Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czy wiesz, co może się stać, gdy olej przekładniowy zostanie zanieczyszczony?

2022-06-27
Czy wiesz, co może się stać, gdy olej przekładniowy zostanie zanieczyszczony?

Olej przekładniowy to środek smarny stosowany w zwolnicach, którego zadaniem jest redukcja tarcia, zapewnianie ochrony poszczególnych elementów i odprowadzanie ciepła. Co się stanie, kiedy zostanie on zanieczyszczony? I w jaki sposób może to wpłynąć na pracę całego hydromotoru?

Olej przekładniowy chroni kluczowe części w piaście przekładni na trzy sposoby: chroni elementy podczas kontaktu powierzchniowego (np. ochrona zębatek stykających się ze sobą w celu przeniesienia sił i momentów obrotowych) poprzez zapewnienie cienkiej warstwy ochronnej; chroni elementy przed ekstremalnie wysoką temperaturą poprzez odprowadzanie wytworzonego ciepła oraz chroni części przed korozją.

Niestety zanieczyszczony olej przekładniowy nie zapewnia takiego samego poziomu ochrony, co czysty olej, a to może prowadzić do kosztownych uszkodzeń.

Podstawowe rodzaje zanieczyszczeń oleju przekładniowego

Do najczęstszych zanieczyszczeń środków smarnych należą: cząsteczki stałe, woda i substancje chemiczne. Przyjrzyjmy się z bliska, w jaki sposób każde z nich może uszkodzić zwolnicę.

zabrudzone zębatki zwolnicy

Zanieczyszczenie cząstkami stałymi

Według naszych szacowań blisko 82% zużycia mechanicznego elementów w przekładni planetarnej jest powodowane przez cząstki zanieczyszczeń. Cząstki te wcale nie muszą być duże, nawet te ledwo zauważalne mogą powodować zużycie. W jaki sposób zanieczyszczenie oleju cząsteczkami może uszkodzić przekładnię?

  • Cząstki mogą utknąć pomiędzy powierzchniami uszczelnienia pływającego, skutkiem czego będzie jego szybsze zużycie, wycieki oleju z przekładni i dostanie się do środka zwolnicy innych zanieczyszczeń.
  • Cząstki przyczyniają się do zarysowań i ścierania powierzchni elementów zwolnicy
  • Wraz z postępującym zużyciem powstające cząstki zwiększają zanieczyszczenie
  • Większe ryzyko wystąpienia kawitacji
  • Olej przekładniowy staje się gęstszy

Jednym z głównych powodów, dlaczego olej zostaje zanieczyszczony cząsteczkami stałymi są nieszczelne uszczelnienia, które wpuszczają do silnika brud, piasek i kurz lub otwieranie pokrywy przekładni w zanieczyszczonym środowisku.

zużyte łożysko z powodu zabrudzonego oleju przekładniowego

Zanieczyszczenie oleju przekładniowego wodą

Jeśli olej przekładniowy zaczął mętnieć, oznacza to, że dostała się do niego woda. Może ona zniszczyć warstwę oleju potrzebną do ochrony stykających się powierzchni, np. łożysk, a to skraca ich żywotność. Jeśli obecność wody zacznie rozkładać dodatki uszlachetniające zawarte w oleju, powstanie gęsty osad, przez co sam olej będzie się starzał szybciej niż zazwyczaj. Nie zapominajmy też o tym, że niektóre rodzaje rozkładu chemicznego mogą spowodować korozję i rdzę elementów przekładni.

Chemiczne zanieczyszczenie oleju

Jak wszyscy wiemy, w miarę starzenia się olej przekładniowy ulega rozkładowi chemicznemu. W pierwszej kolejności może dojść do utraty korzyści płynących z dodatków uszlachetniających. W późniejszym czasie olej przekładniowy przekształci się w osad, który tak naprawdę przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jest to również sygnał, że nikt nie dbał odpowiednio o hydromotor i nie wymieniał oleju regularnie. Najlepszym sposobem, aby zapobiec tego typu zanieczyszczeniom oleju jest niedopuszczanie wody do środka zwolnicy oraz regularne sprawdzanie i wymienianie oleju przekładniowego.

Do ochrony oleju przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami w dużym stopniu przyczynia się utrzymywanie czystości w miejscu pracy podczas otwierania przekładni i wymiana uszczelek w momencie, gdy zaczynają przeciekać. Zanieczyszczeniom chemicznym spowodowanym starzeniem się oleju można zapobiegać poprzez regularną wymianę oleju przekładniowego.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 676 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Super obsługa. bardzo szybko i sprawnie.
2024-05-14
Zamówienie dotarło na czas. Bardzo miła i kompetentna obsługa. Polecam
pixel