Wszystko co musisz wiedzieć o hydromotorach jedno- i dwubiegowych
Kiedy przychodzi czas na kupno nowego hydromotoru, nasi klienci często mają problem z określeniem, czy potrzebują podzespołu z dwoma czy jedną prędkością. Jest to istotna kwestia, aby zamówić prawidłowy model za pierwszym razem i nie narażać się na dodatkowe przestoje, zwroty towaru i inne komplikacje.
Czy jest jakaś różnica?
Jeśli masz koparkę zaprojektowaną do pracy z hydromotorem wyposażonym w szybki bieg, nie możesz go zastąpić silnikiem o pojedynczej prędkości. Jeśli zamówisz silnik jednobiegowy, a potrzebujesz dwubiegowego, jedynie stracisz czas, nerwy i pieniądze podczas zwrotu i oczekiwania na właściwy podzespół.
Jak rozpoznać czy Twoja maszyna ma drugi bieg?
Najprostszym sposobem jest policzenie liczby przewodów hydraulicznych wychodzących z hydromotoru. Jeśli masz 4 przewody hydrauliczne, to potrzebujesz hydromotoru o jednej prędkości; jeśli masz pięć przewodów hydraulicznych, to potrzebujesz silnika wyposażonego w szybki bieg.
Na zdjęciu poniżej można zauważyć, że są cztery porty: 2 porty zasilające oraz 2 porty zwrotne, a także piąty – port szybkiego biegu.
Jeśli twoja maszyna jest minikoparką, masz trzy lub cztery przewody hydrauliczne wychodzące z hydromotoru. Trzy węże silnik o jednej prędkości – cztery węże to silnik o dwóch prędkościach.
Zamiana jednobiegowego hydromotoru na dwubiegowy
I to jest ciekawa kwestia: jeśli masz koparkę z pojedynczą prędkością, a z jakiegoś powodu musisz użyć w niej hydromotoru z szybkim biegiem, istnieje rozwiązanie tej sytuacji. Wystarczy zastosować zestaw przewodów bypass, dzięki któremu wyeliminujesz dodatkowy port, a hydromotor będzie działał na jednej prędkości.
Nie można natomiast zamontować hydromotoru o pojedynczej prędkości, w maszynie, w której powinien być zastosowany silnik z szybkim biegiem. Warto więc zwrócić uwagę na liczbę węży hydraulicznych, by mieć pewność jakiego modelu hydromotoru potrzebujesz i zaoszczędzić sobie później dodatkowych kłopotów.