Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak dobrać olej hydrauliczny? - poradnik dla nowicjuszy

2022-01-31
Jak dobrać olej hydrauliczny? - poradnik dla nowicjuszy

Z uwagi na obszary zastosowania, oleje przemysłowe muszą spełniać wiele norm, aby były odpowiednie do danego zastosowania. Dla przykładu, oleje silnikowe powinny radzić sobie z pracą w wysokich temperaturach, a oleje hydrauliczne w pracy przy bardzo wysokim ciśnieniu.

Czym jest olej hydrauliczny?

Kluczowym zadaniem oleju hydraulicznego jest zamiana energii w postaci cieczy, w energię mechaniczną w silnikach hydrostatycznych. Wykorzystywany jest w układach wyposażonych w łożyska i przekładnie, głównie w przemyśle, marynarce, czy motoryzacji.

Jakie właściwości mają oleje hydrauliczne?

Mimo tego, każdy z nich pełni tę samą funkcję, różnią się poszczególnymi właściwościami i parametrami. Ze względu na zakres ciśnień, określa się wiele klas olejów hydraulicznych. Są one klasyfikowane na podstawie norm DIN 51 524 cz. II i III oraz ISO/DIS 6743. Zgodnie z normą DIN 51 524 cz. II i III istnieją trzy klasy jakości olejów hydraulicznych i określane są symbolami HL, HLP, HVLP. Norma ISO 6743/4 identyfikuje oleje pod względem sześciu klas lepkości – HH, HL, HR, HM i HG.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oleju hydraulicznego?

Olej hydrauliczny do koparki

Warto zwrócić uwagę na trzy najistotniejsze cechu oleju: jego lepkość, klimat oraz warunki w których pracuje.

Klasa lepkości oleju hydraulicznego jest uzależniona od klimatu. W naszej strefie klimatycznej rekomenduje się klasę lepkości 46, natomiast w klimacie umiarkowanym chłodnym lub okołobiegunowym polecamy klasę 32. Klasy jakości, jakie rozróżniamy ze względu na warunki pracy to HL, HLP i HV. W Polsce najczęściej stosuje się oleje HL, ale coraz większą popularnością cieszą się także klasy HLP lub HV.

Olej hydrauliczny klasy HL sprawdza się najczęściej w układach, które pracują w zamkniętych pomieszczeniach, w których panuje stała temperatura pracy. Przykładem takiego oleju jest Orlen HYDROL L-HL 46, który obecnie jest naszym bestsellerem w kategorii oleje hydrauliczne.

Oleje klasy HLP lub HV nadają się do pracy na zewnątrz pomieszczeń. Przy zmiennych temperaturach w lecie i zimie można spokojnie pracować na tym oleju, nie tracąc właściwości pod wpływem np. wyższej temperatury latem. Powoduje to oszczędność maszyny i paliwa.

Odpowiednio dobrany olej hydrauliczny pozwala na zredukowanie kosztów eksploatacyjnych maszyn. Mają na to wpływ również inne materiały eksploatacyjne, takie jak płyny, smary czy filtry. Ich regularna wymiana to klucz do sukcesu w utrzymaniu maszyny w dobrym stanie technicznym.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-08
jak zawsze, wszystko ok
2024-01-08
Zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie , kompetentne doradztwo ! Oprócz tego , przejrzysta komunikacja mailowa i telefoniczna !
pixel