Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Podstawowe narzędzia i akcesoria, które koniecznie musi mieć każdy stolarz

2023-07-14
Podstawowe narzędzia i akcesoria, które koniecznie musi mieć każdy stolarz

Obróbka drewna to świetna forma relaksu dla wielu majsterkowiczów. Praca z drewnem może być formą medytacji w działaniu. Koncentracja na precyzyjnych czynnościach, takich jak cięcie, dłubanie czy szlifowanie, może odwrócić uwagę od codziennych zmartwień i stresów, dawać satysfakcję i poczucie spełnienia.

Jednak jest to zajęcie, które wymaga odpowiedniego wyposażenia. W warsztacie stolarza, zarówno profesjonalisty, jak i amatora, bez wątpienia przydadzą się elektronarzędzia takie jak grubościówka, laser budowlany, strugarka czy frezarka. Powinny być one solidnej jakości i odporne na uszkodzenia, aby służyły na długie lata. Nie może także zabraknąć elementów odzieży ochronnej oraz narzędzi ręcznych, jak, na przykład, klasyczne dłuta, młotek stolarski, pilniki. Podpowiadamy, o czym jeszcze nie powinieneś zapomnieć!

Narzędzia pomiarowe metrówki, kątowniki, suwmiarki

metrówka miara zwijana

Miarka zwijana

Metrówka, zwana również taśmą mierniczą, umożliwia dokładne pomiary długości, szerokości pomieszczeń i materiału, w niektórych przypadkach także głębokości drewna. Wielość podziałek na metrówce pozwala na precyzyjne oznaczenie wymiarów, co jest niezwykle istotne w stolarstwie, gdzie dokładność jest kluczowa dla osiągnięcia odpowiedniego dopasowania elementów. Doskonale sprawdzi się, na przykład, do pomiaru pomieszczenia pod meble na wymiar.

Metrówki są zazwyczaj lekkie, łatwe do trzymania i obsługi. Wyposażone są w mechanizm zwijania, który umożliwia szybkie zwijanie i przechowywanie. Dodatkowo, wiele metrówek posiada blokadę, która pozwala na łatwe zablokowanie długości, a to jest niezwykle przydatne.

Ekierka stolarska / kątownik ciesielski

Ekierka stolarska, znana również jako kątownik stolarski, jest wszechstronnym i niezwykle przydatnym narzędziem dla stolarza z kilku powodów. Pomaga podczas pomiarów i sprawdzania kątów prostych (90o). Ekierka stolarska może być także wykorzystywana do ustawiania kątów innych niż proste, takich jak 45o czy 30o. Pozwala to na dokładne oznaczenie i cięcie materiałów pod odpowiednimi kątami, co jest niezbędne w wielu projektach stolarskich.

Kątownik ciesielski doskonale sprawdzi się do sprawdzenia prostości elementów konstrukcyjnych, takich jak deski czy listwy. Dzięki niej można ustalić, czy dany element jest prawidłowo ustawiony i prosty, co ma znaczenie przy budowie mebli, ram czy innych drewnianych struktur.

kątownik nastawny

Kątownik nastawny

Kątownik nastawny, nazywany również kątownikiem składanym lub kątownikiem zaciskowym pozwala na łatwe i perfekcyjne ustalanie kąta między dwoma elementami. Dzięki zaciskom lub mechanizmom blokującym można ustawić kąt i zabezpieczyć go przed przesunięciem, co ułatwia dokładne cięcie, montaż lub łączenie elementów drewnianych.

Kątowniki nastawne mogą mieć różne funkcje, takie jak miarka lub podziałka, co umożliwia szczegółowe odczytywanie i oznaczanie wymiarów. Niektóre modele posiadają również stopki, które umożliwiają ustalanie kątów w odniesieniu do powierzchni lub krawędzi, co jest przydatne przy pracach konstrukcyjnych i montażowych.

Suwmiarka

Jeśli jesteś zaawansowanym stolarzem, suwmiarka to narzędzie, którego nie powinno ci zabraknąć. Suwmiarka może mieć różne funkcje, takie jak mierzenie wewnętrzne, zewnętrzne, głębokościowe, jak również mierzenie z wykorzystaniem nóżek mierzących.

Jest to narzędzie wykorzystywane do różnych rodzajów pomiarów, zarówno dla elementów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, co jest niezwykle przydatne w stolarstwie.

Elementy odzieży ochronnej: maska, okulary, nauszniki

Maska przeciwkurzowa

Praca z drewnem często wiąże się z generowaniem dużych ilości pyłu i drobinek, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Pył drzewny może zawierać substancje drażniące lub alergeny, a także pyłki lub pleśnie, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Maska przeciwkurzowa zapewnia ochronę dróg oddechowych przed wdychaniem tych szkodliwych cząstek.

okulary ochronne dla stolarza

Wdychanie dużych ilości pyłu może także powodować dyskomfort i podrażnienie dróg oddechowych. Maska przeciwkurzowa pozwala na pracę bez zakłóceń, minimalizując wdychanie pyłu i utrzymując czyste powietrze wokół stolarza.

Okulary ochronne

Stolarstwo ryzyko narażenia oczu na odpryski drewna, pył, wióry, drobinki farby, odpryski kleju i inne cząstki, które mogą wpadać do oczu podczas cięcia, wiercenia, szlifowania czy młotkowania. Okulary ochronne chronią przed tymi potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami, minimalizując ryzyko obrażeń oczu.

Okulary ochronne zapewniają wygodę i komfort podczas pracy. Wiele modeli jest lekkich, dobrze dopasowuje się do twarzy i nie ogranicza widzenia ani ruchów głowy. Dzięki temu można skupić się na pracy bez zakłóceń i dyskomfortu.

Nauszniki ochronne

Stolarstwo może również wiązać się z hałasem, szczególnie podczas pracy z narzędziami elektrycznymi, takimi jak piły, wiertarki, strugarki. Długotrwały hałas może nie tylko wpływać negatywnie na zmysł słuchu, ale także utrudniać koncentrację. Nauszniki ochronne zapewniają ochronę przed hałasem, redukując natężenie dźwięku i minimalizując ryzyko uszkodzeń słuchu.

Nauszniki są zaprojektowane tak, aby zapewnić wygodę podczas noszenia. Zazwyczaj dobrze dopasowują się do uszu i nie powodują dyskomfortu. Dzięki temu podczas prac stolarskich możesz skupić się na pracy bez zakłóceń i dyskomfortu, a jednocześnie chronić swoje słuchowe zdrowie.

Pamiętaj jednak, że powyższa lista to tylko wybór podstawowych narzędzi i akcesoriów przydatnych w warsztacie. W zależności od rodzaju prac i potrzeb, stolarz może potrzebować także innych mniej lub bardziej specjalistycznych narzędzi.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-31
Szybka realizacja zamówienia. Polecam
2023-12-20
Polecam
pixel