Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Wskazówki, które przydadzą Ci się podczas samodzielnej naprawy hydromotoru

2022-10-12
Wskazówki, które przydadzą Ci się podczas samodzielnej naprawy hydromotoru

Każdy hydromotor wymaga regularnych czynności serwisowych, aby mógł służyć jak najdłużej. Część z nich jesteś w stanie wykonać z pomocą narzędzi, które z pewnością masz w swoim warsztacie. Jeśli decydujesz się na samodzielną naprawę hydromotoru, poznaj kilka naszych wskazówek, które z pewnością Ci w tym pomogą.

Demontaż hydromotoru z koparki

Demontaż hydromotoru należy przede wszystkim zacząć od wyczyszczenia obszaru, w którym jest on zainstalowany, tj. usunięcia wszelkich stwardniałych grudek oraz innych nagromadzonych zanieczyszczeń w okolicach hydromotoru. Czynność ta może z pozoru wydawać się zbędą, ale nic bardziej mylnego! Dzięki niej łatwiej będzie rozmontować hydromotor i zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu innych elementów.

Przed odłączeniem węży hydraulicznych dobrą praktyką jest oznaczenie zarówno węży, jak i portów przyłączeniowych konkretnymi kolorami, aby móc później podłączyć je ponownie w sposób poprawny. Niektórzy z naszych klientów używają w tym celu kolorowych markerów lub plastikowych opasek.

naprawa zwolnicy koparki gąsienicowej

Rozkręcanie hydromotoru

Przed rozkręceniem hydromotoru, by zajrzeć do jego środka, powinno się oczyścić go z zewnątrz z różnego rodzaju brudu, w tym m.in. gruzu, rdzy, błota, piasku czy pyłu. Dzięki temu zredukujesz do minimum ryzyko na przedostania się szkodliwych zanieczyszczeń do wnętrza podzespołu.

Po czyszczeniu, następnym krokiem jest odkręcenie pokrywy zwolnicy. W niektórych przypadkach może być trudne - zwłaszcza w przypadku napędów KAYABA, gdzie nierzadko potrzeba specjalnej prasy trzpieniowej.

Kiedy uda się już zdjąć dekiel, należy zwrócić uwagę na kolejność wyjmowania poszczególnych elementów. Jeśli jest taka możliwość, warto co jakiś czas robić zdjęcia, które z pewnością okażą się pomocne przy ponownym składaniu podzespołu. Warto okresowo robić zdjęcia, aby później móc się do nich odwołać.

Jakie części zwolnicy zawsze trzeba wymieniać?

Po każdorazowym zdemontowaniu hydromotoru, należy wymienić uszczelnienia. Ponowne używanie starych uszczelnień może być strzałem w kolano, ponieważ są to elementy, które mają bardzo ograniczoną żywotność. Należy je wymienić na nowe, by nie ryzykować przeciekami oleju z przekładni.

W naszym sklepie znajdziesz nie tylko kompletne zestawy uszczelnień silnika jazdy, ale także uszczelnienia pływające oraz wszystkie inne występujące w przekładni.

Które części mogą wymagać wymiany?

Istnieją takie części w hydromotorze, które mogą, choć nie zawsze muszą być wymienione. Należą do nich między innymi łożyska główne, łożyska kół zębatych, wałki silnika jazdy oraz zwolnicy i łączniki. Ze względu na przenoszoną moc i moment obrotowy, elementy te są bardzo eksploatowane i z czasem ulegają znacznemu zużyciu. Jeśli pomimo widocznego zużycia, nie zostaną one wymienione na nowe, może to skutkować dalszymi awariami napędu.

Jak rozpoznać zużycie zębatek i wałków?

Końcówki zębów w zębatkach zawsze powinny mieć spłaszczoną powierzchnię. Jeśli zęby są spiczaste, nadszedł czas na ich wymianę. To samo dotyczy wielowypustów na wałkach. Jeśli wielowypusty się zaostrzą, wałek silnika jazdy i wałek zwolnicy nie będą w stanie zazębiać się ze sobą, a w rezultacie hydromotor będzie bardzo słabnąć lub w ogóle przestanie się obracać.

Pamiętaj o pozostałych elementach układu hydraulicznego koparki

kontrola stanu przewodów hydraulicznych w koparce

Nie należy zapominać o takich elementach jak przewody hydrauliczne. Mogą, na przykład, wymagać regulacji, czy nawet wymiany, jeśli wystąpiły nieszczelności. Jeśli wąż ociera się o maszynę lub dotyka czegoś o wysokiej temperaturze, warto pomyśleć o zastosowaniu osłon, by zapobiec jego zniszczeniom.

Jeśli konieczność naprawy hydromotoru była spowodowana poważniejszą awarią maszyny, w wyniku której powstało dużo metalowych drobin i wiór, należy przepłukać układ hydrauliczny. Zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom. Co ważne, płukanie to nie to samo co wymiana oleju hydraulicznego. Płukanie to oczyszczanie systemu z wszelkich zanieczyszczeń, starego oleju i zalegających osadów.

Ponowna instalacja hydromotoru

Podczas składania wszystkiego z powrotem, posługuj się wcześniej zrobionymi zdjęciami i notatkami oraz schematami jeśli masz je pod ręką.

Niektóre czynności związane z naprawą hydromotoru są na tyle proste, że można je wykonać przy użyciu narzędzi znajdujących się w praktycznie każdym warsztacie. Jeśli jednak wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie tego poprawnie zrobić, możesz skontaktować się z naszymi ekspertami.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 642 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-07
Polecam!
2024-04-01
Wszystko Ok!
pixel