Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak poprawnie dobierać filtry do maszyn?

2023-11-23
Jak poprawnie dobierać filtry do maszyn?

Stosowanie odpowiednich filtrów w maszynach budowlanych jest niezwykle istotne, by pracowały one prawidłowo, wydajnie i długo. Są to jedne z najczęściej zużywających się elementów eksploatacyjnych w ciężkim sprzęcie. Głównym zadaniem filtrów jest zabezpieczanie podzespołów maszyn przed zanieczyszczeniami, które mogą powodować ich uszkodzenia.

Choć często jest to bagatelizowany temat, prawidłowy dobór i regularna wymiana filtrów są kluczem do zapewnienia prawidłowego działania i trwałości innych części maszyn budowlanych.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które warto uwzględnić przy ich doborze.

Jakie rodzaje filtrów występują w maszynach budowlanych?

W maszynach budowlanych znajduje się wiele układów zasilania, a każdy z nich wyposażony jest najczęściej we własny układ filtracji. Z tego względu stosuje się różne rodzaje filtrów. Należą do nich, m.in.:

Filtry te są kluczowe dla ochrony silników przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, takimi jak kurz, pyłki, czy drobne cząstki. Filtr powietrza zapobiega dostawaniu się tych zanieczyszczeń do układu dolotowego silnika.

Filtry paliwa zatrzymują zanieczyszczenia zawarte w paliwie, chroniąc układ paliwowy maszyny. Czyste paliwo jest bardzo ważne dla efektywnej pracy silnika.

filtry do maszyn budowlanych

Filtry te usuwają cząstki zanieczyszczeń z oleju silnikowego, które mogą powodować jego przedwczesne zużycie lub prowadzić do zużycia elementów roboczych i uszkodzenia silnika.

Te filtry są stosowane w układach hydraulicznych maszyn, dbając o czystość oleju hydraulicznego.

Filtry kabinowe nazywane także filtrami przeciwpyłkowymi zapewniają czyste powietrze w kabinie operatora, co poprawia warunki pracy i komfort operatora. Chronią także przed wdychaniem szkodliwych dla zdrowia operatora cząstek pyłu, kurzu, dymu i innych substancji.

Jak poprawnie dobrać filtr do swojej maszyny budowlanej?

Wszystkie filtry powinny być w pełni kompatybilne z maszyną, muszą pasować do gniazd montażowych. Powinny także być dopasowane do rodzaju maszyny. Chodzi o to, że praca w suchym, pylistym otoczeniu będzie wymagała innych filtrów niż praca w wilgotnych warunkach.

Wybierając filtry oleju warto zwrócić uwagę takie czynniki, jak typ filtra, jego rozmiar i pojemność, a także wydajność filtra.

W przypadku filtra powietrza, oprócz jego typu i rozmiaru, ważne są również szybkość przepływu powietrza oraz skuteczność zbierania kurzu.

Decydując się z kolei na nowy filtr paliwa, uwzględnij natężenie przepływu paliwa i spadek ciśnienia paliwa.

Każdy rodzaj filtra ma swoje zalecenia od producenta maszyny dotyczące częstotliwości wymiany, które należy przestrzegać, aby utrzymać sprawność maszyny. Odpowiedni dobór i utrzymanie filtrów mają kluczowe znaczenie dla długotrwałej i efektywnej pracy maszyn budowlanych.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
polecam
2024-07-06
Obsługa sklepy bardzo pomocna i miła. Zamówienie zrealizowane bardzo szybko. Polecam
pixel