Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Zimowy niezbędnik: co warto trzymać w bagażniku samochodu?

2024-01-17
Zimowy niezbędnik: co warto trzymać w bagażniku samochodu?

Zimowe miesiące to czas wyjątkowy, pełen uroku, ale także wyzwań dla kierowców. Opady śniegu i oblodzenia sprawiają, że podróżowanie staje się bardziej wymagające. Warto zatem przygotować się na zimę i wyposażyć bagażnik samochodu w podstawowe akcesoria, które pomogą w nieprzewidzianych sytuacji. Zastanawiasz się, co warto mieć zawsze pod ręką, aby podróżować bezpiecznie i komfortowo, nawet w trudnych zimowych warunkach? Podpowiadamy!

Skrobaczka do szyb i szczotka do odśnieżania

Porządna skrobaczka do szyb to podstawowe akcesorium zimowe, które znacznie ułatwi usunięcie lodu i szronu z szyb oraz reflektorów i zapewni klarowną widoczność kierowcy. Taka skrobaczka powinna być wykonana z trwałego materiału, który nie uszkodzi szyby i mieć również ergonomiczny uchwyt, który ułatwia jej trzymanie nawet w rękawiczkach.

Dobrym rozwiązaniem jest także szczotko-skrobaczka, czyli połączenie standardowej skrobaczki do szyb ze zmiotką, która przyda się do usunięcia śniegu z dachu i maski samochodu.

odmrażacz do zamków samochodowych

Odmrażacz do zamków i szyb

Warto zaopatrzyć się także w odmrażacz do zamków oraz w odmrażacz do szyb. Odmrażacz do zamków jest przydatny, gdy z powodu ujemnych temperatur będziemy mieć problem z zamknięciem lub otwarciem drzwi w samochodzie. Środek ten rozpuszcza lód znajdujący się w mechanizmie zamka, ułatwiając dostęp do pojazdu. Co więcej, odmrażacz do zamków zawiera substancje smarujące i antykorozyjne, które zapobiegają dalszemu zacinaniu się zamków.

Odmrażacz do szyb sprawia, że śnieg łatwiej spływa z szyby. Nie powoduje uszkodzeń szyby i działa znacznie szybciej i skuteczniej niż zwykła skrobaczka, która może tworzyć zarysowania (zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie używana).

Silikon do uszczelek

Guma, z której wykonane są uszczelki, jest materiałem podatnym na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych. Zimą uszczelki mogą przymarzać do drzwi, co utrudnia ich otwieranie i zamykanie. Silikon w sprayu tworzy na powierzchni uszczelek warstwę ochronną, która zapobiega przymarzaniu. Środek ten również uchroni uszczelki przed pękaniem i kruszeniem się.

przewodu kable rozruchowe

Kable rozruchowe

Przewody rozruchowe to niezbędne wyposażenie każdego samochodu. Umożliwiają one uruchomienie silnika w sytuacji, gdy akumulator jest rozładowany. Najczęściej dochodzi do tego zimą, kiedy niskie temperatury obniżają wydajność akumulatorów. Kable rozruchowe pozwalają na uzyskanie prądu z innego, sprawnego akumulatora, co umożliwia uruchomienie silnika.

Kable rozruchowe należy podłączać w odpowiedniej kolejności. Najpierw należy podłączyć czerwony kabel do bieguna dodatniego akumulatora w sprawnym pojeździe, a następnie do bieguna dodatniego akumulatora samochodu z rozładowanym akumulatorem. Potem należy podłączyć czarny kabel do bieguna ujemnego akumulatora sprawnego samochodu, a następnie do samochodu z rozładowanym akumulatorem. Po podłączeniu kabli należy uruchomić silnik sprawnego samochodu i pozwolić mu pracować przez kilka minut.

Akcesoria przydatne w samochodzie nie tylko zimą

Warto również pamiętać o wyposażeniu samochodu w akcesoria, które mogą się przydać w różnych sytuacjach w ciągu roku, nie tylko zimową porą. Na przykład:

Krzyżakowy klucz do kół samochodowych

Klucz do kół i podnośnik

Warto mieć w samochodzie klucz do kół oraz podnośnik samochodowy na wypadek konieczności wymiany koła z powodu przebicia opony. Narzędzia te pozwolą na bezpieczne usunięcie uszkodzonego koła i założenie koła zapasowego. Dobrze jest mieć ze sobą także rękawice chroniące dłonie przed brudem, a także zapobiegające zadrapaniom lub skaleczeniom.

Przy wyborze klucza do kół należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: średnica śrub mocujących koła, długość klucza i materiał, z którego jest wykonany jest klucz. Klucze do kół dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od ich kształtu i sposobu montażu. Najpopularniejszym typem jest klucz krzyżakowy, w kształcie litery „X”.

Kompresor samochodowy

Warto mieć w bagażniku kompresor samochodowy z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala on na kontrolowanie ciśnienia w oponach. Optymalne ciśnienie w oponach zapewnia lepsze osiągi samochodu, niższe spalanie paliwa i większy komfort jazdy.

Jeśli opona zostanie przebita, a nie posiadamy koła zapasowego, kompresor pozwoli na jej szybkie dopompowanie do poziomu umożliwiającego bezpieczne dojechanie do najbliższego warsztatu.

Warto zdecydować się na taki kompresor, który ma możliwość poboru energii bezpośrednio z akumulatora samochodowego. Umożliwia on pompowanie z większą mocą niż w przypadku tradycyjnych kompresorów podłączanych do gniazdka zapalniczki w samochodzie.

latarka czołowa

Latarka czołowa

W sytuacjach awaryjnych, takich jak wspomniana wcześniej wymiana koła, niezwykle pomocna może okazać się latarka czołowa. Tym bardziej zimą, kiedy zmrok zapada dużo szybciej. Z racji tego, że jest zamocowana na głowie, pozwala utrzymać wolne ręce.

Taka latarka może także służyć jako narzędzie bezpieczeństwa osobistego. W razie potrzeby możesz ją użyć, aby oświetlić swoją drogę do najbliższego punktu pomocy lub zwrócić uwagę innych uczestników ruchu drogowego na swoją obecność.

Apteczka samochodowa

Apteczka może okazać się niezbędna do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w razie wypadku. Powinna zawierać podstawowe środki medyczne, takie jak: plaster, kompres jałowy czy opaskę uciskową. Oprócz własnego bezpieczeństwa, apteczka może być pomocna również dla innych kierowców lub osób przebywających na drodze, którzy mogą potrzebować pomocy medycznej w nagłej sytuacji.

Podsumowując, zima to piękna pora roku, ale również niebezpieczna. Należy pamiętać, że warunki drogowe w tym okresie są znacznie trudniejsze niż latem, a ryzyko wystąpienia wypadków jest wyższe. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do zimowych podróży.

Pamiętaj, że zimowy niezbędnik to nie tylko łopata do śniegu i sól. Warto również zaopatrzyć się w skrobaczkę, odmrażacz, latarkę i inne akcesoria, które mogą okazać się przydatne, gdy aura postanowi postawić nam wyzwania.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Silikon do uszczelek MOJE AUTO 400 ml

Silikon do uszczelek MOJE AUTO 400 ml

12,31 zł brutto/1szt.(30,78 zł / l brutto)
Skrobaczka do szyb K2

Skrobaczka do szyb K2

4,48 zł brutto/1szt.
Odmrażacz do zamków Gerwazy K2 50ml

Odmrażacz do zamków Gerwazy K2 50ml

7,45 zł brutto/1szt.(149,00 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Ok
2024-07-16
Super
pixel