Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czy na budowie trzeba nosić kamizelkę odblaskową?

2023-03-02
Czy na budowie trzeba nosić kamizelkę odblaskową?

Pomimo tego, że zazwyczaj na placu budowy maszyny budowlane poruszają się z niską prędkością, spora część wypadków na budowie wynika z potrącenia kogoś właśnie przez koparkę lub inny ciężki sprzęt. Niestety na budowie nie trudno o ograniczoną widoczność, przez co operator czasami nie jest w stanie w porę zauważyć innego pracownika.

Właśnie dlatego kamizelki budowlane to ważny element ubioru pracowników budowlanych. Zwiększają poziom bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy, poprawiając ich widoczność i poziom ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami.

Dlaczego warto nosić kamizelkę na terenie budowy?

Największą zaletą noszenia kamizelek odblaskowych jest, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to, że pracownicy są lepiej widoczni dla operatorów maszyn budowlanych, co w znacznym stopniu może zapobiec wypadkom na placu budowy.

Niektóre kamizelki są wyposażone w paski odblaskowe lub inne elementy, które jak najbardziej przydadzą się w środowisku, w którym jest słabe oświetlenie. Przy wyborze kamizelki odblaskowej warto pamiętać o tym, by była odpowiednia do konkretnego miejsca i warunków pracy.

żółta kamizelka odblaskowa

Noszenie kamizelki odblaskowej a regulacje prawne

Co mówią przepisy na temat noszenia kamizelek podczas pracy na budowie? Nie ma obowiązku ich zakładania przez każdego pracownika budowlanego, nawet podczas prac wykonywanych po zmroku. Kamizelka to podstawowy element stroju u pracowników drogowych oraz u pracowników transportu wewnątrzzakładowego.

Jednakże niekiedy pracownicy budowlani też muszą pracować w kamizelkach odblaskowych, kiedy narzuca Plan BIOZ, czyli Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Jest to dokument, opisujący plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w firmie. Na jego mocy każdy pracownik na budowie jest zobowiązany do noszenia specjalnych butów ochronnych, kamizelki oraz kasku, a często także innych dodatkowych elementów odzieży ochronnej, jak na przykład nauszniki czy okulary.

Nie ulega zatem wątpliwości, że noszenie kamizelki ochronnej na budowie to ważny czynnik bezpieczeństwa na placu budowy: zapewniają widoczność i ochronę przed potencjalnymi niebezpiecznymi sytuacjami. Dlatego pamiętajmy o nich bez względu na przepisy. Pracownik noszący kamizelkę bezpieczeństwa poważnie traktuje bezpieczeństwo swoje i innych oraz dba o to, by zapobiegać wypadkom.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-08
jak zawsze, wszystko ok
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
pixel