Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak postępować podczas uruchamiania koparki po wieloletnim przestoju?

2023-05-11
Jak postępować podczas uruchamiania koparki po wieloletnim przestoju?

Uruchomienie koparki, która przez wiele lat stała opuszczona i nikt z niej nie korzystał może wymagać więcej pracy i uwagi niż uruchomienie koparki po kilkutygodniowym przestoju. Nie obejdzie się bez odpowiedniego przygotowania i podjęcia szczególnych czynności, które pomogą uniknąć uszkodzeń maszyny i zachować bezpieczeństwo operatora.

Przedstawiamy kilka zaleceń, które mogą pomóc w uruchomieniu koparki po długotrwałym przestoju.

Przeprowadź wizualną inspekcję koparki

Przed uruchomieniem koparki zaleca się dokładne obejrzenie maszyny i sprawdzenie jej stanu mechanicznego, elektromechanicznego i hydraulicznego. Należy zwrócić uwagę na wszelkie uszkodzenia, pęknięcia, ślady korozji, wycieki, zwarcia i inne oznaki zużycia podzespołów.

Kontrola stanu węży hydraulicznych w koparce

Koniecznością jest także sprawdzenie stanu wszelkich elementów wykonanych z gumy i tworzyw sztucznych: gąsienic, przewodów, węży hydraulicznych, czy pasków klinowych.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek problemów, należy je naprawić przed próbą uruchomienia koparki.

Wymień wszystkie płyny, oleje i filtry

Maszyny budowlane wymagają regularnej wymiany płynów eksploatacyjnych i filtrów. W przypadku długo nieużywanej koparki tym bardziej należy zadbać o nowe filtry: oleju silnikowego, oleju hydraulicznego, filtry powietrza, paliwa oraz kabinowe.

Zaleca się także wymianę olejów, płynów hydraulicznych i płynu chłodzącego.

Sprawdź i oczyść układ paliwowy

Nie powinno się zapominać o sprawdzeniu w jakim stanie są zbiornik paliwa, rury i przewody. Możliwe, że będzie również konieczne oczyszczenie lub wymiana zbiorników na płyny, aby zapewnić poprawną pracę silnika.

sprawdzanie stanu koparki

Sprawdź stan naładowania akumulatorów

Akumulator w koparce powinien być w pełni naładowany przed uruchomieniem maszyny. W przypadku starej, opuszczonej koparki, prawdopodobnie potrzebna będzie jego wymiana na nowy.

Sprawdź układ chłodzenia

Sugerujemy, by przed uruchomieniem koparki sprawdzić stan przewodów układu chłodzenia. W przypadku uszkodzeń lub wycieków, należy dokonać naprawy lub wymiany zużytych elementów.

Stopniowo uruchamiaj koparkę i monitoruj jej pracę

Po długotrwałym przestoju silnik z pewnością będzie wymagał czasu na rozgrzanie i osiągnięcie pełnej wydajności. Dlatego zaleca się powolne, stopniowe uruchamianie koparki, z niewielkimi obrotami silnika, a następnie stopniowe zwiększanie ich do pełnej wydajności.

Po uruchomieniu obowiązkowo trzeba dokładnie przyglądać się pracy maszyny. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, takie jak, np. nietypowe hałasy, wibracje czy wolniejsza praca koparki, należy je natychmiast reagować, aby uniknąć poważniejszych awarii.

Pamiętaj, że powyższe wskazówkami są ogólne i mogą się różnić w zależności od typu koparki i konkretnych warunków w jakich stała przed tak długi czas. Dlatego warto posiłkować się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi koparki.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 642 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Pełen profesjonalizm
2024-04-02
jest ok
pixel