić, na przykład, do uszkodzenia uszczelnień. A to kolejna przyczyna awarii pomp hydraulicznych.

uszczelnienie pompy hydraulicznej simmering

Uszkodzone uszczelnienia

W pompie hydraulicznej często znajduje się wysokie ciśnienie, które wywiera siłę na uszczelnienia. Z tego powodu uszczelnienia z czasem zaczynają się niszczyć i przeciekać. Niestety, nawet niewielkie wycieki mogą być niebezpieczne dla dalszej pracy pompy. Mogą one prowadzić do utraty oleju i przyczyniać się do powstania większych problemów w układzie hydraulicznym.

Wycieki mogą być zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. W przypadku wycieku wewnętrznego olej będzie się przemieszczał z jednej części pompy do drugiej w niezamierzony sposób, zaburzając efektywność pracy pompy i wymuszając na niej cięższą pracę.

Zbyt duże ciśnienie i przeciążenie

Mimo, że pompy hydrauliczne skonstruowane są tak, by móc pracować w trudnych warunkach, to każda pompa ma swoje granice. Pompy stają się bardziej podatne na awarie, kiedy są poddawane przeciążeniu lub występuje w nich ciśnienie wyższe niż to, które zaleca producent koparki.

zapowietrzony olej w pompie hydraulicznej koparki

Obecność powietrza w pompie i w oleju hydraulicznym

Wszystkie oleje hydrauliczne mają określoną ilość rozpuszczonego w nich powietrza, która zależna jest od jego ciśnienia i temperatury. Kiedy następuje spadek ciśnienia w oleju tworzą się pęcherzyki powietrza. Nadmiar powietrza w oleju może zaburzyć efektywność pracy pompy. Co więcej, pęcherzyki powietrza o znacznej wielkości jest niebezpieczna dla trwałości węży hydraulicznych.

Pompa nie będzie działać jak powinna również wtedy, gdy nadmiar powietrza znajdzie się także w samej pompie. Zatem skąd wiedzieć, że pompa hydrauliczna jest zapowietrzona? Po tym, że wydaje nietypowe dźwięki, wibracje i drgania. Aby zminimalizować ryzyko zapowietrzenia, zaleca się stosowanie olejów zaliczanych klas HM i HV.

Niewłaściwy olej i jego nieprawidłowy poziom

Układ hydrauliczny w sprzęcie budowlanym jest zaprojektowany do pracy w określonych parametrach. Kiedy w układzie znajduje się zbyt mało lub zbyt dużo ilością oleju nawet przez krótki czas, może to skutkować wzrostem temperatury w pompie i przepracowaniem podzespołu.

Tak jak wspominaliśmy wyżej – sam rodzaj używanego oleju też nie jest bez znaczenia.

Teraz już wiesz, że pompa hydrauliczna to element, którego nie należy ignorować. Jeśli jednak jesteś w sytuacji, w której musisz wymienić pompę na nową, skontaktuj się z naszą obsługą klienta. Nasi specjaliści pomogą przywrócić Twoją maszynę do pracy.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2024-01-08
Zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie , kompetentne doradztwo ! Oprócz tego , przejrzysta komunikacja mailowa i telefoniczna !
pixel