Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czyszczenie filtra paliwa w koparce – praktyczny poradnik

2023-10-26
Czyszczenie filtra paliwa w koparce – praktyczny poradnik

Filtr paliwa odgrywa bardzo ważną role w utrzymaniu wydajności koparki czy innych maszyn budowlanych napędzanych silnikami spalinowymi. Zaprojektowany do zatrzymywania i usuwania zanieczyszczeń z paliwa, takich jak drobinki rdzy, piasku, kurz, sadza, a nawet czasami pleśń, które mogą przedostać się do zbiornika paliwa. Te zanieczyszczenia mogą być szkodliwe dla całego układu paliwowego i silnika.

Z czasem te drobinki kumulują się na filtrze paliwa, obniżając tym samym przepływ paliwa i przyczyniając się do hipotetycznych awarii generatora lub innych podzespołów. Właśnie dlatego, wymiana lub czyszczenie filtra paliwa w maszynach budowlanych jest istotnym elementem regularnej konserwacji, który pomaga utrzymać prawidłową pracę silnika.

Jeśli filtr paliwa wykonany jest z nylonu lub papieru, zalecamy wymianę go na nowy. Natomiast w przypadku metalowych filtrów, które nie są nadmiernie zabrudzone, wymiana nie jest jedynym rozwiązaniem. Równie dobrze można go wyczyścić i użyć ponownie.

Na czym polega czyszczenie filtra paliwa?

Większe zanieczyszczenia powodują ryzyko niepełnego spalania i gromadzenia się węgla. Mogą także zatkać przewody i wtryskiwacze, co może prowadzić do problemów z płynnym przepływem oleju napędowego i w konsekwencji do zatrzymania silnika.

Regularne czyszczenie filtra paliwa może pomóc w przedłużeniu żywotności i sprawności elementów układu paliwowego, m.in. chroniąc przed korozją spowodowaną obecnością wody lub innych agresywnych składników.

Filtry, w zależności od typu filtra i stopnia zanieczyszczenia, można czyścić różnymi metodami, takimi jak, np.: sprężone powietrze, płukanie w rozpuszczalniku lub dedykowanym środku czyszczącym oraz ręczne czyszczenie. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność zgodnie z zaleceniami producenta oraz w okresach, które są zalecane w harmonogramie konserwacji maszyny lub pojazdu.

Jak czyścić filtr paliwa? – krok po kroku

Krok 1.: Po pierwsze zabezpiecz maszynę przed przypadkowym uruchomieniem. Tj. upewnij się, że koparka jest wyłączona, a kluczyk wyjęty. Następnie zlokalizuj filtr paliwa. W zależności od modelu maszyny może on znajdować się w różnych miejscach, ale zazwyczaj jest umiejscowiony w komorze silnika.

Krok 2.: Przygotuj pojemnik na ewentualne wycieki paliwa. Używając odpowiednich narzędzi, ostrożnie otwórz obudowę filtra. Delikatnie odkręć filtr i sprawdź w jakim jest stanie. Jeśli wkład - element filtrujący jest zatkany, a może nawet uszkodzony, po prostu wymień filtr na nowy.

Krok 3.: Wyczyść filtr. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, można to zrobić na kilka sposobów, ponieważ różne elementy filtrujące mogą wymagać różnych metod czyszczenia. Niektóre „luźne” zanieczyszczenia można wydmuchać sprężonym powietrzem, a inne trzeba potraktować specjalnymi środkami czyszczącymi. Upewnij się, że używasz dedykowanego środka czyszczącego odpowiedniego do filtrów oleju napędowego i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

filtr paliwa do koparki

Krok 4.: Jeśli czyściłeś filtr druga metodą, przepłucz go dokładnie czystą wodą, by mieć pewność, że nie ma żadnych pozostałości po środku czyszczącym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Przed montażem filtr musi być całkowicie suchy, by do układu paliwowego nie dostała się wilgoć.

Krok 5.: Po wysuszeniu przejdź do ponownego montażu filtra w koparce. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta maszyny. Upewnij się, że jest on właściwie osadzony i zabezpieczony.

Krok 6.: Uruchom maszynę i monitoruj pracę silnika. Upewnij się, że wszystko funkcjonuje prawidłowo. Sprawdź, czy w okolicy filtra nie ma widocznych wycieków oleju napędowego. Dla pewności kontroluj działanie koparki przez następnych kilka dni.

Nieszczelny i wyeksploatowani filtr paliwa nie filtruje zanieczyszczeń w oleju napędowym. W konsekwencji prowadzi to do zaburzeń pracy silnika, obniżenia jego osiągów, zakłócenia funkcjonowania układu rozruchowego czy nawet zapowietrzenia układu paliwowego.

Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja filtrów paliwa pomaga w utrzymaniu wydajności silnika, redukcji kosztów napraw i przedłużeniu żywotności koparek.

Mimo, że kupno nowego filtra paliwa z reguły nie jest dużym wydatkiem, wielu właścicieli koparek decyduje się na jego wyczyszczenie zamiast wymiany, chociażby dlatego, że to dobra okazja do majsterkowania.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 698 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Jestem bardzo zadowolony z kontaktu z Panem Maciejem. Wszysko jasno i wyraźnie wytłumaczone. Oraz bardzo szybka wysyłka z waszej strony. Polecam serdecznie.
2024-05-24
Super obsługa. bardzo szybko i sprawnie.
pixel