Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak stan podwozia koparki wpływa na pracę silnika jazdy?

2023-11-17
Jak stan podwozia koparki wpływa na pracę silnika jazdy?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że naprawy związane z podwoziem stanowią spory odsetek kosztów związanych z naprawami koparki. Jest ono odpowiedzialne za przenoszenie obciążenia z ramy koparki na gąsienice.

Niestety, zaniechanie rutynowych czynności konserwacyjnych może niekorzystnie wpłynąć na działanie hydromotorów pod różnymi względami, np. prowadzić do ich zwiększonego obciążenia. Podpowiadamy, w jaki sposób stan podwozia koparki może niszczyć silnik jazdy.

Nieprawidłowe napięcie gąsienic

Zbyt mocno naprężone gąsienice mogą powodować odczucie, że silnik jazdy jest słaby. Można też wtedy zauważyć, że koparka skręca w jedną stronę i nie jest w stanie pokonywać wzniesień tak, jak powinna. Nieodpowiednio napięte gąsienice (zbyt luźne lub zbyt ciasne), mogą również powodować nadmierne zużycie innych elementów podwozia.

Zalecamy, by w miarę możliwości sprawdzać naprężenie gąsienic w koparce co 10–15 godzin pracy maszyny. Najlepiej robić to około 30 minut po uruchomieniu maszyny. Dzięki temu maszyna i gąsienice lepiej przystosują się do warunków pracy. Warto także kontrolować naprężenie gąsienic po wyczyszczeniu podwozia jeśli było ono zanieczyszczone w dużym stopniu.

Zużyte gąsienice

gumowa gąsienica koparki

Nie zapominajmy także o tym, że gąsienice, na których widoczne są pęknięcia, odkształcenia oraz inne zniszczenia, narażają hydromotor na dodatkowe obciążenia i awarie. To samo dotyczy kół napinających, rolek i kół napędowych: kiedy te elementy ulegną zużyciu po częstym użytkowaniu, zwolnica i silnik jazdy nie będą już w stanie napędzać maszyny.

Właśnie dlatego wszystkie elementy podwozia należy regularnie sprawdzać pod kątem oznak nieprawidłowego lub nierównomiernego zużycia.

Osłabione lub uszkodzone elementy podwozia mogą powodować, że koparka będzie się trząść lub kołysać podczas pracy, a wstrząsy te mogą być przenoszone na hydromotor, obciążając go.

Otarcia lub uszkodzenia powierzchni roboczej rolek jezdnych mogą powodować, że koparka będzie się ślizgać podczas pracy. A ślizganie się z kolei może zmuszać hydromotor by pracował ciężej, aby przenosić obciążenie.

Zanieczyszczenie podwozia

Koparki często pracują w trudnych warunkach, gdzie mają do czynienia z zanieczyszczeniami, takimi jak piasek, błoto czy kamienie. Te zanieczyszczenia mogą przedostać się do układu hydraulicznego i zaburzać pracę hydromotorów, prowadząc do zużycia i awarii.

Czyszczenie podwozia maszyny budowlanej to bardzo ważna część jej konserwacji – niestety często ta czynność jest pomijana. Zanieczyszczenia mogą się przyczynić do powstawania rdzy, ale także nagromadzona większa ilość brudu może powodować nieprawidłowe działanie i potencjalnie zniszczyć cały silnik jazdy.

Mamy nadzieję, że teraz będziesz mógł lepiej zrozumieć, że źle konserwowane podwozie może skutkować słabą pracą silnika jazdy. Dlatego regularnie sprawdzaj podwozie pod kątem uszkodzeń lub zużycia, by pomóc w zapewnieniu długiej pracy Twojej koparki.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 698 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Szybko i sprawnie. Gorąco polecam!!!!!!!!!!
2024-06-14
Szybko i profesjonalne. Polecam
pixel