Zamówienia złożone do godziny 15:20 wysyłamy tego samego dnia. Dotyczy przesyłki kurierskiej DHL
Zadzwoń do nas17 250 88 92Pracujemy od pn. do pt. 8:00 - 16:00

Przyczyny zacinającego się hydromotoru

2023-09-22
Przyczyny zacinającego się hydromotoru

To nie wróży nic dobrego, kiedy podczas pracy koparką, operator zauważa, że hydromotor zaczyna się blokować, zacinać lub traci moc. Zacinający się hydromotor w koparce może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji, zarówno dla samego hydromotoru, jak i dla całej koparki.

Do najczęstszych należą: spadek wydajności, zwiększone zużycie energii, przeciążenie układu hydraulicznego oraz ryzyko innych awarii.

Zacinanie się hydromotoru spowodowane różnymi czynnikami, np.: zużyciem części lub problemami ze smarowaniem. Co może stanowić problem? Podpowiadamy!

Naturalne zużycie mechaniczne komponentów zwolnicy

Każdy układ mechaniczny z czasem ulega normalnemu zużyciu, które koniec końców prowadzi do awarii - niestety hydromotory także mają ograniczoną żywotność. Newralgiczne części, które tym bardziej narażone są na zużycia to: łożyska, zębatki, wałki, no i oczywiście wszystkie uszczelnienia.

zniszczone zębatki w zwolnicy koparki

Co więcej, zużycie części może nastąpić szybciej, kiedy hydromotor jest przeciążony, w zwolnicy nie ma odpowiedniej ilości oleju albo jest on zanieczyszczony lub gdy maszyna jest przegrzana.

Niestety, nawet jedna zużyta część może przyczynić się do tego, że cała zwolnica będzie do wymiany, w najlepszym wypadku jej praca będzie nierówna. Na przykład, gdy z zużywających się satelit zaczną wykruszać się niewielkie, mikroskopijne drobiny, będą one obecne w oleju przekładniowym. Następnie podczas pracy podzespołu, olej z drobinami znajdzie się w łożyskach lub pomiędzy innymi stykającymi się ze sobą powierzchniami. A to z kolei może spowodować oderwanie się kolejnych odłamków metalu, niszcząc kaskadowo kolejne części hydromotoru.

Zbyt niski poziom oleju przekładniowego w zwolnicy

Bez wystarczającego smarowania przekładnia planetarna ulegnie przyspieszonemu zużyciu przez, wcześniej wspomniane, zanieczyszczenia. Przyczyną niskiego stanu oleju może być np. nieszczelne uszczelnienia.

UWAGA! Zniszczone uszczelnienie powoduje nie tylko wycieki oleju na zewnątrz, ale także pozwala zanieczyszczeniom przedostać się do środka!

niewystarczająca ilość oleju przekładniowego w zwolnicy koparki

Innym problemem związanym z olejem przekładniowym, który może prowadzić do zacinania się hydromotoru, jest po prostu stary, zużyty olej przekładniowy. Pod wpływem czasu i intensywności eksploatacji, niektóre dodatki uszlachetniające, zaczynają się rozkładać - dlatego należy go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Nieprawidłowa konserwacja maszyny

Powodem, dla których hydromotor zaczyna szwankować, może być także niewystarczająca konserwacja koparki. Chodzi nam tu, m.in. o zużyte/pęknięte węże hydrauliczne. Wycieki, uszkodzenia lub zatkania w przewodach nie są obojętne dla pracy hydromotoru. Może to prowadzić do spadków ciśnienia i wydajności.

Jeśli poziom oleju hydraulicznego w zbiorniku jest zbyt niski, dochodzi do niedostatecznego smarowania silnika jazdy. Warto dbać także o to, by filtr oleju hydraulicznego nie był zatkany lub zabrudzony.

Pamiętaj, że w przypadku problemów z hydromotorem zawsze zaleca się skonsultowanie z doświadczonym serwisem technicznym lub specjalistą od maszyn budowlanych. To pozwoli na dokładniejszą diagnozę i skuteczne rozwiązanie problemu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 608 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-29
Szybko i profesjonalnie
2023-12-20
Polecam
pixel