Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Czy wiesz, co chroni silnik jazdy przed zanieczyszczeniami?

2022-08-02
Czy wiesz, co chroni silnik jazdy przed zanieczyszczeniami?

Utrzymywanie podwozia koparki w czystości jest bardzo ważne. Wbrew pozorom, nawet najmniejsze zanieczyszczenie może spowodować obniżenie wydajności silnika jazdy lub nawet być sprawcą jego awarii. Wiele hydromotorów pada ofiarą zanieczyszczeń, ponieważ operatorzy nie potrafią ich wykryć.

Na placu budowy nie brakuje z kurzu, gruzu, farb, piasku oraz wielu innych zanieczyszczeń, które mogą łatwo przedostać się do wnętrza Twojej maszyny. Niestety, nie da się zmienić środowiska pracy na budowie, dlatego też operatorzy powinni posiadać podstawową wiedzę na temat tego, jak dbać o czystość podwozi koparek. Powinni też wiedzieć, jak wykryć zanieczyszczenie w silniku jazdy i jakie zagrożenia może ono spowodować.

Sygnały zanieczyszczeń w silnika jazdy

Aby zaoszczędzić tysiące złotych wydanym na naprawy silników jazdy, operatorzy koparek muszą być w pełni świadomi oznak wskazujących na ich zanieczyszczenie. Do głównych sygnałów należą: głośne dźwięki, nadmierne ciepło i wycieki oleju z hydromotoru.

zanieczyszczony hydromtoor

Rodzaje zanieczyszczeń silnika jazdy

Silnik jazdy codziennie narażony na wiele czynników w środowisku budowlanym i ważne jest, by być na nie przygotowanym. Zaliczamy do nich zarówno zanieczyszczenia cząsteczkami stałymi, jak i zanieczyszczenia niepylące.

Cząsteczki stałe zanieczyszczające olej hydrauliczny to m.in. kurz, piasek, płatki rdzy, czy różnego rodzaju włókna. Są to cząstki, których wykrycie może być utrudnione, ponieważ nie zawsze są one widoczne gołym okiem. Niestety, mimo iż są niewielkich rozmiarów, wciąż stwarzają ryzyko uszkodzenia silnika jazdy.

części silnika jazdy

Operatorzy muszą być również świadomi zanieczyszczeń niepylących, takich jak woda, powietrze czy chemikalia. Na przykład woda obecna w oleju hydraulicznym może uniemożliwić mu działanie jako środek smarny, powodując w ten sposób kawitację i szlam. Natomiast, płyn hydrauliczny zanieczyszczony powietrzem będzie się pienił, co także może prowadzić do kawitacji, która może być zauważona przez głośne dźwięki.

Zanieczyszczeniem nazywamy także zużyty olej hydrauliczny. Olej może się zepsuć przedwcześnie , jeśli jest narażony na działanie podwyższonej temperatury przez dłuższy czas. Może to mieć duży wpływ na wydajność silnika jazdy, ponieważ dodatki uszlachetniające zawarte w oleju mogą zacząć się rozkładać i przekształcać w nowe substancje chemiczne.

wymiana filtra oleju hydraulicznego

Jak uniknąć przedostania się zanieczyszczeń do silnika jazdy?

Jednym ze sposobów, jak uniknąć wszelkich zanieczyszczeń w silniku jazdy jest sprawdzenie stanu uszczelnień, ponieważ cząstki stałe mają tendencję do przedostawania się do wnętrza hydromotoru właśnie przez uszkodzone uszczelnienia. Dlatego jeśli zauważysz wyciek oleju hydraulicznego, wymień uszczelnienie na nowe. Co więcej, gdy wykonujesz jakiekolwiek naprawy, upewnij się, że robisz to w czystym środowisku, by nie narażać silnika jazdy na żadne zanieczyszczenia.

Kolejnym sposobem jest częste sprawdzanie stanu filtrów oleju hydraulicznego. Dzięki ich regularnej wymianie można zapobiec zanieczyszczeniu. Zapchany filtr może także ograniczać wydajność hydromotoru i prowadzić do uszkodzenia jego elementów.

Tak samo ważna jest wymiana oleju hydraulicznego. Odnieś się do zaleceń producenta maszyny, aby dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy czas na wymianę.

Zanieczyszczenia podzespołów to częsty problem, z którym musi sobie radzić wielu pracowników budowlanych. Regularna konserwacja to klucz do długowieczności hydromotoru, a także skuteczny sposób zapobiegania awariom. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom zdajesz sobie sprawę, jak fatalne skutki dla całej koparki może mieć coś tak drobnego jak zanieczyszczenia.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-10
Polecam
2024-03-26
Szybka realizacja ! Wszystko zgodnie z opisem ! Polecam
pixel