Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jakie części należy regularnie wymieniać w koparce? Podpowiadamy!

2023-06-02
Jakie części należy regularnie wymieniać w koparce? Podpowiadamy!

Koparki to maszyny, które, podobnie jak w przypadku każdego samochodu lub sprzętu budowlanego, wymagają rutynowej konserwacji, w tym regularnej wymiany niektórych części, aby utrzymać je w dobrym stanie. Zastanawiasz się, które elementy należy regularnie sprawdzać i wymieniać? Oto kilka z najważniejszych:

Filtry i oleje

Jednym z kluczowych aspektów zachowania długiej żywotności koparki jest wymiana filtrów powietrza, oleju i paliwa zgodnie z harmonogramem konserwacji producenta. Dzięki temu zapewnisz optymalną jakość oleju hydraulicznego, powietrza w kabinie oraz paliwa dostarczanego do silnika.

Nie zapominajmy także o olejach silnikowym, przekładniowym i hydraulicznym. Jeśli nie są wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, może to skutkować ich zwiększonym zużyciem i uszkodzeniem poszczególnych podzespołów, zmniejszoną wydajnością, a także dłuższymi przestojami sprzętu.

koło napinające do koparki kubota

Koła napinające i napinacze gąsienic

Koła napinające odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniego napięcia gąsienic rozkładając obciążenia na podwozie koparki. Pozwalają maszynie na sprawne poruszanie się w przód i w tył i utrzymują łańcuchy w jednej linii podczas pracy, dlatego tak ważne jest by były w dobrym stanie i działały poprawnie.

Regularnie sprawdzaj ich stan i działanie. Jeśli są zużyte lub nie działają prawidłowo, może być konieczna ich wymiana, by nie zakłócać pracy całej koparki.

Rolki jezdne i podtrzymujące

Rolki wspierają gąsienice i umożliwiają płynne poruszanie się koparki. Rolki podtrzymujące (górne) usztywniają łańcuchy, a jezdne (dolne) podtrzymują całkowity ciężar maszyny. Regularnie sprawdzaj ich stan pod kątem zużycia, uszkodzeń czy luzów, ponieważ praca ze zużytymi rolkami jezdnymi i podtrzymującymi może także negatywnie wpływać na stan samych gąsienic.

Jakie są oznaki zużycia rolek? Podpowiadamy!

Zużyte rolki mogą wydawać nietypowe dźwięki lub stuki podczas pracy koparki spowodowane nadmiernym tarciem. Jeśli rolki są nierównomiernie zużyte, mogą wystąpić problemy z jazdą. Kolejną oznaką są wycieki smaru, które mogą wskazywać na uszkodzenie rolek lub ich uszczelnień.

Łańcuchy i koła napędowe

Zarówno łańcuchy, jak i koła napędowe są narażone na ogromne obciążenia. Regularnie sprawdzaj, czy w łańcuchach nie poluzowały się śruby czy nakrętki, a także czy nie występują różnego rodzaju pęknięcia.

Koła napędowe zostały zaprojektowane tak, by odpychać brud i inne materiały przed dostaniem się do łańcuchów gąsienic. Skąd wiedzieć, że koło napędowe jest zużyte? Przeczytasz o tym na naszym blogu: JAK ZUŻYWA SIĘ KOŁO NAPĘDOWE W KOPARCE?

Gąsienice

Bardzo ważna jest również częsta kontrola stanu gąsienic. Właściwy stan gąsienic umożliwia koparce poruszanie się po różnorodnym terenie, w tym na nierównych, błotnistych lub kamienistych powierzchniach.

Warto zwracać uwagę m.in. na zużycie ogniw i gumy, naciąg gąsienic czy obecność pęknięć. Uszkodzone, zużyte lub niedostatecznie naciągnięte gąsienice mogą utrudnić poruszanie się maszyny, znacznie ograniczając jej zdolności terenowe.

Akumulator

Akumulator w koparce pełni kluczową rolę i musi być w dobrym stanie z kilku powodów: jest źródłem energii elektrycznej dla maszyny, zapewnia jej niezawodną pracę, bezpieczeństwo oraz efektywność.

Regularne dbanie o akumulator może pomóc wydłużyć jego żywotność. Prawidłowe ładowanie, kontrola stanu naładowania i unikanie głębokiego rozładowywania mogą pomóc w zachowaniu optymalnej wydajności akumulatora.

Powyższe elementy to tylko niektóre z części koparki, które wymagają regularnej obserwacji i wymiany. Aby uniknąć poważniejszych problemów, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących konserwacji.

Bardzo ważne jest także pilnowanie terminowych przeglądów technicznych maszyn. Regularne czyszczenie, smarowanie i dokonywanie niezbędnych napraw pomogą utrzymać koparkę w dobrym stanie technicznym i zoptymalizować jej wydajność oraz bezpieczeństwo.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-08
jak zawsze, wszystko ok
2023-12-20
Polecam
pixel