Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak zużywa się koło napędowe w koparce?

2022-01-05
Jak zużywa się koło napędowe w koparce?

Oczywistym jest, że koło napędowe, które jest już zużyte może w znacznym stopniu uszkodzić gąsienice oraz inne elementy podwozia w koparce. Podczas pracy, hydromotor obraca się, a koło, które jest do niego przymocowane, razem z nim. Zęby koła zazębiają się z ogniwami gąsienicy i wprawiają w ruch gąsienicę – podobnie jak zębatka w rowerze zaczepia łańcuch, powodując obrót kół.

Skąd wiedzieć, że koło napędowe jest zużyte?

Co prawda koła napędowe to takie elementy w koparce, które nie zużywają się często, ale dobrym nawykiem jest ich regularna kontrola pod kątem oznak uszkodzenia i zużycia. Zwracajmy szczególną uwagę na zęby, które zazębiają się z gąsienicą maszyny. Jeśli gwiazda napędowa jest już zużyta, zęby stają się bardziej spiczaste i ostre, nowe koło będzie miało bardziej zaokrąglone zęby. Aby to dokładniej przedstawić, zestawiliśmy ze sobą stare oraz zużyte koło.

zużyte i nowe koło napędowe

 

W związku z zużywaniem się zębów w kole, jego średnica zewnętrzna staje się mniejsza. A co za tym idzie, zęby gwiazdy napędowej nie współdziałają już tak skutecznie z ogniwami gąsienicy.

Sytuacja, w której zawsze rekomendujemy wymianę gwiazd napędowych to montaż nowego zestawu gąsienic w maszynie. A to dlatego, że zużyte koło napędowe przyspiesza zużycie ogniw gąsienicy, a przez to gąsienica zużyje się o wiele szybciej. Wymiana gąsienic razem z kołami to nie tylko oszczędność czasu i kosztów ich montażu, ale i także wydłuży czas pracy koparki.

Jak zapobiegać zużyciu kół napędowych w koparce?

Jednym z kluczowych sposobów przeciwdziałania przedwczesnemu zużyciu kół napędowych jest sprawdzenie naprężenia gąsienic. Jeśli gąsienica będzie zbyt mocno naprężona, zęby w kole będą się zużywać. Na napięcie gąsienic może wpływać także stan podwozia, zwłaszcza jeśli nagromadzi się tam gruz czy zaschnięte błoto, dlatego istotne jest, aby utrzymywać podwozie w czystości.

Bez sprawnego koła napędowego gąsienice nie będą w stanie napędzać maszyny. Jeśli wykazuje ono jakiekolwiek oznaki zużycia, należy je wymienić, zanim wyrządzi więcej szkód: spowoduje przedwczesne zużycie gąsienic lub negatywnie wpłynie na działanie hydromotoru.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
wszystko przebiegło ok .
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
pixel