Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak odpowiednio eksploatować koparkę w okresie jesienno-zimowym?

2023-10-06
Jak odpowiednio eksploatować koparkę w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno-zimowy to niełatwy czas dla sprzętu budowlanego. Eksploatacja koparek wymaga wtedy dodatkowej uwagi i ostrożności ze względu na o wiele trudniejsze niż latem warunki atmosferyczne: niskie temperatury, opady śniegu, oblodzenia, zimny wiatr, twardy, zamarznięty grunt, itp.

Jak prawidłowo zabezpieczyć i eksploatować maszyny w tym trudnym czasie? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

Stan techniczny maszyny

Sprawdź stan techniczny koparki szukając oznak zużycia, korozji, rdzy, pęknięć lub innych poważniejszych uszkodzeń. Upewnij się, że wszystkie podzespoły są w dobrym stanie i nie ma wycieków płynów. Sprawdź łyżkę, łańcuchy gąsienic lub inne narzędzia robocze: oceń ich stan pod kątem zużycia, korozji lub uszkodzeń.

Skontroluj stan węży hydraulicznych: upewnij się, że nie ma na nich nieszczelności ani uszkodzeń. Sprawdź także stabilność ruchów hydraulicznych: podnieś i opuść łyżkę lub inne elementy, aby sprawdzić, czy ruchy są płynne i stabilne.

kontrola węży hydraulicznych w koparce

Zbadaj też inne newralgiczne punkty, jak: hamulce, wszystkie światła, wskaźniki, przewody elektryczne. Sprawdź czy wszystkie złącza są dobrze zabezpieczone. Przyjrzyj się także chłodnicy i układowi chłodzenia pod kątem wycieków i zweryfikuj czy wszystko działa prawidłowo.

Stan silnika

Uruchom silnik i posłuchaj dźwięku jego pracy. Czy jest równomierny i nie ma niepokojących odgłosów? Obserwuj kolor dymu wydobywającego się z wydechu podczas uruchamiania silnika. Nadmierna emisja czarnego dymu może wskazywać na problemy z układem spalania.

Upewnij się, że olej silnikowy znajduje się na odpowiednim poziomie i czy silnik utrzymuje prawidłowe ciśnienie oleju. Niska ilość oleju może powodować problemy z układem smarowania. Oceń także jego barwę: jeśli jest bardzo ciemny lub coś w nim pływa, może to wskazywać na potrzebę wymiany oleju. Nowy olej zabezpieczy silnik i inne elementy przed korozją i zużyciem.

Pamiętaj, że w chłodne dni silnik może potrzebować dodatkowego czasu na rozgrzanie. Poczekaj, aż osiągnie odpowiednią temperaturę, zanim rozpoczniesz pracę.

Odpowiednie paliwo i płyny

Jesienią oraz zimą zadbaj o to, by paliwo i płyny były odpowiednio dostosowane do niskich temperatur, aby uniknąć problemów z zamarzaniem. Dobrze jest wymienić olej hydrauliczny na zimowy. Rzecz jasna, należy też utrzymywać jego prawidłowy poziom. Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki olej hydrauliczny zaleca producent sprzętu i zakres temperatur, w których należy go stosować.

Warunki atmosferyczne a bezpieczeństwo

Jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze i ciemność zapada wcześniej, zapewnij odpowiednie oświetlenie, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy.

Zwracaj uwagę na wszelkie ostrzeżenia meteorologiczne, takie jak opady śniegu, silne wiatry czy niskie temperatury. W tym okresie często także występuje oblodzenie, dlatego pracuj ostrożniej i z mniejszą prędkością, aby unikać utraty kontroli nad maszyną.

Zadbaj o to, by kabina była dobrze ocieplona i szczelna, dla lepszego komfortu pracy operatora i by uniknąć zamarzania wewnętrznych elementów.

Jeśli koparka będzie przechowywana na zewnątrz, rozważ zakrycie jej plandeką lub specjalnym pokrowcem, który ochroni ją przed deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi warunkami. O ile to możliwe, umieść koparkę na płaskiej, stabilnej powierzchni. Unikaj wystawiania jej na obszarach, gdzie istnieje ryzyko podtopień.

Kierując się naszymi wskazówkami, możesz być pewny, że twoje maszyny budowlane pozostaną dobrze utrzymane nawet w najzimniejsze dni. Ich odpowiednia konserwacja jest kluczowym czynnikiem dla zachowania płynnej i bezpiecznej pracy aż do wiosny.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 718 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Szybko i sprawnie. Polecam
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolony z obslugi w firmie Sojka! Cala transakcja przebiegła bardzo sprawnie a części pasowały do maszyny. Dziękuję.
pixel