Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Jak przygotować koparkę do pracy w zimie?

2021-12-17
Jak przygotować koparkę do pracy w zimie?

W poprzednim wpisie radziliśmy jak przygotować koparkę do zimowego przestoju. Jednak nie każda firma w naszej branży może sobie pozwolić na dłuższy przestój maszyn, nawet zimą. A jak wszyscy wiemy, zima nie bierze jeńców. Nie oszczędza nie tylko nas – ludzi, ale także nasze koparki nie są jej obojętne. Dlatego też skupimy się na tym jak dbać o nie w tym czasie.  

Jak zima wpływa na pracę koparki?

Ta pora roku ma, na przykład, wpływ na jakość wykopywanej ziemi: najczęściej jest ona w tym czasie zamarznięta. To oraz wszystkie inne utrudnienia mogą przyczynić się do uszkodzeń sprzętu roboczego podczas pracy, co wpływa na ogólny stan techniczny koparki.

Minusowe temperatury nie lubią się też z akumulatorem koparki, którego poziom naładowania może w zimie spaść nawet o 50%. Jeśli już wcześniej nie był do końca sprawny, istnieje doza prawdopodobieństwa, że koparka w ogóle się nie uruchomi. Sprawdź napięcie akumulatora przy pomocy testera i zwróć uwagę na takie objawy, jak utrudniony czy wolny rozruch silnika.

Kolejnym istotnym elementem jest zmiana oleju hydraulicznego i silnikowego na zimowy. Co prawda, syntetyczny olej wielosezonowy zazwyczaj daje radę podczas temperatur, które panują przez cały rok w większości krajów europejskich. Ale w przypadku regularnej pracy koparek podczas mrozów warto zastanowić się nad stosowaniem idealnie do tego stworzonych, zimowych olejów hydraulicznych i silnikowych. Takie oleje nie mają najmniejszego problemu z zachowaniem optymalnej lepkości.

Zasadniczą kwestią jest też miejsce, w którym przechowujemy nasze koparki. Najlepsza opcja to suche, zamknięte pomieszczenia, dzięki którym utrzymamy maszynę w istniejącym stanie technicznym i zapewnimy jej właściwe warunki.

podwozie koparki gąsienicowej w zimie

Nie zapominajmy także o podwoziu

Szacuje się, że przez cały okres użytkowania koparki gąsienicowej, ok. 40-60% kosztów konserwacji pochłania właśnie jej podwozie. To dosyć dużo – nie ma więc sensu dodatkowo zawyżać tej wartości poprzez zaniedbanie podczas tak surowego okresu jakim jest zima.

Kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury, rekomendujemy, by po zakończeniu pracy w taką pogodę oczyścić gąsienice z błota oraz śniegu. Zamarznięte grudy nie wpływają pozytywnie na elementy gąsienic. Wprost przeciwnie. Ważne jest też, by przed ruszeniem sprawdzić, czy wszystkie rolki jezdne się obracają. Gąsienice, które są czyste oraz prawidłowo napięte, powinny bezproblemowo pracować na mrozie.

Dobrym sposobem na to, aby ocenić funkcjonowanie układu jezdnego przed ruszeniem jest uruchomienie go "na luzie" przed wyjazdem. Należy delikatnie unosić w górę po kolei każdą stronę maszyny na łyżce, a później uruchamiać gąsienice w powietrzu, na wolnym biegu. Jeśli nie stwierdzono żadnych problemów, można zaczynać pracę.  

 

Podsumowując, pamiętaj, by nie zaniedbywać wspomnianych wcześniej czynności, bo wystarczy tak niewiele, by Twoja koparka była gotowa do wydajnej — i rentownej — pracy w całym okresie zimowym.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
wszystko przebiegło ok .
2024-02-26
ok
pixel