Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak poprawnie zdemontować hydromotor?

2023-11-09
Jak poprawnie zdemontować hydromotor?

Hydromotor to kluczowy element układu hydraulicznego koparki gąsienicowej. Przenosi on energię hydrauliczną z pompy do siłowników i umożliwia poruszanie maszyną. Zdarzają się sytuacje, w których wymontowanie hydromotoru z koparki staje się koniecznością, np. w celu jego naprawy, regeneracji lub wymiany na nowy.

Samodzielny demontaż hydromotoru wydaje Ci się skomplikowane i czasochłonne? Postępuj zgodnie z naszą instrukcją, a z pewnością cały proces przejdzie o wiele sprawniej! Podpowiadamy również, jak uniknąć błędów i zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy.

Krok 1: Demontaż gąsienicy

Pierwszym, podstawowym krokiem do demontażu zwolnicy jest wyczyszczenie obszaru, w którym jest ona zainstalowany, tj. usunięcia wszelkich stwardniałych grudek oraz innych nagromadzonych zanieczyszczeń w jej okolicach. Czynność ta może z pozoru wydawać się zbędą, ale nic bardziej mylnego! Dzięki niej łatwiej będzie rozmontować hydromotor i zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu innych elementów.

hydromotor

Następie poluzuj i usuń gąsienice, a później poluzuj śruby mocujące koło napędowe. Luzowanie śrub nie jest konieczne, ale pozwoli ci to uniknąć niepotrzebnych komplikacji na późniejszym etapie. Potem od wewnątrz podwozia, zdejmij pokrywę silnika.

Krok 2: Podtrzymanie ciężaru hydromotoru

Jeśli demontujesz hydromotor o dużych rozmiarach i wadze, przygotuj sobie wcześniej zawiesie, które pomoże ci podtrzymać jego ciężar i ułatwi ci pracę.

Krok 3: Oznaczenie węży hydraulicznych

Następnie oznacz kolorami przewody hydrauliczne i porty, do których są one podpięte, np. markerami lub różnokolorowymi opaskami. Dzięki temu, nie pomylisz ich podczas ponownej instalacji urządzenia i unikniesz ryzyka poważnej usterki.

odlaczone porty hydrauliczne od hydromotoru

Po tym zabiegu, odłącz węże od hydromotoru. Aby zapobiec zanieczyszczeniu oleju hydraulicznego, dobrze zakorkuj przewody i zatkaj porty w hydromotorze. To też dobra okazja, by sprawdzić, czy olej nie wymaga wymiany i czy jego poziom jest prawidłowy.

Krok 4: Odkręcenie hydromotoru od ramy

Po odłączeniu węży hydraulicznych, przejdź do odkręcania śrub mocujących zwolnicę do ramy koparki. Teraz można spróbować ostrożnie wyjąć hydromotor. Jeśli się „zblokował”, pod żadnym pozorem nie uderzaj w niego, bo możesz go uszkodzić. Zamiast tego, spróbuj podważyć go od wewnętrznej strony ramy, to powinno pomóc.

Krok 5: Ponowny montaż hydromotoru

Jeśli chodzi o ponowna instalacje omawianego podzespołu – wykonuj wszystkie wymienione wyżej kroki, lecz w odwrotnej kolejności. Dzięki temu zrobisz to bezpiecznie i sprawnie, bez ryzyka awarii całego układu hydraulicznego. Dobrą praktyką jest ponowne upewnienie się, że podwozie maszyny jest wolne od zanieczyszczeń i błota, szczególnie w obszarze, w którym zostanie zainstalowany nowy napęd.

Zdemontowanie hydromotoru z koparki to zadanie wymagające szczególnej ostrożności. Przed przystąpieniem do działania upewnij się, że koparka jest wyłączona, a kluczyki są wyjęte ze stacyjki. Pamiętaj tez, że dobrze jest zdejmować hydromotor, gdy koparka znajduje się na płaskiej, stabilnej powierzchni.

Powyższe kroki to tylko ogólna instrukcja i mogą występować pewne różnice w zależności od konkretnego modelu koparki.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Wszydtko zgodne z zamówieniem i sprawnie !!!
2024-05-17
Polecam
pixel