Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak podpiąć hydromotor do koparki

2021-09-21
Jak podpiąć hydromotor do koparki

Hydromotor współpracuje z pozostałymi elementami hydrauliki, dlatego jego poprawny montaż jest istotny, by cały układ hydrauliczny mógł pracować bezawaryjnie. Prawdopodobnie nie raz zastanawiałeś/aś się jak podłączyć hydromotor. Podejmując się samodzielnego montażu hydromotoru należy zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.

 

1. OLEJ

Bardzo ważne jest upewnienie się, że olej w maszynie nie jest zanieczyszczony np. przez poprzednią awarię układu hydraulicznego. Kiedy mamy pewność, że przewody oraz cały układ hydrauliczny jest wolny od zanieczyszczeń, możemy rozpocząć identyfikację przewodów hydraulicznych, które podłącza się do hydromotoru i przekładni.

2. PODPIĘCIE PRZEWODÓW

Prawidłowe podłączenie przewodów hydraulicznych jest bezwarunkowo najważniejszym elementem montażu silnika hydraulicznego. Najpierw należy je dokładnie oczyścić, a następnie zidentyfikować przewody zasilające i powrotu. Często również mamy do czynienia z czwartym przewodem – odpowiadającym za drugi bieg.

Węże zasilające zazwyczaj są najgrubsze ( 1 i 2 na rysunku), więc najłatwiej je rozpoznać.  Dzięki nim hydromotor może poruszać się w lewo lub w prawo. Po ich podłączeniu, aby zidentyfikować dwa pozostałe przewody możemy włożyć je do wiadra i uruchomić maszynę, po czym włączyć drugi bieg. Wąż z którego zacznie cieknąć olej będzie wężem odpowiedzialnym za drugi bieg ( 5 na rysunku), a ten drugi przewodem powrotnym (3 i 4 na rysunku). Przewód zwrotny można podpiąć w dwa miejsca, po prawej lub po lewej stronie wężów zasilających. Używamy tego, który jest nam wygodniej podpiąć.

W niektórych przypadkach występuje również osobne podłączenie hamulca w zwolnicy. Ten przewód jest zazwyczaj najmniejszy, a po uruchomieniu przekładni cieknie z niego olej, więc jego rozpoznanie nie powinno stanowić problemu.

Jakie skutki może mieć błędne podłączenie przewodów?

Kiedy pomylimy przewody powrotu i drugiego biegu, może dojść do poważnej awarii silnika hydraulicznego. W takiej sytuacji nadmiar oleju nie ma ujścia do zbiornika, a ciśnienie w silniku niespodziewanie rośnie. Jeśli koparka pracuje w takich warunkach, następuje trwała awaria całego układu silnika hydraulicznego. Warto więc dwukrotnie sprawdzić, czy przewody zostały podpięte do silnika w sposób prawidłowy. Warto również zapytać sprzedającego, jak należy zamontować hydromotor.

Czy wiesz, że zużyte koło napędowe i rolki psują Ci zwolnicę/ hydromotor?

Zatarte, zużyte rolki oraz zużyte koło napędowe są głównymi przyczynami uszkodzeń zwolnic i hydromotorów. Zużyte części generują duże luzy oraz opory toczne, które powodują, że silnik jazdy musi wykonać dużo cięższą pracę.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
pixel