Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak dbać o gumowe gąsienice, by posłużyły jak najdłużej? 7 cennych porad

2023-12-07
Jak dbać o gumowe gąsienice, by posłużyły jak najdłużej? 7 cennych porad

Koparki, będące kluczowym ogniwem w wielu gałęziach przemysłu budowlanego i górniczego, wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza jeśli chodzi o stan ich gumowych gąsienic. Konserwacja tego elementu nie tylko wpływa na sprawność, wydajność i bezpieczeństwo maszyny, ale także może istotnie wpłynąć na koszty eksploatacji.

Konserwacja gumowych gąsienic nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Dzięki niej możesz wydłużyć żywotność gąsienic. Mimo, że niszczą się one, np. przez sposób obsługi koparki, a także środowisko i warunki, w których są eksploatowane, istnieją czynności konserwacyjne, dzięki którym będą zużywać się wolniej. Oto kilka z nich.

Regularnie sprawdzaj stan gąsienic

Wykonuj regularne przeglądy gąsienic, aby wykryć ewentualne uszkodzenia, zużycia lub pęknięcia na ich wczesnym etapie. Przyglądaj się także pozostałej części podwozia – rolkom, kołom napinającym, napinaczom gąsienicy, kołom napędowym i hydromotorom. W przypadku pracy na piasku lub innym podłożu ściernym rób to co ok. 50 godzin pracy.

Zwróć uwagę, czy nie ma widocznych wycieków oleju i czy nie są poluzowane śruby mocujące hydromotor do ramy koparki lub koła napędowego. W przypadku wykrycia problemów, należy podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

Dbaj o prawidłowe napięcie gąsienic

gumowa gąsienica koparki

Upewnij się, że gąsienice są odpowiednio napięte zgodnie z zaleceniami producenta koparki. Zbyt luźne lub zbyt mocno napięte gąsienice mogą prowadzić do ich szybszego zużycia i spadku ich wydajności. Napięcie gąsienic należy sprawdzać co kilka dni, a w razie potrzeby regulować.

Utrzymuj gąsienice gumowe w czystości

Staraj się czyścić gąsienice i podwozie po każdym użyciu. Zalegające w szynach zabrudzenia, takie jak błoto, gruz, ziemia czy kamienie, mogą powodować uszkodzenia gąsienic. Dlatego po zakończeniu pracy należy dokładnie wyczyścić gąsienice i podwozie, najlepiej miękką szczotką lub wodą pod niskim ciśnieniem. (Unikaj używania wysokiego ciśnienia wody, ponieważ może to uszkodzić niektóre elementy koparki.)

Monitorowanie obciążenia gąsienic

Podczas pracy koparką utrzymuj równomierne rozkładanie ciężaru na gąsienicach, aby uniknąć nadmiernej presji na jedną z nich. Nie przekraczaj limitów nośności koparki, ponieważ nadmierne obciążenie może prowadzić do przedwczesnego zużycia gumowych gąsienic.

W miarę możliwości nie wykonuj gwałtownych zakrętów i manewrów, zwłaszcza podczas pracy na pochyłym terenie. Nadmierne przyspieszanie i hamowanie także może powodować niepotrzebne obciążenie i nierównomierne zużycie gąsienic. Unikaj cofania i jedź powoli, jeśli musisz jechać do tyłu.

Unikaj potencjalnie szkodliwych powierzchni

zniszczona gąsienica w koparce

Jeśli to możliwe, unikaj jazdy po potencjalnie szkodliwych powierzchniach, takich jak: popękany beton, duży żwir, skały, ostre krawędzie czy podłoże z ostrymi kamieniami. Zminimalizuj również prace na stromym zboczu, aby zapobiec niepotrzebnemu i nierównemu zużyciu gąsienic.

Unikaj chemii i nadmiernej ekspozycji na słońce

Staraj się nie narażać gumowych gąsienic na działanie środków chemicznych, olejów lub soli. Jeśli przypadkowo na nie najedziesz, umyj gąsienice możliwie jak najszybciej, zanim substancje te zaczną oddziaływać na materiał, z którego wykonane są gąsienice.

Oprócz tego, chroń gumowe gąsienice przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych. Zaparkuj koparkę w cieniu lub przykryj ją podczas dłuższego przestoju. Można do tego użyć plandeki lub innego materiału ochronnego. Promienie UV zawarte w świetle słonecznym mogą przyczynić się degradacji gumy, a co za tym idzie prowadzić do utraty elastyczności, pęknięć, a nawet łamliwości materiału gąsienic.

Co więcej, jeśli środki chemiczne lub promieniowanie UV spowoduje zmiany strukturalne na powierzchni gumy, może to negatywnie wpływać na przyczepność i stabilność gąsienic na różnych rodzajach podłoża.

Podsumowując, w kontekście intensywnego użytkowania koparek, świadoma i systematyczna konserwacja gumowych gąsienic w koparkach jest kluczem, by posłużyły jak najdłużej. Długotrwałe działanie promieni słonecznych, intensywne obciążenia i różnorodne warunki terenowe stawiają przed operatorami wyzwania, którym należy sprostać w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i trwałości sprzętu.

Wierzymy, że stosowanie się do naszych wskazówek przyniesie ci długoterminowe korzyści. Oszczędności w kosztach napraw, przedłużenie okresu eksploatacji i poprawa wydajności to elementy, które wpływają na rentowność przedsięwzięcia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Super
2024-07-06
Obsługa sklepy bardzo pomocna i miła. Zamówienie zrealizowane bardzo szybko. Polecam
pixel