Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czy wiesz, co chroni zębatki zwolnicy przed zużyciem?

2022-06-13
Czy wiesz, co chroni zębatki zwolnicy przed zużyciem?

Koła zębate mają zastosowanie w planetarnych przeniesieniach napędu. W zależności od budowy zwolnicy występują: jeden, dwa lub trzy rzędy zębatek, które z czasem ulegają awariom. Ale skąd w ogóle wiedzieć, kiedy należy je wymienić? W tym wpisie omówimy właśnie ten temat: oznaki zużycia kół zębatych w przekładni planetarnej.

JAKĄ FUNKCJĘ W PRZEKŁADNI PEŁNIĄ ZĘBATKI?


Planetarny układ napędowy składa się z satelit – kół zębatych, które przenoszą napęd między poszczególnymi rzędami satelit oraz zębatki lub wałka atakującego. Dzięki temu zębatki utrzymują Twoją koparkę w ruchu. Zęby kół zębatych przenoszą duże obciążenia i to głównie na nich można zauważyć oznaki zużycia. Mimo tego, że zębatki skonstruowane są do przenoszenia takich obciążeń, ich możliwości też są ograniczone i prędzej czy później koła zębate po prostu się zużywają. Jakie oznaki mogą świadczyć o tym, że ich okres przydatności dobiega końca.

ZUŻYTE ZĘBY


Powierzchnia zębów zębatek pod wpływem czasu i pracy ulegają zniszczeniom. Jednym z symptomów ich zużycia jest to, że stają się bardziej na spiczaste. Należy wtedy zębatki na nowe, ponieważ jeśli doprowadzimy je do takiego stanu, że zęby nie będą mogły się prawidłowo zazębiać, nie mogą też skutecznie przenosić obciążeń.

zuzyta zebatka zwolnicy

PĘKNIĘCIA ZĘBÓW


Jeśli zęby kół zębatych są wygięte od nasady, nie wróży to niczego dobrego. Mogą być również zauważalne pęknięcia zębów. Zwykle zaczynają się u nasady zębów, ale mogą również występować na ich końcach. Przeciążenie i zanieczyszczony olej przekładniowy to najczęściej spotykane przez nas przyczyny pęknięć zębatek w zwolnicach. Niestety, pęknięcia mogą być katastrofalne w skutkach dla działania całego hydromotoru.

W ekstremalnych przypadkach spotykaliśmy się tym, że pojedyncze zęby były wręcz wyłamane. Wygięte/pęknięte zęby lub nawet ich brak to nie są oznaki normalnego zużycia zębatek. Jest to skutek bardzo poważnego przeciążenia przekładni, które może być spowodowane np., nadmierną eksploatacją koparki.

USZKODZENIA POWIERZCHNI ZĘBATEK


Kolejnym z objawów, na które należy zwracać uwagę są wżery występujące na zębatce. Są wynikiem zmęczenia powierzchni i najczęściej występują w miejscach, gdzie zęby kół stykają się ze sobą. Często można też zauważyć, że na powierzchni zębów znajdują się miejsca, które wyglądają jakby były wypolerowane, starte lub wytarte. Tych oznak także nie powinno się bagatelizować.

Uszkodzenia powierzchni zębatek w zwolnicy zdarzają się w związku z ich naturalnym zużyciem, ale mogą też wystąpić, gdy koła zębate są przeciążone (często nawet z więcej niż jednego powodu jednocześnie) lub kiedy olej przekładniowy jest zanieczyszczony albo jest go niewystarczająca ilość.

zardzewiała zębatka zwolnicy planetarnej

JAK ZAPOBIEGAĆ PRZEDWCZESNEMU ZUŻYCIU KÓŁ ZĘBATYCH?


Aby zapobiec przedwczesnej awarii zębatek w zwolnicy, zalecamy regularną kontrolę i wymianę oleju przekładniowego. Należy dbać o to, aby do przekładni nie dostały się żadne zanieczyszczenia, stosując czysty olej przekładniowy i wymieniając uszczelnienia, gdy zaczynają przeciekać. Pamiętaj, że zużyty z powodu swojego wieku lub przegrzania olej przekładniowy też zalicza się do zanieczyszczeń.

Zębatki zazwyczaj sprzedawane w komplecie. Nie bez powodu – zaleca się wymieniać cały zestaw. Dlaczego? Ponieważ jeśli jedna zębatka w secie ulegnie awarii, uszkodzenie pozostałych jest tylko kwestią czasu. Wymiana nowego koła zębatego do starego zestawu zębatek spowoduje więcej problemów: nieprawidłową pracę walka zwolnicy, wałka silnika jazdy czy łożysk.

Jeśli regularnie sprawdzasz i wymieniasz olej przekładniowy, zębatki w przekładni będą działać przez naprawdę długi czas. Mimo wszystko, ich żywotność jest ograniczona. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki - zużyte lub wygięte zęby przekładni, wżery lub pęknięcia - oznacza to, że ich okres eksploatacji dobiegł końca i pora je wymienić.

satelity, zębatki zwolnicy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
wszystko przebiegło ok .
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
pixel