Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Zużyty napinacz gąsienicy - objawy i konsekwencje

2022-12-01
Zużyty napinacz gąsienicy - objawy i konsekwencje

Napinacze gąsienic utrzymują prawidłowe napięcie łańcucha we wszelkich maszynach gąsienicowych. Ich rolą jest doprowadzenie napięcia gąsienicy do takiego stopnia, by w żaden sposób nie zagrażało ono otoczeniu. Jeśli napinacze są w złej kondycji, wpływają negatywnie na bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie całej maszyny. Na przykład, gąsienice mogą spadać, utrudniając tym samym pracę.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak często należy wymieniać napinacze gąsienic, by zapewnić ich optymalne działanie? Podpowiadamy!

Jakie są objawy zużytych napinaczy gąsienic?

Oprócz tego, do najbardziej typowych objawów należy zmniejszone napięcie gąsienicy, zauważalne zwłaszcza podczas jazdy. Stan napinaczy powinno się kontrolować regularnie, najlepiej wykonując OC – czyli tzw. obsługę codzienną maszyny.

Sprawdzać należy także poziom napięcia sprężyny napinacza. Nadaje się on do wymiany, kiedy naciąg przekracza normę zgodną ze specyfikacją maszyny i zaleceniami producenta. Jeżeli jeszcze przed uruchomieniem maszyny da się zauważyć, że sprężyna wyciągnęła się już za bardzo, nie należy rozpoczynać pracy tą maszyną zanim usterka nie zostanie naprawiona.

Co może się stać w wyniku pracy z uszkodzonymi napinaczami gąsienic?

Jazda maszyną z zużytymi napinaczami gąsienic nie należy do najrozsądniejszych i najbezpieczniejszych czynności. Korzystanie z zużytych, bądź co gorsza, zniszczonych napinaczy, może skutkować szeregiem innych awarii, takich jak zsunięcie się gąsienicy, czy zsunięcie się napinacza z koła napinającego. W ostateczności gąsienica może nawet pęknąć.

A to z kolei niesie za sobą dodatkowe koszty i przestoje. Jeżeli dojdzie do zsunięcia się gąsienicy, w przeciągu kilku chwil maszyna staje się niezdolna do dalszej pracy. Sama gąsienica waży zazwyczaj kilkaset kilogramów i ponowny jej montaż wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i czasu. Właśnie dlatego systematyczne sprawdzanie stanu napinaczy jest tak ważne.

Teraz już wiesz, że napinacz gąsienicy to jeden z ważniejszych elementów podwozia gąsienicowego i  jakie mogą być konsekwencje, kiedy zużyte napinacze nie zostaną wymienione na nowe.  Mamy nadzieję, że wymienione przez nas argumenty okazały się wystarczająco przekonywujące do tego, by nie zaniedbywać kontroli tego podzespołu podczas obsługi codziennej.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2023-12-29
pixel