Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak dobrać klucz dynamometryczny?

2024-02-02
Jak dobrać klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny to niezastąpione narzędzie dla każdego majsterkowicza, mechanika czy pasjonata napraw pojazdów. Taki klucz pozwala na precyzyjne dokręcanie śrub i nakrętek ze ściśle określoną siłą, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania poszczególnych maszyn i urządzeń.

W szanującym się warsztacie powinno być ich nawet kilka rodzajów. Jednakże, wybór odpowiedniego klucza dynamometrycznego może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych modeli na rynku.

Dlaczego dobranie odpowiedniego klucza dynamometrycznego do konkretnej czynności jest tak ważne? Przychodzimy z odpowiedziami!

Rozmiar klucza i zakres momentu obrotowego

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze klucza dynamometrycznego, jest zakres momentu obrotowego, jaki oferuje. Moment obrotowy jest wyrażany w niutonometrach (Nm) i określa siłę, z jaką klucz może dokręcić śrubę lub nakrętkę.

klucz dynamometryczny do kół samochodowych

Przed zakupem zastanów się, do jakich prac będziesz używać klucza. Na przykład, klucz dynamometryczny do prac przy rowerze będzie miał inny zakres niż ten używany w warsztacie samochodowym. Upewnij się, że wybrany model ma odpowiedni zakres dla Twoich zastosowań. Zobrazujmy to na przykładzie samochodu:

Do kół samochodowych zaleca się wybór klucza dynamometrycznego o zakresie momentu obrotowego 40-200 Nm. Do silnika natomiast lepiej użyć klucza o momencie obrotowym około 30 Nm. Pozwala on na precyzyjne dokręcanie śrub i nakrętek w silniku bez ryzyka ich uszkodzenia. Do świec i innych drobnych elementów sięgnij po klucz o niskim momencie obrotowym, w zakresie 0-20 Nm. Zapewnia to delikatne dokręcanie i zapobiega zniszczenie delikatnych elementów.

Nie bez znaczenia jest także rozmiar zbieraka, który określa, jakie nasadki można zamontować na kluczu. Ważne jest, aby dobrać klucz z odpowiednim rozmiarem zabieraka do wykonywanych prac. Dostępne rozmiary i zastosowanie:

  • Klucze 1/4" - idealne do precyzyjnych prac i mało obciążonych połączeń z nasadkami do 13 mm.
  • Klucze 3/8" - uniwersalny rozmiar do standardowych prac przy samochodach, motocyklach i rowerach.
  • Klucze 1/2" - odpowiednie do cięższych prac, np. przy demontażu kół.
  • Klucze 3/4" i 1" - przeznaczone do zastosowań przemysłowych i prac z dużym momentem obrotowym.

Jakie są rodzaje kluczy dynamometrycznych?

Ze względu na szeroki zakres zastosowań, powstało kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych. Oto te najpopularniejsze:

Klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny mechaniczny (klikowy): Popularny typ w warsztatach. Dokręca połączenia śrubowe z momentem 20-200 Nm. Posiada sprężynę wyginającą się podczas dokręcania. Zapadka blokuje klucz po przekroczeniu zadanej siły, a charakterystyczne "kliknięcie" sygnalizuje osiągnięcie momentu.

Klucz dynamometryczny wskazówkowy: Posiada klasyczny i prosty siłomierz ze wskazówką wychylającą się podczas dokręcania, pokazując aktualną siłę. Niektóre modele blokują się po osiągnięciu zadanego momentu.

Klucz dynamometryczny łamany: Posiada specjalny zawias. Po osiągnięciu zadanego momentu przednia część łamie się o 20o, a po wyciągnięciu klucz powraca do pierwotnej pozycji.

Klucz dynamometryczny elektroniczny: Klucz ten w ostatnim czasie zyskuje swoich zwolenników. Na rynku można znaleźć klucze z dokładnością 0,5-4%. Występują także modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak: pamięć ustawień, współpraca z komputerem. Pomiar momentu obrotowego odbywa się za pomocą tensometru, wyświetlacz LCD pokazuje aktualne ustawienia.

Klucz dynamometryczny jest narzędziem precyzyjnym, dlatego ważne jest, aby wybrać model wykonany z wysokiej jakości materiałów. Należy zwrócić uwagę na to, aby klucz był wykonany ze stali chromowo-wanadowej lub innego wytrzymałego materiału.

Dobór odpowiedniego klucza dynamometrycznego to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa i skuteczności prac naprawczych. Przed zakupem zastanów się nad zakresem zastosowań i preferowanym rodzajem napędu. Inwestycja w wysokiej jakości klucz dynamometryczny z pewnością przyczyni się do precyzyjnej i bezpiecznej pracy przy naprawach mechanicznych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Szybka realizacja zamówienia
2023-12-29
pixel