Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak wymienić filtr hydrauliczny w koparce? Poradnik krok po kroku

2023-02-09
Jak wymienić filtr hydrauliczny w koparce? Poradnik krok po kroku

Wykonywanie czynności konserwacyjnych jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za prawidłowe działanie koparki. Jak się okazuje, wielu operatorów bagatelizuje konieczność regularnej wymiany filtrów hydraulicznych, a przecież skuteczna filtracja oleju hydraulicznego w dużym stopniu rzutuje na wydajność i bezawaryjność pracy sprzętu.

Jakie funkcje spełniają filtry oleju hydraulicznego w koparce?

Podstawową funkcją filtrów oleju hydraulicznego jest wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się wraz z olejem do wnętrza układu hydraulicznego maszyny, zaburzając jego pracę lub nawet doprowadzając do zacierania się elementów układu.

Regularna wymiana filtrów to standardowa czynność eksploatacyjna, która może zapobiec kosztownym i skomplikowanym awariom.

filtr oleju hydraulicznego do koparki

Dlaczego wymiana filtrów hydraulicznych jest tak ważna?

Kiedy filtr oleju hydraulicznego się zatka i nie zostanie wymieniony na nowy, konsekwencje mogą być poważne. Zanieczyszczony olej najczęściej jest bezpośrednią przyczyną uszkodzeń w uszczelnieniach pompy, hydromotoru lub siłownika. Efektem niedostatecznej filtracji często bywa także zacinanie się tłoczków w rozdzielaczu hydraulicznym.

Jak wymienić filtr oleju hydraulicznego w koparce?

Sam proces wymiany filtra też nie jest bez znaczenia, dlatego istotnym jest, aby zrobić to prawidłowo.

Krok 1. Zaparkuj koparkę na równym terenie. Następnie zaciągnij hamulec postojowy i wyłącz silnik maszyny.

Krok 2. Otwórz maskę i odkręć korek wlewu ze zbiornika oleju hydraulicznego. To pozwoli zapobiec wylewaniu się nadmiaru oleju.

Krok 3. Za pomocą klucza łańcuchowego lub taśmowego poluzuj i wyjmij filtr oleju hydraulicznego z obudowy. Wytrzyj wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się wokół górnej części obudowy filtra. Miej w pobliżu miskę spustową, ponieważ z filtra będzie ściekać olej.

filtr oleju hydraulicznego

Krok 4. Umieść nowy filtr hydrauliczny na swoim miejscu i dokręć go do momentu, aż będzie odpowiednio osadzony. Nasmaruj uszczelki nowego filtra odrobiną starego oleju. Dokręć ręcznie filtr na gwintach. Umieść z powrotem korek wlewu.

Filtry hydrauliczne to kluczowe elementu układu hydraulicznego maszyn budowlanych, a dzięki tym kilku prostym krokom wymiana filtra przebiegnie szybciej niż myślisz. Podczas wymiany filtra warto również sprawdzić, czy olej hydrauliczny ma odpowiedni kolor. Jeśli jest inny niż bursztynowy lub miodowy, należy wymienić olej na nowy.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby pomóc Ci nie tylko wybrać odpowiedni filtr do Twojego sprzętu, ale także pomóc we wszystkich potrzebach związanych z konserwacją układu hydraulicznego.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-08
Zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie , kompetentne doradztwo ! Oprócz tego , przejrzysta komunikacja mailowa i telefoniczna !
2023-12-20
Polecam
pixel