Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Filtr powietrza w koparce - wyczyścić czy wymienić?

2023-08-04
Filtr powietrza w koparce - wyczyścić czy wymienić?

Wymiana filtra powietrza w koparce lub innym ciężkim sprzęcie budowlanym to czynność, którą należy wykonywać okresowo, aby utrzymać optymalną wydajność maszyny i posłużyła nam na długo. Filtr powietrza gra bardzo ważną rolę w zabezpieczaniu silnika przed zanieczyszczeniami, takimi jak pył, kurz, liście czy drobne odłamki, które mogą przedostać się do układu spalania. Czyste filtry powietrza są kluczowe dla utrzymania odpowiedniej ilości powietrza do mieszania z paliwem, co wpływa na sprawność i wydajność maszyny.

Coraz więcej właścicieli maszyn i operatorów, a także i część mechaników wychodzi z założenia, że nie trzeba montować nowego filtra powietrza i wystarczy go wyczyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie filtrów zamiast ich wymiany to temat rzeka. Naszą rekomendacja jest, żeby jednak tego nie robić, ponieważ czyszczenie filtra powietrza może wręcz pogorszyć jego właściwości filtracyjne.

Oczywiście, jeśli filtr jest w dobrym stanie i ma jedynie lekkie zabrudzenia, można go wyczyścić, ale należy pamiętać, że wyłącznie regularna wymiana filtra na nowy może zapewnić skuteczną filtrację powietrza wpływającego bezpośrednio do komory spalania silnika.

Jakie mogą być konsekwencje czyszczenia filtra sprężonym powietrzem?

Po pierwsze, próba wyczyszczenia filtra sprężonym powietrzem może zakończyć się jego zniszczeniem. Trzymając pistolet zbyt blisko bibuły filtracyjnej, najprawdopodobniej wydmuchasz w niej dziury, przez co filtracja nie będzie skuteczna, a filtr będzie nadawał się już tylko do kosza.

filtr powietrza do koparki

Co więcej, podczas takiego czyszczenia filtra, drobne cząsteczki zanieczyszczeń wnikają w filtra i powodują zmianę oporu przepływu powietrza i trwałe uszkodzenie jego struktury. Unoszący się wszędzie pył może dotrzeć także do jego wnętrza, na wskutek czego po ponownym włożeniu takiego filtra pył trafi do silnika.

Warto o tym pamiętać, pomimo tego, że maszyny budowlane często wyposażone są w filtry dwustopniowe. Oznacza to, że filtr składa się z dwóch filtrów: wewnętrznego i zewnętrznego. Filtr wewnętrzny jest swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek szkodzenia filtra zewnętrznego.

Ale jeśli filtr wewnętrzny także zawiedzie i zanieczyszczenia przedostaną się do komory spalania, mogą uszkodzić pierścienie tłokowe, tuleje i cylindry. Gra więc nie jest warta świeczki, ponieważ naprawa tych uszkodzeń będzie kosztować o wiele więcej niż nowy filtr powietrza.

Jak często wymieniać filtr powietrza w maszynie budowlanej?

Ogólnie rzecz biorąc, okresowa wymiana filtrów powietrza jest niezwykle ważna dla utrzymania optymalnej wydajności maszyny i należy ją wykonywać według tego, co zaleca producent maszyny. Jeśli filtr jest mocno zabrudzony lub uszkodzony, zawsze lepiej jest wymienić go na nowy, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i chronić silnik przed zanieczyszczeniami. Tym bardziej, że koparka zwykle pracuje w trudnych warunkach środowiskowych, gdzie występuje dużo pyłu, piasku czy innych zanieczyszczeń, a to może powodować częstszą wymianę filtrów.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 611 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2023-12-31
Szybka realizacja zamówienia. Polecam
pixel