Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak dopasować łyżkę do koparki?

2024-02-26
Jak dopasować łyżkę do koparki?

Każdy, kto pracuje z koparkami, wie jak kluczowym elementem wyposażenia jest właściwie dobrana łyżka. Ten element może znacząco wpłynąć na różnicę w efektywności, wydajności oraz precyzji pracy. Źle dobrana łyżka może nie tylko obniżyć wydajność pracy, ale również doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Jak odpowiednio dobrać rozmiar łyżki do danej koparki i rodzaju wykonywanych prac? Czy istnieją uniwersalne łyżki pasujące do wszystkich koparek? Podpowiadamy!

Czy istnieją uniwersalne łyżki do koparek?

Nasza odpowiedź brzmi: nie do końca. Chociaż łyżki do koparek wyglądają podobnie, w rzeczywistości różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Istnieje wiele typów łyżek, zarówno jeśli chodzi o ich kształt (m.in.: skarpowe, trapezowe, otwierane), jak i rozmiar, a każda z nich ma swoje specyficzne zastosowanie.

Jednakże, zdarzają się przypadki, w których elementy maszyn pasujące do jednej maszyny będą kompatybilne także z innymi koparkami. Na przykład, standardowa łyżka JCB 801 może pasować do maszyny KUBOTA KX36, a łyżka BOBCAT X335 może być kompatybilna z maszyną VOLVO ECR58. Należy jednak pamiętać, że takie przypadki nie są regułą. Zawsze przed zakupem łyżki do koparki należy sprawdzić jej kompatybilność z konkretnym modelem maszyny.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, czy maszyna jest wyposażona w szybkozłącze. Tak samo jak łyżki, szybkozłącza nie są uniwersalne i muszą być dopasowane do maszyny.

Skąd wiedzieć, która łyżka pasuje do mojej koparki?

Doskonale rozumiemy, że wybór odpowiedniej łyżki do koparki może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, na jakie parametry zwrócić uwagę. Aby ułatwić naszym klientom ten proces, zawsze prosimy o podanie kilku wymiarów jednej ze starych łyżek. Dlaczego? Ponieważ wymiary łyżki są kluczowe dla jej kompatybilności z maszyną. Posiadając je, możemy z łatwością dopasować nową łyżkę do Twojej koparki, zapewniając jej prawidłowe działanie i bezpieczeństwo użytkowania.

Jak zmierzyć łyżkę koparki?

1. Średnica sworznia

Określenie średnicy sworznia to kluczowy aspekt doboru odpowiedniej łyżki do koparki. Na szczęście pomiar ten jest prostszy, niż myślisz. Po prostu wyjmij jeden ze starych sworzni z łyżki i zmierz jego szerokość za pomocą suwmiarki.

średnica sworznia w łyżce koparkimierzenie średnicy sworznia łyżki w koparce

2. Szerokość otworu na ramę

Szerokość otworu na ramę to kolejny ważny wymiar. Jest stosunkowo prosty i można go wykonać za pomocą kilku narzędzi. Jest to wewnętrzny wymiar pomiędzy uchwytami łyżki, nazywanymi również "uszami". W tym miejscu mieści się główne ramię koparki oraz łącznik łyżki. Zmierz najmniejszy rozmiar wewnętrzny pomiędzy uchwytami, możesz użyć do tego miarki lub linijki.

Alternatywnie, można również zmierzyć zewnętrzną szerokość ogniwa łyżki. Należy jednak pamiętać, że ogniwa mogą być już zużyte, co da niedokładny wynik pomiaru.

szerokość otworu na ramięmierzenie szerokosci otworu na rame

3. Rozstaw sworzni

Ostatnim pomiarem, jakiego potrzebujemy, aby odpowiednio dobrać łyżkę do koparki, jest rozstaw sworzni. Określa on odległość między dwoma sworzniami łyżki, mierzona od środka do środka sworzni. Najłatwiej to zmierzyć za pomocą linijki lub metrówki.

mierzenie rozstawu sworzni

Podsumowanie

Pomiar kilku kluczowych wymiarów łyżki to prosty i szybki sposób na jej prawidłowe dopasowanie do Twojej koparki. Wierzymy, że dzięki naszym poradom, zdobyłeś niezbędną wiedzę na temat kluczowych parametrów i metod pomiaru, więc dobór łyżki stanie się dla Ciebie o wiele prostszy. Pamiętaj, że oprócz wymiarów, ważne jest również, aby dobrać łyżkę o odpowiedniej pojemności i kształcie do wykonywanych zadań.

Zapraszamy do zakupów w Czesci-sojka.pl

Jako Czesci-sojka.pl dystrybuujemy wysokiej jakości łyżki do maszyn budowlanych markiRhinox. W naszej ofercie przygotowaliśmy również starannie dopasowane szybkozłącza, które wyszukasz w prosty sposób, znając jedynie markę, model maszyny oraz trzy rozmiary z łyżki

Zapraszamy do zapoznania się z ich parametrami technicznymi oraz do zakupu części w Czesci-sojka.pl.


Zobacz poradnik marki Rhinox jak zmierzyć łyżkę.

Masz pytania odnośnie łyżek do koparek? Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Szukasz łyżki lub szybkozłącza do swojej koparki? Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z jednym z naszych doradców, odpowie na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nami
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Szybkozłącze KUBOTA U10-3

Szybkozłącze KUBOTA U10-3

2 935,76 zł brutto/1szt.
Szybkozłącze KUBOTA KX016-4

Szybkozłącze KUBOTA KX016-4

2 878,60 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 716 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Bardzo mila obsluga
2024-06-18
Szybko i sprawnie
pixel