Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak napięcie gąsienic wpływa na pracę hydromotoru? Podpowiadamy!

2022-11-24
Jak napięcie gąsienic wpływa na pracę hydromotoru? Podpowiadamy!

Zauważyłeś, że jeden z hydromotorów w Twojej koparce nie pracuje tak, jak powinien i podejrzewasz jego usterkę? Plus dla Ciebie za Twoją czujność! Problem jednak może nie dotyczyć samego hydromotoru, niekiedy winowajcą jest złe napięcie gąsienicy. Gąsienice muszą być napięte siłą zgodną z tym, co zaleca producent danej maszyny.

Jak i dlaczego napięcie gąsienicy wpływa na działanie silnika hydraulicznego? Przychodzimy z odpowiedziami!

Zbyt mocno naprężone gąsienice

Jeśli gąsienica jest naciągnięta zbyt mocno (np. w wyniku niepoprawnego zmierzenia odległości między łańcuchem gąsienicy a ramą podwozia), hydromotor może wydawać się słaby. Można to zauważyć zwłaszcza podczas przenoszenia ładunku lub jazdy pod górę.

Co więcej, zbyt ciasne gąsienice mogą przyczyniać się do nadmiernego zużycia łańcucha gąsienicy, kół napędowych oraz rolek, a także powodują marnowanie mocy i zwiększone zużycie paliwa. W ostateczności może także dojść do pęknięcia samych gąsienic.

Zbyt luźne gąsienice

Zbyt luźna gąsienica może spadać i doprowadzać do kłopotów z poruszaniem się koparki oraz przyspieszać zużycie elementów, takich jak, na przykład, sworznie, tuleje, czy wspomniane wcześniej koło napędowe. Wyeksploatowana gwiazda napędowa również może dawać wrażenie, że hydromotor uległ awarii.

To całkowicie normalne, że napinacz gąsienicy luzuje się podczas  użytkowania koparki, z tego też powodu należy systematycznie kontrolować napięcie gąsienic i w razie potrzeby je poprawiać.

napięcie gąsienic w koparce

Ogólne porady dotyczące regulacji naprężenia gąsienic

Konkretne reguły co do pomiaru i regulacji naprężenia gąsienic różnią się w zależności od typu maszyny i jej producenta. Dlatego też zawsze trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi, aby wiedzieć, jak zrobić to dobrze.

Jednak istnieją też kwestie, o których należy pamiętać niezależnie od instrukcji. Chodzi tu, między innymi, o czystość podwozia. Przed próbą naprężenia gąsienic należy dokładnie oczyścić zarówno gąsienice, jak i podwozie, ponieważ naprężanie gąsienic wypełnionych gruzem i błotem może skończyć się tym, że się one poluzują, kiedy te zanieczyszczenia zostaną usunięte.

Napięcie gąsienic należy kontrolować co 50 godzin pracy koparki. Z reguły zaleca się stosowanie mniejszego naprężenia podczas pracy na błotnistych, miękkich terenach i większego w przypadku twardych, skalistych warunków.

Jeśli zauważyłeś, że jeden z hydromotorów w Twojej maszynie słabnie podczas pracy, nie wymieniaj go od razu na nowy. W pierwszej kolejności zweryfikuj napięcie gąsienic, ponieważ jeśli jest ono nieprawidłowe, możesz mieć złudne wrażenie kłopotów z pracą hydromotoru.  Pamiętaj o tym, aby systematycznie kontrolować naprężenie gąsienic i robić to według wytycznych zawartych w instrukcji.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 718 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Szybko i sprawnie. Polecam
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolony z obslugi w firmie Sojka! Cala transakcja przebiegła bardzo sprawnie a części pasowały do maszyny. Dziękuję.
pixel