Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak konserwować maszyny budowlane podczas niskich temperatur?

2023-01-19
Jak konserwować maszyny budowlane podczas niskich temperatur?

Zimy w naszym klimacie bywają nieprzewidywalne. Pogoda panująca na zewnątrz podczas zimowych miesięcy niestety wywiera wpływ na maszyny budowlane, niosąc za sobą problemy, takie jak zmniejszona wydajność akumulatorów, czy większa podatność niektórych części na zużycie. Z tego względu, aby utrzymać koparkę, ładowarkę oraz inne maszyny w dobrym stanie w okresie zimowym, należy wykonywać odpowiednie czynności konserwacyjne. Czy robisz je dobrze? Dowiedz się, jak konserwować sprzęty budowlane podczas niskich temperatur!

Pamiętaj o akumulatorze

Niskie temperatury mogą znacznie zmniejszyć wydajność akumulatorów nawet o 50%, utrudniając tym samym uruchamianie maszyny. Dbaj o to, by akumulatory były w pełni naładowane i pamiętaj o tym, aby czyścić styki i utrzymywać je w suchym stanie.

Używaj właściwego oleju hydraulicznego

Pomimo tego, że wszystkie oleje hydrauliczne pełnią tę samą funkcję, różne rodzaje oleju mają różną lepkość i gęstość, a stosowanie w maszynie niewłaściwego oleju w niskich temperaturach może powodować problemy. Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki olej hydrauliczny zaleca producent sprzętu i zakres temperatur, w których należy go stosować.

Sprawdź i wymień filtry

Zimą filtry paliwa, powietrza i oleju hydraulicznego mogą zostać zatkane przez śnieg i lód, co może skutkować problemami w rozruchu maszyny lub utratą mocy podczas pracy. Aby nie zmniejszać wydajności sprzętu, należy sprawdzić stan filtrów i w razie potrzeby je wymienić.

Sprawdź węże hydrauliczne

Standardowa żywotność przewodów hydraulicznych waha się między 7-9 tysięcy godzin pracy, jednakże podczas zimy są one narażone na zniszczenia. Niskie temperatury sprawiają, że gumowe przewody robią się sztywne i kruche, a następnie mogą pękać na skutek przepływającego przez nie gorącego oleju hydraulicznego. Węże z widocznymi pęknięciami należy jak najszybciej wymienić.

zabrudzone podwozie koparki gąsienicowej

Chroń sprzęt przed śniegiem i lodem

Aby zapobiec uszkodzeniom powstałym w wyniku śniegu i lodu, jeśli maszyna nie jest używana warto umieścić ją w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy ją przykryć.

Skontroluj stan podwozia

Części do podwozia koparki gąsienicowej stanowi sporą część wydatków na utrzymanie tej maszyny, dlatego zimą tym bardziej nie zapominajmy o jego odpowiedniej konserwacji. Codzienną pracę z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu należy rozpoczynać od dokładnych oględzin. Dbaj o to, by operatorzy nie zaniedbywali OC maszyny i starannie usuwali błoto, lód oraz inne zanieczyszczenia ograniczające funkcjonalność sprzętu.

Co więcej, warto przynajmniej raz w roku przeprowadzać szczegółowy przegląd podwozia sprzętu, bez względu na to, jak często maszyna pracuje w danym okresie.

Kierując się naszymi wskazówkami, możesz być pewny, że twoje maszyny budowlane pozostaną dobrze utrzymane nawet w najzimniejsze dni. Ich odpowiednia konserwacja jest kluczowym czynnikiem dla zachowania płynnej i bezpiecznej pracy przez całą zimę.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
wszystko przebiegło ok .
2023-12-29
pixel