Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak ocenić poziom zużycia podwozia koparki gąsienicowej?

2024-01-26
Jak ocenić poziom zużycia podwozia koparki gąsienicowej?

Podwozie w gąsienicowych maszynach budowlanych jest jednym z najważniejszych elementów koparki. Odpowiada za jej mobilność i stabilność. Jest to także jeden z najciężej pracujących elementów, a co za tym idzie w wyniku codziennej eksploatacji prędzej czy później jego części składowe ulegają naturalnemu zużyciu. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować jego stan i w razie potrzeby dokonywać napraw lub wymiany zużytych elementów.

Jak więc ocenić poziom zużycia podwozia koparki gąsienicowej? W dążeniu do odpowiedzi na to pytanie, zgłębimy aspekty takie jak badanie ogólnego stanu gąsienic oraz inne detale, mówiące o tym, czy maszyna wymaga standardowej konserwacji czy już wymiany poszczególnych komponentów.

Przyjrzymy się krytycznym punktom oceny, aby pomóc zarówno doświadczonym operatorom, jak i nowicjuszom w zrozumieniu, dlaczego monitorowanie podwozia koparki gąsienicowej jest kluczowe dla utrzymania maszyny w optymalnej kondycji. Podchodząc do tematu wnikliwie, mamy nadzieję dostarczyć wartościowych wskazówek, które przyczynią się do przedłużenia żywotności koparki oraz zminimalizowania kosztów związanych z naprawami i wymianami elementów.

W pierwszej kolejności: kontrola wzrokowa

gumowa gąsienica koparki

Wykrywanie zużycia i uszkodzeń obecnych w elementach podwozia maszyny dobrze jest zacząć od kontroli wzrokowej i użycia kilku prostych narzędzi. Na początku usuń wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w podwoziu (stwardniałe grudki błota, ziemia, niekiedy także lód), a następnie poszukaj uszkodzeń konstrukcyjnych lub luźnych części.

Gąsienice i łańcuchy gąsienic

Gumowa gąsienica jest narażona na zużycie z wielu powodów, w tym: kontakt z podłożem, (takim jak kamienie, żwir czy błoto), nadmierne napięcie, nieprawidłowe użytkowanie. Oceń, czy gąsienice są odpowiednio napięte i wolne od pęknięć, a bieżnik nie jest mocno starty. Jeśli widoczne są stalowe linki, które są elementem konstrukcyjnym gumowej gąsienicy, oznacza to, że gąsienica jest bardzo zużyta i należy ją wymienić.

Upewnij się także, że łańcuch gąsienicy jest na swoim miejscu i się nie blokuje. To dobra okazja, by go nasmarować, ponieważ niewłaściwe smarowanie może przyspieszyć proces zużycia.

Pozostałe elementy układu jezdnego

podwozie koparki gąsienicowej

Przyjrzyj się dolnym i górnym rolkom pod kątem oznak zużycia, takich jak przetarta powłoka. Zniszczone rolki jezdne zaburzają prowadzenie łańcucha gąsienicy, mogą także prowadzić do innych usterek. Niepokojącymi oznakami zużytych rolek są między innymi: wyciek oleju, odgłosy zgrzytania w rolce i zwiększony opór. Oprócz tego, rolki nie powinny ruszać się „na boki” podczas obracania. Więcej na ten temat w artykule: W JAKI SPOSÓB ZUŻYWAJĄ SIĘ ROLKI JEZDNE KOPARKI?

Sprawdź zęby kół napędowych, czy nie są ostre i spiczaste. Zużyte koło napędowe przyspiesza zużycie ogniw łańcucha gąsienicy, a przez to także i gąsienica zużyje się o wiele szybciej. Skontroluj też, czy koła napinające są w dobrym stanie i pracują prawidłowo. Jeśli mają one zbyt duże luzy lub są uszkodzone, mogą powodować wibracje i nadmierne hałasy podczas pracy koparki, ale także właśnie prowadzić do blokowania się łańcucha.

Świadomość właściwych praktyk konserwacyjnych podwozia koparki i jego systematycznych inspekcji pod kątem zużycia ma zasadnicze znaczenie do zapewnienia bezpiecznej i wydajnej pracy maszyny. Zalecamy, aby operatorzy i właściciele koparek gąsienicowych regularnie sprawdzali napięcie gąsienic, stan bieżników, a także wszelkie oznaki zużycia elementów takich jak rolki, łańcuchy czy koła napinające. Pamiętajmy, że dbałość o podwozie koparki gąsienicowej to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także ekonomicznej rentowności inwestycji.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 724 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
polecam
2024-07-01
Produkt zgodny z opisem szybką wysylka
pixel